Ikona wyszukiwania

Europejska Inicjatywa Obywatelska

Komisja UE zobowiązała się wycofać klatki z hodowli!

11 września 2018 zarejestrowaliśmy Europejską Inicjatywę Obywatelską "End the Cage Age - Koniec Epoki Klatkowej". Po zebraniu niemal 1,4 miliona zweryfikowanych podpisów, dzięki Waszemu wielkiemu zaangażowaniu, złożyliśmy ją do Komisji Europejskiej

30 czerwca 2021 r., Komisja Europejska podjęła historyczną decyzję, zobowiązując się do wycofania klatek w hodowli zwierząt w całej Unii Europejskiej. Komisja planuje wprowadzenie zakazu stosowania klatek dla kur, matek świń, cieląt, królików, kaczek, gęsi i innych zwierząt hodowlanych wspominanych w naszej inicjatywie, rozważając możliwą datę oznaczającą wygaszanie hodowli klatkowej na 2027 r.

Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides wraz z wiceprzewodniczącą Komisji Věrą Jourovą ogłosiły to na konferencji prasowej, podczas której przedstawiły odpowiedź Komisji na naszą Europejską Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej”, w której wzywamy do zakazu używania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich. Nasza Inicjatywa została podpisana przez 1,4 mln obywateli i obywatelek we wszystkich państwach członkowskich UE. Jest to pierwsza tego typu udana inicjatywa na rzecz zwierząt hodowlanych.

Polka w komitecie założycielskim

W Polsce w klatkach hoduje się ponad 42 miliony zwierząt – to więcej niż mamy obywateli i obywatelek. Na szczęście w komitecie inicjatywy obywatelskiej znalazła się Polka – prezeska naszej organizacji, Małgorzata Szadkowska.

„Nadszedł naprawdę długo oczekiwany dzień – czekaliśmy na tę decyzję prawie 3 lata, bo tyle zajął cały proces związany z naszą inicjatywą obywatelską. To wielki sukces i dziś Komisja Europejska zrobiła duży krok, żeby pewna epoka dla zwierząt się skończyła. Obywatele domagali się zmian, a Komisja usłyszała ich głos wyraźnie i podjęła jednoznaczne zobowiązanie do stopniowego wycofywania klatek. Myślę, że to historyczny moment dla całego ruchu prozwierzęcego i od dziś rozpoczyna się nowa podróż. Dziś świętujemy, ale jutro wracamy do ciężkiej pracy, bo naszym zadaniem będzie monitorowanie całego procesu legislacyjnego. Pozostaniemy skoncentrowani na instytucjach europejskich, dopóki nie zostanie zrealizowany dzisiejszy ambitny plan. Klatki muszą odejść do historii i dziś wiem, że tak się stanie” – powiedziała Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji i członkini założycielskiego komitetu Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej End the Cage Age-Koniec Epoki Klatkowej.

Komitet Obywatelski: Małgorzata Szadkowska, Romana Sonkova, Geert Laugs, Léopoldine Charbonneaux, Olga Kikou, Annamaria Pisapia i Mahi Klosterhalfen
Komitet Obywatelski: Małgorzata Szadkowska, Romana Sonkova, Geert Laugs, Léopoldine Charbonneaux, Olga Kikou, Annamaria Pisapia i Mahi Klosterhalfen
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).