Ikona wyszukiwania

2021: Historyczny rok dla zwierząt

To był wyjątkowy rok dla Compassion i miliardów zwierząt hodowlanych na całym świecie!

Pomimo wyzwań stawianych przez pandemię, nie straciliśmy z oczu naszej misji zakończenia cierpienia zwierząt w hodowli przemysłowej i budowania lepszej przyszłości dla nich i dla nas samych.

Dziękuję, że mimo wielu trudów, przez które musieliśmy przejść w tym roku, nie poddaliście się i razem z nami zmienialiście świat. To dzięki Wam stał się on lepszym miejscem dla zwierząt hodowlanych.

Spis treści:

 

Wielkie zwycięstwo nad hodowlą klatkową

Wielkie zwycięstwo nad hodowlą klatkową

Hodowla klatkowa nie ma przyszłości. Dzięki Waszemu wsparciu jesteśmy o krok bliżej od zakończenia okrucieństwa zamykania zwierząt za kratami i odbierania im możliwości realizacji naturalnych potrzeb.

30 czerwca 2021 roku Komisja Europejska odpowiedziała na naszą Europejską Inicjatywę Obywatelską „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej”, którą podpisało niemalże 1,4 miliona osób w całej Unii Europejskiej. W Polsce udało nam się zebrać podpisy prawie 55 tysięcy osób, które sprzeciwiły się hodowli klatkowej.

Komisja UE przychyliła się do naszej inicjatywy. Zadeklarowała, że zaproponuje przepisy mające na celu wygaszenie hodowli klatkowej we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce.

To oznacza, że ponad 300 milionów zwierząt: kur niosek, świń, cieląt, królików, kaczek, gęsi i przepiórek zostanie wkrótce wyciągniętych z klatek.

  • Dzięki Waszemu wsparciu 170 organizacji zjednoczyło się w całej Europie, by zrealizować pod naszą egidą największą europejską inicjatywę dla zwierząt.
  • To dzięki Wam ponad 140 wpływowych naukowców i naukowczyń, 10 kluczowych firm spożywczych, europarlamentarzyści i europosłanki, a nawet poszczególni Komisarze i Komisarki poparli zakaz hodowli klatkowej.
  • I to dzięki Wam Unia Europejska pracuje teraz nad Końcem Epoki Klatkowej! Dziękujemy!
Złożenie petycji i okładka "Newsweek"

 

Nie czekając na unijne zmiany, walczymy o zakaz hodowli klatkowej w Polsce. Co udało nam się osiągnąć?

    • Złożyliśmy petycję podpisaną przez ponad 82 000 Polek i Polaków wzywającą do zakazu stosowania kojców porodowych w hodowli matek-świń. Jesteśmy dumni, że tak wiele z Was wsparło ten zakaz!
    • Zbieraliśmy deklaracje polityków i polityczek wspierających Koniec Epoki Klatkowej. Uzyskaliśmy pisemne oświadczenia popierające wycofania hodowli klatkowej już od dziesiątek polskich polityczek i polityków. Dziękujemy za zaufanie!
    • Przemawialiśmy w Senacie, wzywając do zakończenia hodowli klatkowej na bezprecedensowym, pierwszym Ogólnopolskim Kongresie Praw Zwierząt.
    • Dzięki Waszemu zaangażowaniu zdominowaliśmy unijne konsultacje w sprawie przepisów o dobrostanie zwierząt. W konsultacjach spłynęło prawie tysiąc opinii, z których ponad połowa pochodziła z Polski! Zdecydowana większość została wysłana właśnie przez Was i wzywała do zakończenia chowu klatkowego.
    • Inspirowaliśmy polskie media do podejmowania tematu Końca Epoki Klatkowej. Mogliście przeczytać o nas w „Newsweeku”, „Polityce” czy „Rzeczpospolitej”, zobaczyć nas w TVN24 i Polsat News oraz usłyszeć nas między innymi w TOK FM.

Prezeska naszej fundacji i członkini założycielskiego Komitetu Obywatelskiego, który stoi za całą inicjatywą „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej” Małgorzata Szadkowska znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet roku wg Forbes Women Polska! Dzięki jej determinacji i koordynacji, projekt „Koniec Epoki Klatkowej” stał się drugą inicjatywą w historii UE, którą poparło najwięcej polskich obywateli (do tej pory zarejestrowano w sumie aż 86 takich projektów). Pełna lista liderek Forbes znajduje się tutaj.

