Ikona wyszukiwania

Wybory 2023 - nie damy ignorować zwierząt!

Wielkimi krokami zbliża się czas bardzo ważnej decyzji. 15 października na wyborach do polskiego Sejmu i Senatu będziesz decydować nie tylko o naszej przyszłości, ale też o losach zwierząt i naszej planety

Temat zwierząt nie może być dalej ignorowany przez polityków i polityczki - przeczytaj o naszych działaniach mających na celu podtrzymanie tego tematu w dyskusji publicznej.

 

Wybory 2023: Wasze 7 życzeń

Wybory 2023: Wasze 7 życzeń

Które partie startujące w zbliżających się wyborach są gotowe spełnić Wasze 7 życzeń dla zwierząt hodowlanych i przyszłości polskiego rolnictwa? Mamy odpowiedzi!

Czytaj więcej

W związku ze zbliżającymi się wyborami do Sejmu i Senatu postanowiliśmy zapytać startujące w nich partie o ich stanowiska w zakresie hodowli zwierząt, ich dobrostanu oraz przyszłości polskiego rolnictwa. Jak pamiętacie, przygotowaliśmy formularz z „7 życzeniami”, najważniejszymi dla Was sprawami związanymi z naszą działalnością, który trafił do 15 partii.

Okładka dokumentu z naszą wizją

Pytania dotyczyły poparcia wizji bardziej naturalnego rolnictwa, odchodzenia od ferm przemysłowych i chowu klatkowego, zaostrzenia praw dotyczących transportu i sprzedaży żywych zwierząt (w tym ryb) oraz wprowadzenia tzw. diety planetarnej do żywienia zbiorowego. Nasza pełna WIZJA przyszłego rolnictwa i hodowli zwierząt dostępna jest dla wszystkich w bardzo przystępnym opracowaniu. 

 

Zaledwie cztery partie odpowiedziały 7 razy na TAK: Nowa Lewica, Razem, Zieloni oraz Inicjatywa Polska. Od pozostałych nie dostaliśmy wciąż żadnej odpowiedzi. 

AKTUALIZACJA:

5 października dostaliśmy 7 pozytywnych odpowiedzi od Polski 2050! Cieszymy się, że partia w końcu opowiedziała się oficjalnie po stronie dobra zwierząt.

11 października odpowiedziała nam także Platforma Obywatelska. Następnego dnia dołączyła do nich Nowoczesna. Obie partie zadeklarowały, że popierają wszystkie 7 życzeń! Dziękujemy za opowiedzenie się po stronie lepszej przyszłości dla zwierząt, dla rolnictwa i dla planety.

Tabela z odpowiedziami - wersja dla czytników dostępna w linku.

Nowa Lewica

Logo komitetu Lewica

Pozytywna odpowiedź Lewicy i partii Razem, które wchodzą w skład komitetu wyborczego Nowa Lewica, nie jest zaskoczeniem. Obie partie regularnie poruszają tematy związane z ochroną zwierząt i przyszłości naszej planety. Jest to jeden z niewielu komitetów, który wyraźnie zawarł w swoim programie wyborczym walkę o dobrostan zwierząt, w tym także hodowlanych, oraz wspieranie transformacji rolnictwa na bardziej ekologiczne i zrównoważone (sekcje Zielony Ład i Opłacalne rolnictwo w programie).

Koalicja Obywatelska

Logo komitetu Koalicja Obywatelska

W swoim programie „100 Konkretów” komitet wyborczy Koalicja Obywatelska pomija kwestie dobrostanu zwierząt, natomiast jedyny punkt dotyczący zwierząt hodowlanych dotyczy odbudowania „polskiej tradycji hodowli świń”, co nie wróży dobrych zmian dla zwierząt.

