Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 13.10.2022

Dzisiaj, 13 października, obchodzimy Światowy Dzień bez Klatek – wydarzenie poświęcone podnoszeniu świadomości na temat beznadziejnego losu zwierząt hodowlanych, które są zamknięte w klatkach.

Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy świętować Koniec Epoki Klatkowej, gdy UE dotrzyma obietnicy wprowadzenia całkowitego zakazu takiej hodowli.

4 lata mobilizacji, 10 lat śledztw

W 2018 roku wraz ze 170 organizacjami rozpoczęliśmy historyczną już Europejską Inicjatywę Obywatelską „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej” – pewnego rodzaju petycję, która umożliwia obywatelom i obywatelkom UE zmienić przepisy. Naszą propozycją był całkowity zakaz hodowli klatkowej: w UE każdego roku ponad 300 milionów zwierząt hodowlanych (kur, przepiórek, królików, macior, cieląt, kaczek i gęsi) spędza większość lub całe swoje życie w klatkach, które uniemożliwiają im podstawowe ruchy i wszystkie naturalne zachowania.

Od 2012 roku przeprowadziliśmy wielokrotnie w całej Europie śledztwa pokazujące realia hodowli klatkowych. W Polsce zaczęliśmy od opublikowania materiałów z ferm królików, następnie ujawniliśmy nagrania z ferm kur, cieląt i świń.

Obywatele europejscy pokazali jak zbulwersowani są tym okrucieństwem i jasno wyrazili swój sprzeciw wobec takich praktyk. W ciągu jednego roku od uruchomienia naszej inicjatywy, 1,4 miliona osób podpisało Koniec Epoki Klatkowej, a kulminacją było czerwiec 2021 r., kiedy to Parlament Europejski zagłosował za wycofywaniem klatek. Jeszcze w tym samym miesiącu Komisja Europejska podjęła historyczne zobowiązanie do wprowadzenia zakazu stosowania klatek dla kur, świń, cieląt, królików, kaczek, gęsi i innych zwierząt gospodarskich, z terminem wycofania do 2027 r.

Złożenie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej

Produkty tzw. premium też oznaczają cierpienie zwierząt

Dopóki wszystkie zwierzęta hodowlane nie zostaną uwolnione z klatek, będziemy nadal podkreślać ich niesprawiedliwe traktowanie i ujawniać okrutne realia takiej hodowli. Nasze ostatnie śledztwo, opublikowane trzy miesiące temu, pokazuje mocny materiał filmowy z 16 ferm w Polsce, Włoszech, Hiszpanii i Francji i po raz kolejny ujawniło okrucieństwo, udrękę i frustrację, jakie zmuszone są znosić matki prosiąt, gdy są trzymane w klatkach.

Materiały są dokumentacją z ferm, które zaopatrują dostawców producentów produktów „premium" typu szynka parmeńska czy bajońska, ale także pochodzą z ferm zwykłych producentów wieprzowiny. Hodowla klatkowa wszędzie wygląda tak samo.

Dwie lochy w kojcach porodowych

EFSA potwierdziła okrucieństwo hodowli klatkowej, a IEEP pokazało, że pieniądze na transformację już są

Obecnie około 85% loch w UE spędza około połowy każdego roku swojego życia zamknięta w ciasnych klatkach, które uniemożliwiają wszelki ruch poza wstawaniem i kładzeniem się. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), instytucja unijna, która zajmuje się doradztwem naukowym na temat zagrożeń związanych z produkcją żywności i hodowlą zwierząt, wezwała w sierpniu tego roku do zakończenia surowego ograniczania swobody ruchu świń-matek publikując swoją naukową, obszerną ekspertyzę, w której wskazano, że lochy w zamknięciu nie mogą realizować swoich naturalnych zachowań, takich jak budowanie gniazda, odkrywanie terenu czy opiekowanie się swoimi dziećmi. Okrucieństwo hodowli klatkowej po raz kolejny zostało potwierdzone.

W raporcie opublikowanym przez Instytut Europejskiej Polityki Środowiskowej (IEEP), który powstał na nasze zlecenie, stwierdzono, że zarówno unijne, jak i krajowe mechanizmy finansowe mogą być wykorzystywane do skutecznego wspierania hodowców i zapewnienia płynnego przejścia na hodowlę zwierząt bezklatkowych. Część tego wsparcia finansowego jest już dostępna dla hodowców, a m.in. polscy rolnicy mogą dostać z UE wielkie pieniądze na transformację w stronę hodowli bezklatkowej.

Don’t stop me now!

Podczas naszej kampanii widzieliśmy lobby „Wielkiego Agrobiznesu”, które ciężko broniło swojego statusu quo i okrutnych praktyk hodowli klatkowej, aby chronić swoje zyski. To była szczególnie trudna walka z ich armią prawników i spin-doktorów. Ale to nas nie powstrzymało i nie powstrzyma nas, dopóki nie zobaczymy Końca Epoki Klatkowej.

Cierpienie zwierząt w klatkach jest niepodważalne, a nasza wspólna wygrana coraz bliżej. Komisja Europejska musi przedstawić terminową i skuteczną propozycję, aby raz na zawsze zakończyć tę okrutną hodowlę. Będziemy tego pilnować! Teraz potrzebne jest jednak poparcie wszystkich krajów członkowskich, by zakaz okrutnej hodowli klatkowej stał się rzeczywistością.

Cielak stoi w kojcu

A co z Polską? Co zrobi ministerstwo rolnictwa?

Ostatnie miesiące są dla nas bardzo intensywne: zrobiliśmy nowe śledztwo w Polsce na fermach świń, opublikowaliśmy dwa naukowe raporty na temat hodowli klatkowej – w tym jeden obszerny dotyczący kwestii finansowych, a także współpracowaliśmy z posłami i posłankami przy interpelacji w sprawie hodowli klatkowej do polskiego ministra rolnictwa. I dostaliśmy odpowiedź!

Potwierdziła ona jednak, że nasze ministerstwo odwleka podjęcie debaty wokół zakazu klatek, a urzędnicy podkreślili, że adresatem wspomnianej inicjatywy obywatelskiej jest Komisja Europejska. A przecież w interpelacji padło pytanie o polskie stanowisko. Czyżby… to dobrze znana technika spychologii? Oczekujemy więcej!

Przypominamy więc, że polscy obywatele i obywatelki domagają się zakazu hodowli klatkowej od lat! A my w ciągu zaledwie ostatnich kilkunastu miesięcy zanieśliśmy do ministerstwa rolnictwa ponad 82 000 Waszych podpisów poparcia dla zakazu hodowli klatkowej świń, zebraliśmy także ponad 32 000 podpisów w temacie hodowli klatkowej cieląt, a w ramach naszej europejskiej inicjatywy obywatelskiej przekazaliśmy ponad 54 000 zweryfikowanych, Waszych podpisów z Polski. To setki tysięcy polskich głosów oddanych za zwierzętami. Podczas, gdy Komisja UE pracuje więc nad nowymi przepisami, my musimy przekonać polskiego ministra, by poparł nową zmianę przepisów i odważnie stanął po stronie zwierząt!

Dlatego dołącz do nas na tej ostatniej prostej i poprzyj nasz wielki apel do polskiego ministra rolnictwaTwój podpis ma ogromne znaczenie!

Zakończmy już Epokę Klatkową dla wszystkich zwierząt razem, raz na zawsze!

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).