Małgorzata została wybrana także jedną z 50 Śmiałych Polek według magazynu Wysokie Obcasy. Z pełną listą odważnych Polek można zapoznać się tutaj.

Zdecydowanie zgadzamy się z Forbes'em i Wysokimi Obcasami: to kobiety zmieniają świat na lepsze!

Małgorzata Szadkowska

Co dalej?

      • Do 2023 roku Komisja Europejska ma przedstawić przepisy zakazujące hodowli klatkowej. Dopilnujemy, by tak się stało.
      • Komisja UE oceni możliwość wprowadzenia zakazu od 2027 roku. Będziemy monitorować cały proces i zapobiegać opóźnieniu bądź uchyleniu zakazu, o co zabiegają potężne grupy nacisku mające interes w zachowaniu hodowli klatkowej.
      • Duże firmy spożywcze mają wpływ na liczbę zwierząt hodowanych w klatkach. Wycofując się z kupowania i sprzedawania produktów pochodzących z hodowli klatkowej, pomagają poprawiać warunki chowu zwierząt. Będziemy nadal pomagać firmom zmieniać życie zwierząt na lepsze i publicznie informować o ich postępach w zakończeniu Epoki Klatkowej.
Gdy zaczynaliśmy Europejską Inicjatywę Obywatelską przeciwko klatkom, z wielu źródeł słyszałam, że nie mamy szans na powodzenie i że projekt jest zbyt ambitny i szeroki – całe europejskie rolnictwo do zmiany. Nie słuchałam tego. Dzięki naszemu uporowi Koniec Epoki Klatkowej ma faktycznie nadejść. To prawdziwa historyczna zmiana dla zwierząt, która nie byłaby możliwa bez osób, które nas w tej drodze wsparły – za co z całego serca dziękuję.

Małgorzata Szadkowska, Prezeska Compassion Polska

 

Więcej zwycięstw nad klatkami

Więcej zwycięstw nad klatkami

Trzy kolejne stany – Colorado, Utah i Nevada – uchwaliły zakaz hodowli klatkowej kur.

1. Stany Zjednoczone

Więcej zwycięstw nad klatkami

Dzięki kampanii naszego oddziału w Czechach i innych organizacji prozwierzęcych, tamtejszy rząd uchwalił przepisy zakazujące hodowli klatkowej kur niosek. Zakaz będzie obowiązywał od 2027 roku i zmieni na lepsze los ponad 4,5 milionów zwierząt.

2. Czechy

Więcej zwycięstw nad klatkami

Od 2028 roku jeden z regionów Belgii (Walonia) wprowadza całkowity zakaz hodowli klatkowej kur, a kolejny region (Flandria) zakaz trzymania w klatkach królików hodowanych na mięso od 2025 roku.

3. Belgia

 

Powstrzymujemy eksport i transport żywych zwierząt

Powstrzymujemy eksport i transport żywych zwierząt

Każdego roku na całym świecie miliony zwierząt są transportowane w ciężarówkach i na statkach w okropnych warunkach, które mogą powodować wykończenie, odwonienie i głód, stłuczenia, a nawet śmierć.

Dzięki Waszemu wsparciu w 2021 roku przeprowadziliśmy intensywne działania przeciwko temu okrucieństwu. Osiągnęliśmy naprawdę wiele: Unia Europejska oraz Wielka Brytania podjęły zdecydowane kroki w stronę ukrócenia eksportu żywych zwierząt.

Postęp w Unii Europejskiej

Jeszcze w 2020 roku Parlament Europejski przytłaczającą większością głosów przegłosował utworzenie komisji ds. transportu żywych zwierząt. Komisja bada przypadki naruszeń unijnego prawa i do końca 2021 roku ma przedstawić wyniki swojego dochodzenia.

W międzyczasie, Komisja Europejska zobowiązała się do zweryfikowania ustawodawstwa dotyczącego ochrony zwierząt podczas transportu.