Wśród partii wchodzących w skład Koalicji poza Platformą Obywatelską i Nowoczesną znajdziemy także partie Inicjatywa Polska i Zieloni – dwie partie, które odpowiedziały TAK na nasze „7 życzeń”. Dodatkowo, ostatnio Małgorzata Tracz, jedna z kandydatek z partii Zielonych, ogłosiła program 6 konkretów dla zwierząt na konferencji, w której braliśmy także udział

Na kilka dni przed wyborami do partii oficjalnie wyrażających poparcie dla Waszych 7 życzeń dołączyły także Platforma Obywatelska i Nowoczesna! Mamy nadzieję, że obecność w Koalicji czterech partii, dla których los zwierząt nie jest obojętny zaskutkuje pozytywnym stosunkiem całego komitetu do postulatów związanych z zapewnieniem zwierzętom godnego i dobrego życia.

Z drugiej strony, do KO należy także Agrounia. Lider tej partii, Michał Kołodziejczak nie popiera zakazu hodowli zwierząt na futra. Dodatkowo pytany w Radio ZET o "Piątkę dla zwierząt" odpowiedział: Już moja głowa w tym, żeby takiego projektu nie było i żeby ludzie z Koalicji Obywatelskiej nie głosowali za takim projektem. Istnieje więc ryzyko, że w przypadku wygranej komitetu KO ustawy mające polepszać sytuację zwierząt będą blokowane przez posłów Agrounii.

Trzecia Droga

Logo komitetu Trzecia Droga

Komitet wyborczy Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) częściowo odpowiedział na Wasze pytania. W swoim programie wyborczym nie porusza bezpośrednio kwestii związanych z hodowlą zwierząt lub wspieraniem bardziej zrównoważonego rolnictwa.

Jeżeli chodzi o same partie wchodzące w skład komitetu, w bieżącej kadencji posłowie PSL głosowali przeciwko tzw. „Piątce dla zwierząt”. Natomiast Polska 2050 zadeklarowała poparcie dla Waszych 7 głównych postulatów dla ochrony zwierząt i przyszłości polskiego rolnictwa. Wspomina także o dobrostanie zwierząt domowych i futerkowych w proponowanych rozwiązaniach programowych dla Polski.

Prawo i Sprawiedliwość

Logo komitetu PiS

Odpowiedzi na Wasze „7 życzeń” nie uzyskaliśmy także od komitetu PiS. W ich 300-stronnicowym programie wyborczym nie znaleźliśmy ani jednego punktu, który miałyby na celu poprawienie sytuacji zwierząt, odejście od hodowli przemysłowej czy dążenie do bardziej zrównoważonego i ekologicznego rolnictwa w Polsce.

Konfederacja

Logo komitetu Konfederacja

Najgorszym wyborem pod kątem ochrony zwierząt i środowiska jest komitet wyborczy Konfederacja Wolności i Niepodległość. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na wysłany formularz, ale ich stosunek do zwierząt hodowlanych jest dosyć jasny. W swoim programie wyborczym wręcz chwalą się, że zatrzymali „Piątkę dla zwierząt” i obiecują, że zatrzymają każde podobne pomysły oraz deklarują, że są przeciwko zasadom Wspólnej Polityki Rolnej, Europejskiemu Zielonemu Ładowi oraz nie zgadzają się na wycofanie klatek z hodowli zwierząt..

Szansa na zmianę!

15 października będziecie mieli okazję pokazać, jak ważne jest dla Was dobro zwierząt oraz przyszłość naszej planety. Oddajcie swoje głosy na kandydatów, którzy będą działać na rzecz zrealizowania Waszej wizji przyszłości. Weźcie realny udział w tworzeniu lepszej przyszłości!

Wybory 2023: Porównaj kandydatów

Wybory 2023: Porównaj kandydatów

Razem z innymi wiodącymi organizacjami działającymi na rzecz ochrony zwierząt hodowlanych w Polsce oraz milionami Polek i Polaków domagamy się podjęcia przez startujące w wyborach partie często ignorowanego tematu zwierząt.

