Ikona wyszukiwania

W czasie zakupów podejmujemy wiele ważnych decyzji

Ponad 80% zwierząt hodowanych w Europie pochodzi z ferm przemysłowych. Schowane za zamkniętymi drzwiami, stają się dla nas niewidzialne. Dlatego tak ważne jest, aby informować konsumentów, w jaki sposób powstały dane produkty i umożliwić im świadomy wybór.

Proponujemy wprowadzenie na terenie Unii Europejskiej prostego i przejrzystego systemu oznakowania wszystkich produktów i składników pochodzenia zwierzęcego zgodnie z metodą ich produkcji.

Przykład jajek

W 2004 roku UE wprowadziła system znakowania jajek. W prosty sposób można dowiedzieć się, jak zostało wyprodukowane dane jajko – czy pochodzi od kury z chowu ekologicznego, wolnowybiegowego, ściółkowego, czy też kura trzymana była całe swoje życie w klatce. Sukcesem kampanii na rzecz znakowania jajek było nie tylko wprowadzenie odpowiednich symboli promujących produkty o wyższych standardach produkcji; również jajka z hodowli przemysłowej muszą być oznaczone, tak aby konsument miał pełną świadomość, jakiego pochodzenia produkt wybiera.

Oznakowanie wszystkich produktów odzwierzęcych

Chcielibyśmy, aby stworzony został jasny sposób oznakowania wszystkich produktów i składników odzwierzęcych, a więc zarówno tych pochodzących z chowu ekstensywnego o podwyższonym dobrostanie, jak i z hodowli przemysłowej. W przypadku dobrowolnego oznakowania z pewnością tylko niektórzy producenci zdecydowaliby się na umieszczenie oznakowań, a pozostali nadal ozdabialiby opakowania niemającymi pokrycia w rzeczywistości obrazkami szczęśliwych zwierząt.  

Oznakowanie mięsa drobiowego

W sierpniu 2014 r. zorganizowaliśmy ogólnoeuropejską akcję promującą obowiązkowe oznakowanie mięsa drobiowego zgodnie z metodą produkcji. Obecnie takie oznakowanie jest dobrowolne, więc oczywiste jest, że hodowcy przemysłowi po prostu go nie stosują.

My chcielibyśmy jednak, żeby europejscy konsumenci mieli wybór i wybierali te produkty, które uwzględniają dobrostan zwierząt. Więcej o naszej akcji przeczytacie tutaj.

Czytaj więcej

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).