Wasz głos z walce o zakończenie cierpienia zwierząt w transporcie jest kluczowy. Do tej pory zebraliśmy ponad 500 000 podpisów pod petycją wzywającą do zakazu transportu żywych zwierząt poza UE.

Zakaz eksportu w Wielkiej Brytanii

W grudniu 2020 roku, po wielu miesiącach intensywnej kampanii, brytyjski rząd rozpoczął konsultacje dotyczące zakazu eksportu żywych zwierząt.

Natychmiast przygotowaliśmy petycję, którą podpisało 111 295 osób. Dodatkowo przekazaliśmy szkockiemu rządowi ponad 27 tysięcy głosów wzywających do zakazu eksportu żywych zwierząt.

Wasze głosy zostały usłyszane.

W 2021 roku Szkocka Partia Narodowa w manifeście wyborczym zobowiązała się do zakazu eksportu żywych zwierząt. Następnie, 8 czerwca 2021 roku rząd Wielkiej Brytanii przedstawił Animal Welfare Bill.

Jeśli zostanie uchwalony, zakaz eksportu zwierząt na tucz lub rzeź będzie obowiązywał w Anglii, Walii i Szkocji.

Co dalej?

  • Wykorzystując zwycięstwo nad eksportem zwierząt w Wielkiej Brytanii oraz znaczące postępy w Unii Europejskiej, zwiększamy nasze żądania. Domagamy się:
    • natychmiastowego zakazu eksportu żywych zwierząt na tucz i rzeź poza Unię Europejską,
    • skrócenia możliwego czasu transportu zwierząt do ośmiu godzin w obrębie krajów członkowskich lub pomiędzy nimi,
    • zakazu transportu nieodsadzonych zwierząt na terenie UE.
  • Będziemy nadal pomagać wielkim firmom spożywczym w przejściu na humanitarną alternatywę dla transportu zwierząt na duże odległości. Nie przestaniemy doceniać tych, którzy rezygnują z eksportu żywych zwierząt w swoim łańcuchu dostaw.

 

 

Więcej zwycięstw nad transportem żywych zwierząt

Więcej zwycięstw nad transportem żywych zwierząt

W czerwcu 2021 roku, jak co roku od sześciu lat, zorganizowaliśmy Międzynarodowy Dzień „Stop Transportowi Żywych Zwierząt”. Aktywiści z ponad 40 krajów na całym świecie zjednoczyli się we wspólnej walce z tym okrucieństwem względem zwierząt.

W światowym dniu akcji wzięło udział ponad 150 organizacji pozarządowych oraz międzynarodowi celebryci, a nawet politycy. Efekty były natychmiastowe: zaledwie 24 godziny po jej uruchomieniu, nasza petycja miała ponad 53 tysiące podpisów z całego świata, w tym ponad 4 tysiące z Polski.

1. Globalny dzień akcji

Więcej zwycięstw nad transportem żywych zwierząt

W kwietniu 2021 roku Nowa Zelandia dokonała bezprecedensowego kroku i zakazała eksportu żywych zwierząt drogą morską.

To ogromne zwycięstwo lokalnych i globalnych aktywistów! Dzięki niemu w przeciągu dwóch lat taki transport zostanie wygaszony, co położy kres cierpieniu dziesiątek tysięcy krów rocznie.

2. Nowa Zelandia

Więcej zwycięstw nad transportem żywych zwierząt

Trzy niemieckie landy – Nadrenia Północna-Westfalia, Dolna Saksonia i Brandenburgia – ograniczyły eksport żywych zwierząt poza UE z powodu obaw o zgodność z przepisami dotyczącymi dobrostanu zwierząt.

3. Niemcy

 

Ryby mają mniej przeRYBAne

Ryby mają mniej przeRYBAne

Hodowla ryb jest najszybciej rosnącą gałęzią przemysłowej hodowli zwierząt. Powoduje kolosalne cierpienie; jest też szkodliwa dla środowiska oraz dzikich zwierząt.

Co więcej, popyt na mięso ryb jest bezpośrednio powiązany z wylesianiem ogromnych obszarów pod uprawę soi oraz z odławianiem około 500 miliardów dzikich ryb rocznie.