Czytaj więcej

Nie wiesz na kogo zagłosować 15 października? Chcesz poznać stanowisko kandydujących partii w sprawie ochrony zwierząt oraz przyszłości polskiego rolnictwa?

Wejdź na stronę #WyboryDlaZwierząt2023! Znajdziesz na niej ranking i stanowiska partii dotyczące w kwestii postulatów zapewniających lepszą przyszłość zwierzętom i naszej planecie.

Strona to efekt naszej współpracy z pięcioma organizacjami działającymi na rzecz ochrony zwierząt gospodarskich w Polsce: Eurogroup, Otwarte Klatki, Green REV oraz Fundacja Alberta Schweitzera. 

Razem z milionami Polek i Polaków domagamy się ochrony najliczniejszej, a jednocześnie najczęściej pomijanej przez polityków i polityczki grupy zwierząt wykorzystywanych do produkcji żywności, odzieży lub celów gospodarskich. Sprzeciwiamy się hodowli przemysłowej wpływającej negatywnie na dobrostan ludzi, zwierząt i środowiska, jak również wspieramy zmianę systemu żywności na zrównoważony i roślinny.

 Misja akcji #WyboryDlaZwierząt2023

Wśród pytań prezentowanych na stronie znajdziecie między innymi Wasze 7 życzeń!

Niestety nadal czekamy na odpowiedzi wielu partii, które zignorowały kolejne prośby o przedstawienie swoich stanowisk w tak ważnej kwestii. Wśród nich znajdują się PiS, PO i Nowoczesna (razem w komitecie Koalicji Obywatelskiej) oraz PSL i Polska 2050 (razem kandydujące jako Trzecia Droga).

Zależy Ci na dobriu zwierząt? Zobacz kogo poprzeć 15.10! Przejść do strony z linku.
Wybory 2023: Pytamy kandydatów

Wybory 2023: Pytamy kandydatów

Zaczynamy odpytywać partie polityczne o ich stosunek do przyszłości rolnictwa i zwierząt hodowlanych w Polsce w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi ogłoszonymi na na 15 października.

Czytaj więcej

Data polskich wyborów parlamentarnych została ustalona na 15 października, zaczynamy więc odpytywać partie polityczne o ich stosunek do przyszłości rolnictwa w Polsce. Temat niezwykle ważny i chcemy, aby reprezentowali nas politycy i polityczki, którzy rozumieją jak ważna jest przyszłość polskiego rolnictwa, ponieważ chodzi o nasze bezpieczeństwo żywnościowe, zdrowie nasze i naszych dzieci, walkę ze zmianami klimatycznymi i los zwierząt hodowlanych, które są istotami czującymi i zasługują na życie bez cierpienia i bólu.

7 życzeń na tle narysowanych ludzi i zwierząt

Przygotowaliśmy jasny formularz z kluczowymi pytaniami, który nazwaliśmy „7 życzeniami” i który wyślemy do 15 polskich partii w tym tygodniu. Odpowiedzi, które uzyskamy, będziemy publikować w najbliższych tygodniach na naszych kanałach i poinformujemy o tym wszystkie partie – nie tylko transparentność polityczna jest tu dla nas kluczowa, ale oczekujemy, że temat zwierząt hodowlanych i ich potrzeb gatunkowych przestanie być spychany na margines rozmów dotyczących wszystkich innych zwierząt! Co znajduje się w naszym formularzu? Zerknijcie poniżej, ale na kontrowersyjne zaczepki od razu odpowiadamy: żadnych robaków politykom i polityczkom podawać do jedzenia nie będziemy, ponieważ w Compassion sprzeciwiamy się takim pomysłom.

