Search icon

Kampanie

Nielegalna rzeź milionów ryb

Czytaj więcej

Najnowsze przeprowadzone przez nas śledztwo przeprowadzone ujawnia przerażające okrucieństwo, jakiego doświadczają ryby na fermach przemysłowych i w ubojniach w całej Europie. Cierpienie zadawane rybom jest nie tylko nieludzkie, ale niezgodne z prawem europejskim, które nakazuje, by zwierzęta nie cierpiały podczas uboju. Ryby te można znaleźć na półkach supermarketów na całym kontynencie.

Materiały ze śledztwa ujawniają wstrząsające warunki, w jakich hodowane są pstrągi, okonie morskie i dorady. Tysiące ryb trzyma się w betonowych zbiornikach na lądzie lub w pływających w morzu klatkach. Ryby te spędzają swoje życie pływając w ogromnym stłoczeniu, gdzie z łatwością rozwijają się choroby i pasożyty. Ciała martwych zwierząt dryfują w zbiornikach, a żywe ryby pływają wokół nich.

Śledczy obserwowali pstrągi rzucające się w wodzie wymieszanej z krwią po podcięciu im głów. Okonie morskie i dorady wrzucane były do pojemników wypełnionych mieszaniną wody i lodu, gdzie walczyły o życie przygniecione przez inne ryby dusząc się, ponieważ lód gromadził się w ich skrzelach uniemożliwiając oddychanie. Wiele ryb mimo podduszenia i urazów ciała było wciąż żywe nawet po godzinie tej gehenny a wiele z nich wciąż żyło, gdy były pakowane w styropianowe pudła i wysyłane do sprzedaży do supermarketów.

Action Icon
Czas zmienić nasze podejście do ryb

Czują ból, doświadczają strachu i stresu psychicznego, a jednak ich dobrostan nie jest w żaden sposób chroniony. Pomóż nam to zmienić!

DZIAŁAJ
2. Czas zmienić nasze podejście do ryb

Dr Krzysztof Wojtas, dyrektor Departamentu ds. Dobrostanu Ryb w organizacji Compassion Polska: "Miliony ryb cierpią w milczeniu, poza naszym wzrokiem, w ogromnych podwodnych fermach w całej Europie. Wiele z nich jest następnie zabijanych w makabryczny sposób. Badania naukowe dowodzą, że ryby są czującymi, inteligentnymi, zdolnymi do emocji zwierzętami. Zasługują na humanitarne życie i śmierć. Czas, abyśmy zmienili nasze podejście do ryb".

Ryby powinny być chronione zgodnie z europejskim rozporządzeniem dotyczącym uboju zwierząt, według którego podczas uśmiercania należy oszczędzić im wszelkiego niepotrzebnego bólu, niepokoju lub cierpienia.

69640_Sea bream being dumped into ice slurry bins_© Compassion in World Farming.jpg

Istnieją lepsze i bardziej humanitarne metody uboju, takie jak ogłuszanie elektryczne lub mechaniczne, które powinny zostać wdrożone w całej branży tak szybko, jak to możliwe. Według Komisji Europejskiej wymagania tego rozporządzenia można spełnić, przestrzegając wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) dotyczących ogłuszania i uśmiercania ryb hodowlanych, które podpisały wszystkie państwa członkowskie. W niedawnym raporcie Komisji stwierdzono, że większość badanych państw UE, w tym Polska, obecnie narusza te wytyczne.