Ujawniliśmy cierpienie łososi

W marcu 2021 roku ujawniliśmy niewyobrażalne cierpienie stojące za hodowlą łososia na szkockich podwodnych fermach. To śledztwo było dla nas bardzo ważne, ponieważ Polska jest piątym największym importerem szkockich łososi w Unii Europejskiej.

Szokujące materiały naszych śledczych pokazały łososie stłoczone w brudnej, odtlenionej wodzie, jedzone żywcem przez wszy morskie. Z ich ran wyrastały wodorosty, a martwe ryby unosiły się nad żywymi umieszczonymi w jałowych klatkach.

Śledztwo wywołało międzynarodowe oburzenie, zdobyło szeroki zasięg medialny i wyzwoliło działania aktywistów na całym świecie. W rezultacie zebraliśmy do tej pory niemal 130 000 podpisów pod naszym listem wzywającym szkocki rząd do wstrzymania ekspansji podwodnych ferm przemysłowych łososia.

Dobrostan ryb na certyfikaty!

W 2020 roku zbadaliśmy standardy kryjące się za pięcioma największymi certyfikatami produktów rybnych. Odkryliśmy, że nie chronią one ryb. Wiele organizacji wydaje certyfikaty nawet, gdy ryby trzymane są w przepełnionych zbiornikach lub cierpią z powodu długiej, bolesnej śmierci.

Za pośrednictwem naszej strony wysłaliście ponad 425 000 wiadomości do organizacji certyfikujących, wzywając je do zwiększenia ochrony ryb. Jeśli zaczną obowiązywać nowe wymagania dotyczące hodowli lub uboju ryb, ogłoszone do tej pory przez Global GAP, Friend of the Sea i Best Aquaculture Practices, ponad trzy miliardy ryb będzie hodowanych w lepszych warunkach każdego roku.

Szokujący raport o hodowli ośmiornic

W tym roku wydaliśmy pierwszy na świecie raport ujawniający plany rozpoczęcia hodowli przemysłowej ośmiornic. Testy hodowli tych niezwykłym zwierząt są przeprowadzane między innymi w Hiszpanii, Japonii, USA czy Meksyku.

Zebrane dane pozwoliły nam stwierdzić, że nie ma możliwości, by hodowla tych wyjątkowych zwierząt mogła zapewnić im życie zgodne z ich naturalnymi potrzebami.

Wezwaliśmy rząd hiszpański do ukrócenia testów i wstrzymania rozwoju podwodnych ferm ośmiornic. Zainteresowaliśmy też tym tematem media, dzięki czemu mogliście przeczytać o nim na portalach takich jak Onet, Interia czy Wyborcza.

Działamy dla karpi

Dzięki intensywnej kampanii naszego polskiego biura oraz działalności w Koalicji Głos dla Karpi, osiągnęliśmy już sporo dla zakończenia sprzedaży żywego karpia w Polsce.

W 2021 roku spotykaliśmy się z przedstawicielami sieci spożywczych, by namówić ich do wycofania się z tego okrutnego procederu. Dzięki działalności Koalicji wszystkie sklepy należące do sieci E.Leclerc ogłosiły, że nie będą sprzedać żywych karpi. Do grona marketów, które wycofują się z tej haniebnej praktyki dołączył również Carrefour Polska! To już ósma duża sieć sklepów w Polsce, która wycofała się z tej praktyki.

Postępy w Unii Europejskiej

Dzięki intensywnej pracy naszych aktywistów z kampanii „PrzeRYBAne”, Komisja Europejska zgodziła się opublikować nowe wytyczne dotyczące zrównoważonej akwakultury, które po raz pierwszy w historii zawierają zapisy dotyczące dobrostanu ryb.

Dodatkowo, Komisja Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego ma przeprowadzić badania dotyczące dobrostanu ryb. Może być to ważny krok w kierunku stworzenia przepisów, które będą faktycznie chronić ryby przed cierpieniem.

Co dalej?