Pytania wraz z krótkim opisem znajdziecie poniżej i dotyczą one poparcia wizji bardziej naturalnego rolnictwa, odchodzenia od ferm przemysłowych i chowu klatkowego, lepszych przepisów dotyczących transportu i sprzedaży żywych zwierząt (w tym ryb) oraz wprowadzenia tzw. diety planetarnej do żywienia zbiorowego.

Wybory 2023: Byliśmy na Kongresie Kobiet i konferencji Małgorzaty Tracz

Wybory 2023: Byliśmy na Kongresie Kobiet i konferencji Małgorzaty Tracz

Przed wyborami parlamentarnymi dbamy o to, by temat hodowli zwierząt był wciąż obecny w debacie publicznej. Publicznie wzywamy polityków do zajęcia się najpilniejszymi problemami oraz komentujemy programy wyborcze komitetów i partii.

Czytaj więcej

Przed wyborami parlamentarnymi dbamy o to, by temat hodowli zwierząt był wciąż obecny w debacie publicznej. Publicznie wzywamy polityków do zajęcia się najpilniejszymi problemami oraz komentujemy programy wyborcze komitetów, partii i poszczególnych kandydatów oraz kandydatek.

Dlatego w pierwszej połowie września wzięliśmy udział w XV Kongresie Kobiet w Poznaniu oraz konferencji prasowej Małgorzaty Tracz, która na wrocławskim Rynku przedstawiła swoje 6 konkretów dla zwierząt.

XV Kongres Kobiet

Małgorzata Szadkowska przemawia podczas panelu na XV Kongresie Kobiet

2 i 3 września br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbył się jubileuszowy XV Kongres Kobiet. Znakomite gościnie, goście i ważne tematy, a także – już po raz trzeci w tej długiej historii Kongresu – prezeska naszej fundacji miała wielką przyjemność ponownie wystąpić podczas paneli dyskusyjnych.

Hasłem tegorocznej edycji było: „Kobiety mają głos! Równość, edukacja, przyszłość”, a jeśli myślimy o przyszłości to musimy mówić o naszej żywności i zwierzętach hodowlanych.

Małgorzata Szadkowska i inne panelistki podczas XV Kongresu Kobiet

Wystarczy przyjrzeć się dowolnemu globalnemu wyzwaniu, aby zobaczyć, że u jego podstaw leży sposób produkcji naszej żywności. Od zanieczyszczenia środowiska po kryzys klimatyczny i wymieranie dzikich gatunków. Od niedożywienia ludzi po okrucieństwo wobec zwierząt.

Pełna sala osób siedzących na krzesłach i słuchających panelu

O tym mówiliśmy właśnie podczas tegorocznego Kongresu Kobiet – o tym, jakich zmian, prawnych i systemowych, potrzebujemy w temacie.

6 konkretów dla zwierząt Małgorzaty Tracz

Plakat przedstawiający 6 konkretów dla zwierząt Małgorzaty Tracz

15 września br. na konferencji prasowej posłanka Małgorzata Tracz (Zieloni) ogłosiła program sześciu konkretów dla zwierząt, którymi chce zająć się po wyborach.

Posłanka zaprosiła przedstawicieli czterech organizacji działających na rzecz zwierząt, z którymi od lat współpracuje: naszej fundacji, Stowarzyszenia Otwarte Klatki, Fundacji Viva! Oraz Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Agata Wiencis przemawia na konferencji Małgorzaty Tracz o końcu epoki klatkowej

Skomentowaliśmy piąty konkret dotyczący przygotowań do zakończenia hodowli klatkowej w Polsce i Unii Europejskiej. Nakreśliliśmy aktualną skalę zjawiska w Polsce (76% zwierząt hodowlanych trzymanych jest w klatkach) oraz w Europie (ponad 300 milionów rocznie cierpi w takiej hodowli), a także wskazaliśmy na konieczność pilnych działań w Polsce, by do transformacji doprowadzić.

Małgorzata Tracz przemawia do mediów na rynku we Wrocławiu, z nią przedstawiciele organizacji
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).