Ikona wyszukiwania

Najnowsze przeprowadzone przez nas śledztwo przeprowadzone ujawnia przerażające okrucieństwo, jakiego doświadczają ryby na fermach przemysłowych i w ubojniach w całej Europie. Cierpienie zadawane rybom jest nie tylko nieludzkie, ale niezgodne z prawem europejskim, które nakazuje, by zwierzęta nie cierpiały podczas uboju. Ryby te można znaleźć na półkach supermarketów na całym kontynencie.

Materiały ze śledztwa ujawniają wstrząsające warunki, w jakich hodowane są pstrągi, okonie morskie i dorady. Tysiące ryb trzyma się w betonowych zbiornikach na lądzie lub w pływających w morzu klatkach. Ryby te spędzają swoje życie pływając w ogromnym stłoczeniu, gdzie z łatwością rozwijają się choroby i pasożyty. Ciała martwych zwierząt dryfują w zbiornikach, a żywe ryby pływają wokół nich.

Śledczy obserwowali pstrągi rzucające się w wodzie wymieszanej z krwią po podcięciu im głów. Okonie morskie i dorady wrzucane były do pojemników wypełnionych mieszaniną wody i lodu, gdzie walczyły o życie przygniecione przez inne ryby dusząc się, ponieważ lód gromadził się w ich skrzelach uniemożliwiając oddychanie. Wiele ryb mimo podduszenia i urazów ciała było wciąż żywe nawet po godzinie tej gehenny a wiele z nich wciąż żyło, gdy były pakowane w styropianowe pudła i wysyłane do sprzedaży do supermarketów.

Action Icon
Czas zmienić nasze podejście do ryb

Czują ból, doświadczają strachu i stresu psychicznego, a jednak ich dobrostan nie jest w żaden sposób chroniony. Pomóż nam to zmienić!

DZIAŁAJ
2. Czas zmienić nasze podejście do ryb

Dr Krzysztof Wojtas, dyrektor Departamentu ds. Dobrostanu Ryb w organizacji Compassion Polska: "Miliony ryb cierpią w milczeniu, poza naszym wzrokiem, w ogromnych podwodnych fermach w całej Europie. Wiele z nich jest następnie zabijanych w makabryczny sposób. Badania naukowe dowodzą, że ryby są czującymi, inteligentnymi, zdolnymi do emocji zwierzętami. Zasługują na humanitarne życie i śmierć. Czas, abyśmy zmienili nasze podejście do ryb".

Ryby powinny być chronione zgodnie z europejskim rozporządzeniem dotyczącym uboju zwierząt, według którego podczas uśmiercania należy oszczędzić im wszelkiego niepotrzebnego bólu, niepokoju lub cierpienia.

69640_Sea bream being dumped into ice slurry bins_© Compassion in World Farming.jpg

Istnieją lepsze i bardziej humanitarne metody uboju, takie jak ogłuszanie elektryczne lub mechaniczne, które powinny zostać wdrożone w całej branży tak szybko, jak to możliwe. Według Komisji Europejskiej wymagania tego rozporządzenia można spełnić, przestrzegając wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) dotyczących ogłuszania i uśmiercania ryb hodowlanych, które podpisały wszystkie państwa członkowskie. W niedawnym raporcie Komisji stwierdzono, że większość badanych państw UE, w tym Polska, obecnie narusza te wytyczne.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).