  • Będziemy dalej naciskać, by organizacje certyfikujące produkty rybne poczyniły wyraźne kroki w zakresie ochrony ryb.
  • Wykorzystamy nasze sukcesy w Unii Europejskiej, by osiągnąć lepsze zapisy w przepisach krajowych i międzynarodowych.
  • Będziemy chronić ośmiornice i inne głowonogi przed ekspansją ich hodowli.
  • Będziemy kontynuować działania mające na celu zakończenie w Polsce sprzedaży żywych karpi: zarówno współpracując z sieciami handlowymi, jak i naciskając na rząd, by zakazał tej praktyki.
Poprawianie dobrostanu ryb wymaga wiele determinacji, ponieważ ten temat wciąż nie jest rozpoznany przez polityków i polityczki jako istotny. Poparcie opinii publicznej naciskającej na zmiany dla ryb jest tu kluczowe. Bardzo motywujące jest obserwowanie, jak lobbing i zakulisowa praca wpływają na krajobraz polityczny w UE. Fakt, że nowe wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące zrównoważonej akwakultury zawierają całą sekcję poświęconą dobrostanowi ryb jest dowodem na to, że wielkie zmiany dla ryb są możliwe.

Dr Krzysztof Wojtas, Dyrektor ds. Dobrostanu Ryb i Ochrony Środowiska Wodnego

Więcej zwycięstw dla ryb

Więcej zwycięstw dla ryb

Podczas ceremonii Good Farm Animal Welfare Awards w 2021 roku wyróżniliśmy innowacyjną, bardziej humanitarną metodę uboju krewetek firmy Hilton Seafood UK, która zmniejszy cierpienie ponad 100 milionów zwierząt już w pierwszym roku od jej wprowadzenia.

1. Wielka Brytania

Więcej zwycięstw dla ryb

W 2021 roku ustawodawcy z Tierra del Fuego jednogłośnie przegłosowali wprowadzenie zakazu hodowli łososia z obaw o jej wpływ na środowisko i gospodarkę.

Dzięki temu Argentyna może stać się pierwszym na świecie krajem, który wycofa się z przemysłowego hodowania łososi.

2. Argentyna

 

Zmienialiśmy świat dla kurczaków

Zmienialiśmy świat dla kurczaków

Gdyby oceniać zmiany pod kątem ilości zwierząt uwolnionych od cierpienia, wpływ Waszego wsparcia jest widoczny zwłaszcza w hodowli kurczaków.

The European Chicken Commitment

W 2017 roku zjednoczyliśmy się z innymi organizacjami, aby wezwać do podjęcia przez branżę spożywczą zobowiązań na rzecz poprawy dobrostanu kurczaków mięsnych. Od tego czasu ponad 270 firm w Europie i 200 w USA zobowiązało się, że do 2026 roku w UE i do 2024 w USA będą zaopatrywać się tylko na fermach kurczaków ras wolnorosnących o metodach uboju powodujących mniejsze cierpienie.

W Compassion wspieramy te zmiany dostarczając wskazówki dla firm spożywczych, organizując fora branżowe oraz angażując w poprawę dobrostanu kurczaków.

Tylko w sezonie 2020/2021 do poprawy warunków hodowli kurczaków zobowiązał się polski Carrefour, Burger King, KFC, Subway, Domino’s Pizza czy sieć handlowa E.Leclerc. Szacujemy, że dzięki naszej pracy ponad 1,1 miliarda kurczaków będzie miało lepsze życie każdego roku.

Walka o uczciwe oznakowanie produktów

Już 60% sprzedawców we Francji dołączyło do przełomowego programu oznakowania produktów pochodzenia zwierzęcego „Association Étiquette Bien-Être Animal”.

Etykiety zostały opracowane przez wiodący supermarket Casino wraz z francuskim biurem Compassion oraz dwoma innymi organizacjami. Wykorzystują one 230 kryteriów oceny produktów z kurczaka pod kątem jakości życia zwierząt. Dają jasną wskazówkę konsumentom, które produkty pochodzą z ferm o wyższym dobrostanie.

Co dalej?

  • Chcemy zainspirować kolejne 20 firm w zobowiązaniu się do poprawy jakości życia kurczaków.
  • Korzystając z naszego doświadczenia we wprowadzaniu etykiet dobrostanowych we Francji, planujemy rozszerzyć program na inne kraje i gatunki, zaczynając od świń.
  • Będziemy rozliczać firmy z postępów w ich realizacji zobowiązania do poprawy warunków hodowli kurczaków.

