Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 21.09.2023

W związku ze zbliżającymi się wyborami do Sejmu i Senatu postanowiliśmy zapytać startujące w nich partie o ich stanowiska w zakresie hodowli zwierząt, ich dobrostanu oraz przyszłości polskiego rolnictwa. Jak pamiętacie, przygotowaliśmy formularz z „7 życzeniami”, najważniejszymi dla Was sprawami związanymi z naszą działalnością, który trafił do 15 partii.

Okładka dokumentu z naszą wizją

Pytania dotyczyły poparcia wizji bardziej naturalnego rolnictwa, odchodzenia od ferm przemysłowych i chowu klatkowego, zaostrzenia praw dotyczących transportu i sprzedaży żywych zwierząt (w tym ryb) oraz wprowadzenia tzw. diety planetarnej do żywienia zbiorowego. Nasza pełna WIZJA przyszłego rolnictwa i hodowli zwierząt dostępna jest dla wszystkich w bardzo przystępnym opracowaniu. 

 

Zaledwie cztery partie odpowiedziały 7 razy na TAK: Nowa Lewica, Razem, Zieloni oraz Inicjatywa Polska. Od pozostałych nie dostaliśmy wciąż żadnej odpowiedzi. 

AKTUALIZACJA:

5 października dostaliśmy 7 pozytywnych odpowiedzi od Polski 2050! Cieszymy się, że partia w końcu opowiedziała się oficjalnie po stronie dobra zwierząt.

11 października odpowiedziała nam także Platforma Obywatelska. Następnego dnia dołączyła do nich Nowoczesna. Obie partie zadeklarowały, że popierają wszystkie 7 życzeń! Dziękujemy za opowiedzenie się po stronie lepszej przyszłości dla zwierząt, dla rolnictwa i dla planety.

Tabela z odpowiedziami - wersja dla czytników dostępna w linku.

Nowa Lewica

Logo komitetu Lewica

Pozytywna odpowiedź Lewicy i partii Razem, które wchodzą w skład komitetu wyborczego Nowa Lewica, nie jest zaskoczeniem. Obie partie regularnie poruszają tematy związane z ochroną zwierząt i przyszłości naszej planety. Jest to jeden z niewielu komitetów, który wyraźnie zawarł w swoim programie wyborczym walkę o dobrostan zwierząt, w tym także hodowlanych, oraz wspieranie transformacji rolnictwa na bardziej ekologiczne i zrównoważone (sekcje Zielony Ład i Opłacalne rolnictwo w programie).

Koalicja Obywatelska

Logo komitetu Koalicja Obywatelska

W swoim programie „100 Konkretów” komitet wyborczy Koalicja Obywatelska pomija kwestie dobrostanu zwierząt, natomiast jedyny punkt dotyczący zwierząt hodowlanych dotyczy odbudowania „polskiej tradycji hodowli świń”, co nie wróży dobrych zmian dla zwierząt.

Wśród partii wchodzących w skład Koalicji poza Platformą Obywatelską i Nowoczesną znajdziemy także partie Inicjatywa Polska i Zieloni – dwie partie, które odpowiedziały TAK na nasze „7 życzeń”. Dodatkowo, ostatnio Małgorzata Tracz, jedna z kandydatek z partii Zielonych, ogłosiła program 6 konkretów dla zwierząt na konferencji, w której braliśmy także udział

Na kilka dni przed wyborami do partii oficjalnie wyrażających poparcie dla Waszych 7 życzeń dołączyły także Platforma Obywatelska i Nowoczesna! Mamy nadzieję, że obecność w Koalicji czterech partii, dla których los zwierząt nie jest obojętny zaskutkuje pozytywnym stosunkiem całego komitetu do postulatów związanych z zapewnieniem zwierzętom godnego i dobrego życia.

Z drugiej strony, do KO należy także Agrounia. Lider tej partii, Michał Kołodziejczak nie popiera zakazu hodowli zwierząt na futra. Dodatkowo pytany w Radio ZET o "Piątkę dla zwierząt" odpowiedział: Już moja głowa w tym, żeby takiego projektu nie było i żeby ludzie z Koalicji Obywatelskiej nie głosowali za takim projektem. Istnieje więc ryzyko, że w przypadku wygranej komitetu KO ustawy mające polepszać sytuację zwierząt będą blokowane przez posłów Agrounii.

Trzecia Droga

Logo komitetu Trzecia Droga

Komitet wyborczy Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) częściowo odpowiedział na Wasze pytania. W swoim programie wyborczym nie porusza bezpośrednio kwestii związanych z hodowlą zwierząt lub wspieraniem bardziej zrównoważonego rolnictwa.

Jeżeli chodzi o same partie wchodzące w skład komitetu, w bieżącej kadencji posłowie PSL głosowali przeciwko tzw. „Piątce dla zwierząt”. Natomiast Polska 2050 zadeklarowała poparcie dla Waszych 7 głównych postulatów dla ochrony zwierząt i przyszłości polskiego rolnictwa. Wspomina także o dobrostanie zwierząt domowych i futerkowych w proponowanych rozwiązaniach programowych dla Polski.

Prawo i Sprawiedliwość

Logo komitetu PiS

Odpowiedzi na Wasze „7 życzeń” nie uzyskaliśmy także od komitetu PiS. W ich 300-stronnicowym programie wyborczym nie znaleźliśmy ani jednego punktu, który miałyby na celu poprawienie sytuacji zwierząt, odejście od hodowli przemysłowej czy dążenie do bardziej zrównoważonego i ekologicznego rolnictwa w Polsce.

Konfederacja

Logo komitetu Konfederacja

Najgorszym wyborem pod kątem ochrony zwierząt i środowiska jest komitet wyborczy Konfederacja Wolności i Niepodległość. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na wysłany formularz, ale ich stosunek do zwierząt hodowlanych jest dosyć jasny. W swoim programie wyborczym wręcz chwalą się, że zatrzymali „Piątkę dla zwierząt” i obiecują, że zatrzymają każde podobne pomysły oraz deklarują, że są przeciwko zasadom Wspólnej Polityki Rolnej, Europejskiemu Zielonemu Ładowi oraz nie zgadzają się na wycofanie klatek z hodowli zwierząt..

Szansa na zmianę!

15 października będziecie mieli okazję pokazać, jak ważne jest dla Was dobro zwierząt oraz przyszłość naszej planety. Oddajcie swoje głosy na kandydatów, którzy będą działać na rzecz zrealizowania Waszej wizji przyszłości. Weźcie realny udział w tworzeniu lepszej przyszłości!

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).