Więcej zwycięstw dla kurczaków

Więcej zwycięstw dla kurczaków

Współpracowaliśmy z KFC nad publikacją raportu z poczynionych postępów w zakresie poprawy dobrostanu kurczaków. To doskonały przykład przejrzystości w kwestii postępów w spełnianiu kryteriów „The European Chicken Commitment”.

1. KFC bardziej transparentne

Więcej zwycięstw dla kurczaków

Aktywiści Compassion z USA uzyskali zobowiązanie, że humanitarny ubój kurczaków będzie częścią wpływowego programu certyfikacji „Global Animal Partnership 5 Step”. Tym samym „GAP 5 Steps” w pełni dołączyło do „The Better Chicken Commitment”.

2. Kolejny krok dla „GAP 5 Steps”

Więcej zwycięstw dla kurczaków

W Wielkiej Brytanii współpracowaliśmy z systemem certyfikacji „Red Tractor”, aby wprowadzić nową markę „Enhanced Welfare”, która wskazuje na produkty pochodzące z lepszych hodowli i umożliwia kupującym świadome zakupy.

3. „Red Tracktor” za dobrostanem

 

Rozliczaliśmy branżę spożywczą ze zobowiązań

Rozliczaliśmy branżę spożywczą ze zobowiązań

Już ponad 2,23 miliarda zwierząt hodowanych każdego roku żyje w lepszych warunkach dzięki współpracy Compassion z globalnymi firmami spożywczymi. Nie tylko zachęcamy firmy do składania zobowiązań, ale też rozliczamy je z ich realizacji.

Nagrody Good Farm Animal Welfare

Nasze nagrody, przyznawane co roku wyróżniającym się firmom, mają na celu zachęcenie i wyróżnienie producentów oraz sieci spożywczych, które wykonują właściwe kroki w celu poprawy warunków życia zwierząt hodowlanych.

W 2021 roku skoncentrowaliśmy się na inspirujących i innowacyjnych przykładach zrównoważonej produkcji żywności. W efekcie nagrodziliśmy 11 czołowych firm sektora spożywczego, takich jak:

  • włoskiego producenta makaronów Barilla, który zrezygnował ze stosowania jaj pochodzących z hodowli klatkowej w 100 krajach oraz ograniczył swój ślad węglowy i cierpienie zwierząt, zmniejszając ilość jaj w składzie produktów,
  • sieć McDonald’s w Wielkiej Brytanii i Irlandii za program wspierający rolnictwo regeneracyjne, pomagające w odbudowie gleby i zwiększaniu bioróżnorodności,
  • chińskie Happy Eggs, które otrzymało nagrodę za sprzedaż online tylko jaj pochodzących z chowu bezklatkowego,
  • Danone za innowacyjne narzędzie cyfrowe, które wspiera hodowlę regeneracyjną i pomaga poprawić dobrostan krów mlecznych.

 

Więcej zwycięstw w branży spożywczej

Więcej zwycięstw w branży spożywczej

Dzięki naszej merytorycznej współpracy, czterech kluczowych sprzedawców detalicznych oraz dwóch wiodących producentów ryb opublikowało lub poprawiło swoją politykę dotyczącą warunków hodowli ryb.

1. Poprawiamy życie ryb

Więcej zwycięstw w branży spożywczej

Szacujemy, że nasze bezpośrednie zaangażowanie i partnerstwo z postępowymi firmami spożywczymi przełożyło się na dotarcie z naszym komunikatem o konieczności poprawy warunków hodowli zwierząt do ponad 2,9 mld osób.

2. Informujemy i edukujemy

Więcej zwycięstw w branży spożywczej

Nasz zespół walczy z przypadkami zmiany hodowli bezklatkowej kur niosek na klatkową. W tym roku pracowaliśmy z włoską firmą Fattoria Roberti i stworzyliśmy przełomowe wskazówki pokazujące, jak przekształcić system klatkowy na wolny od klatek.

3. Walczymy o koniec Epoki Klatkowej

 

Zmieniamy światowy system produkcji żywności

Zmieniamy światowy system produkcji żywności

Hodowla przemysłowa oznacza nie tylko cierpienie zwierząt. Jest też jedną z przyczyn zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska oraz zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia.

Musimy dokonać radykalnej zmiany w systemie produkcji żywności. Nasza wizja lepszej przyszłości dla zwierząt, ludzi i planety pozwala nam osiągać kolejne kamienie milowe w kierunku globalnego porozumienia w sprawie zakończenia hodowli przemysłowej.

Przewodzimy globalnym dyskusjom

W grudniu 2020 roku zorganizowaliśmy głośne spotkanie promujące zdrowszą dietę i rolnictwo przyjazne zwierzętom oraz środowisku.

Wydarzenie pod nazwą „Jak kochać jedzenie i ratować planetę” powstało we współpracy z Programem Ochrony Środowiska ONZ (UNEP) i wpływowym forum EAT.

Jesteśmy głosem zmian

W 2021 roku nasz globalny prezes Philip Lymbery został mianowany „czempionem” szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. systemów żywnościowych. Reprezentował organizacje walczące o lepszy dobrostan zwierząt w Europie i poza nią.

Dzięki zdecydowanym negocjacjom, Philipowi udało się umieścić w dyskusji temat dobrostanu zwierząt, rolnictwa przyjaznemu naturze oraz redukcji światowej konsumpcji mięsa.

W 2021 roku ujawnialiśmy też, że system żywnościowy stanowi poważne zagrożenie pandemiczne. Zebraliśmy prawie 100 czołowych naukowców i ekologów, którzy podpisali list otwarty wzywający instytucje finansowe do zaprzestania wspierania ferm przemysłowych.

Wpływowe partnerstwo

Natomiast na początku 2021 roku nasze zakulisowe prace zaowocowały przeprowadzeniem wyjątkowego wydarzenia promującego raport „Wpływ systemu żywnościowego na utratę różnorodności biologicznej”, w którym wzięło udział ponad 25 000 osób.

Raport renomowanego instytutu Chatham House został opracowany we współpracy z Compassion i UNEP. Pokazuje, w jaki sposób globalny system żywnościowy zagraża 24 000 gatunkom zagrożonym wyginięciem.

Przekazanie książek i raportów ministrowi rolnictwa

Wzywamy polski rząd do zmian

W 2021 roku wielokrotnie apelowaliśmy do polskiego ministerstwa rolnictwa i rządu o zmiany, które pozwolą na reformę szkodliwego systemu żywnościowego i zakończą cierpienie zwierząt hodowlanych.

Wzięliśmy udział w konsultacjach planu Wspólnej Polityki Rolnej dla Polski na lata 2023-2027. W naszej opinii zarekomendowaliśmy skuteczne rozwiązania, które mogą poprawić los milionów zwierząt w Polsce.

Przekazaliśmy też polskiemu ministrowi rolnictwa zestaw raportów naukowych oraz publikacji książkowych mówiących o destrukcyjnym wpływie masowej hodowli na zwierzęta, przyrodę i ludzi. Wciąż czekamy na przyjęcie naszego zaproszenia na roślinnego schabowego przez ministra!

Dzięki intensywnej pracy na rzecz zwierząt hodowlanych, prezeska polskiego oddziału fundacji, Małgorzata Szadkowska, została wybrana przez Forbes Women jedną ze 100 kobiet roku 2021.

Ratujmy nasze antybiotyki

Antybiotyki są często stosowane rutynowo na fermach przemysłowych. Zamiast leczyć, mają zapobiegać chorobom u zwierząt, u których długotrwały stres, stłoczenie oraz modyfikacje genetyczne powodują niską odporność.

Jako członek-założyciel „Alliance to Save our Antibiotics”, Compassion zwraca uwagę na nadużywanie leków, które przyczynia się do powstawania bakterii lekoopornych.

Dzięki Waszemu wsparciu, mogliśmy działać na rzecz unijnego zakazu rutynowego, prewencyjnego stosowania antybiotyków na fermach od 2022 roku. W tym roku opublikowaliśmy przełomowy raport z badań „Stosowanie antybiotyków w rolnictwie ekologicznym”.

Raport wskazał, że rolnictwo ekologiczne w Wielkiej Brytanii może używać zaledwie jednej czwartej średniego krajowego poziomu antybiotyków – wyraźnie pokazując, że hodowla zwierząt w wyższym dobrostanie może pomóc chronić zdrowie zwierząt i ludzi.

Co dalej?

  • Z Waszym wsparciem będziemy kontynuować współpracę z partnerskimi organizacjami oraz kluczowymi organami ONZ, by wpływać na polityków i pomóc im planować reformę systemu produkcji żywności.
  • Poprzez bezpośrednie rozmowy i publiczne kampanie będziemy dążyć do tego, by unijna strategia „Od pola do stołu” spełniała cele w zakresie poprawy dobrostanu zwierząt, ograniczenia stosowania antybiotyków i pestycydów oraz zwiększenia nacisku na rolnictwo ekologiczne.
  • Opracujemy i uruchomimy nową platformę internetową i kampanię, wzywającą do stworzenia nowego globalnego ruchu na rzecz humanitarnego, sprawiedliwego i zrównoważonego systemu żywnościowego.

 

Bez Was to wszystko nie byłoby możliwe! DZIĘKUJEMY!

Praca całego zespołu Compassion jest w pełni zależna od hojności tych, którzy decydują się finansowo wesprzeć naszą walkę z hodowlą przemysłową oraz działania mające chronić zwierzęta i doprowadzić do zmian w globalnym systemie produkcji żywności.

Z całego serca dziękujemy każdej osobie, która wsparła nas darowizną w mijającym roku, oraz o wszystkich, którzy w swoich testamentach pamiętali o Compassion.

Poniżej przedstawiamy zestawienie naszych globalnych dochodów i wydatków w okresie od kwietnia 2020 do marca 2021 roku. Sprawozdanie finansowe polskiego biura będzie dostępne niebawem.

Światowe przychody i wydatki

Wykresy przedstawiające świato dochody i wydatki

To globalny ruch: Twój i nas wszystkich

Compassion Polska działa od 2013 roku i jest organizacją pożytku publicznego z potwierdzonym wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jesteśmy częścią globalnej organizacji Compassion in World Farming, działającej na rzecz zwierząt na terenie Unii Europejskiej, w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Chinach i RPA.

To jednak osoby takie jak Ty są bijącym sercem globalnego ruchu na rzecz zakończenia hodowli przemysłowej.

W tym roku po raz kolejny wspierające nas osoby wykazały się zaangażowaniem i hojnością w walce z okrucieństwem wobec zwierząt hodowlanych. To dzięki Twojemu zaufaniu możemy budować lepszy świat dla zwierząt, ludzi i planety.

W sezonie 2020/21 nasi sojusznicy podjęli 2 489 867 działań na całym świecie przeciwko cierpieniu zwierząt w hodowli przemysłowej. To Wy pozwoliliście nam działać dzięki finansowemu wsparciu, regularnym darowiznom, zaangażowaniu w nasze akcje i kampanie oraz lobbowaniu polityków za pomocą petycji i wysyłek maili.

Dzięki Waszemu wyraźnemu głosowi w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy Instagram, hashtag #EndTheCageAge znalazł się w najpopularniejszych, a podczas międzynarodowego dnia akcji przeciwko transportom żywych zwierząt #BanLiveExports zyskał zasięg ponad 62 milionów wyświetleń.

I wreszcie, co nie mniej ważne, przyczyniliście się do tego, że wezwanie do zakończenia hodowli przemysłowej miało szansę pojawić się co najmniej 12,7 MILIARDÓW razy w telewizji, radiu i prasie.

Każde osiągnięcie, o którym czytasz na tej stronie, to Twój sukces – dla zwierząt i dla lepszego, bardziej przyjaznego świata. Dziękujemy za zjednoczenie się w walce przeciwko hodowli przemysłowej i bycie głosem zwierząt hodowlanych.

Dopiero poznajesz Compassion?

Dołącz do nas! Dodaj swój adres e-mail do naszej listy subskrybentów i subskrybentek, aby stanąć na pierwszej linii walki z hodowlą przemysłową.

Otrzymasz wiadomości o tym, jak pomagać zwierzętom oraz informacje o naszych kampaniach i finansowych formach wsparcia Compassion Polska.

Letter Icon

Obiecujemy nie wysyłać Ci spamu, możesz zrezygnować z otrzymywania wiadomości w każdej chwili. Polityka prywatności

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).