Ikona wyszukiwania

82 000 podpisów. Wręczyliśmy petycję ministrowi Pudzie!

News Section Icon Opublikowane 26.05.2021

Dzienmatki 48 M


Z okazji Dnia Matki złożyliśmy w Ministerstwie Rolnictwa petycję do ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorza Pudy. Ponad 82 000 Polek i Polaków domaga się w niej zakazu używania kojców porodowych w hodowli matek-świń. Jesteśmy dumni, że potrafiliśmy razem tak mocno zaangażować się na rzecz matek-świń!

Było co ministrowi Pudzie zanosić. Pudełka, z których każde symbolizowało 10 000 zebranych podpisów, sięgnęły aż do ministerialnej tabliczki. Minister dostał także nasz raport naukowy na temat chowu loch w Polsce. Zwracamy w nim uwagę na najważniejsze problemy dobrostanowe związane z obecnym, klatkowym sposobem hodowli. Pokazujemy też, jak można polepszyć go przy wprowadzeniu systemów bezklatkowych.

Dzienmatki 6 M
Dzienmatki 4 M

Dlaczego potrzebna jest zmiana?

Realia hodowli loch znamy naprawdę dobrze. Nasz raport oparliśmy na śledztwie naszej fundacji z 2017 roku – było ono pierwszym tego typu śledztwem w Polsce. Jakie najważniejsze problemy dostrzegli wtedy nasi śledczy?

 • Zwierzęta trzymane w kojcach nie miały możliwości poruszania się, swobodnego wstawania i kładzenia się, co spowodowało u nich problemy ze zdrowiem t.j.: osłabienie kończyn, trudności ze staniem, przerośnięcie racic i ogromny stres.
 • Przetrzymywane były na betonowej posadzce, która przyczynia się do powstawania kulawizn i odleżyn, u części zwierząt zaobserwowano owrzodzone rany.
 • Na jednej z ferm świnie były bite kijami i innymi przedmiotami, kiedy po niedawno przebytym porodzie nie miały siły się podnieść.
 • Na jednej z ferm niedotlenione prosięta zostały pozostawione na śmierć, bez żadnej pomocy weterynaryjnej.
 • Na jednej z ferm prosięta były trzymane przez pracowników za kończyny, co ewidentnie sprawiało im ból.
 • Zupełny brak ściółki, która zaspokaja u świń potrzebę budowania gniazda i chroni ich kończyny przed otarciami.
 • Zestresowane świnie żuły języki, gryzły metalowe pręty i śliniły się.
 • Unieruchomione matki nie były w stanie kontrolować, co się działo z prosiętami, próbowały zbliżyć się do nich, co w zamknięciu było niemożliwe.
 • 90% świń na wszystkich skontrolowanych fermach było trzymanych w pozycji, w której były skierowane głową do ściany, a tyłem do korytarza, bez możliwości obrócenia się.
 • Na jednej z ferm świniom wstrzykiwano oksytocynę, by chętniej karmiły młode.
 • Starsze prosięta gryzły matki w ogony, drapały po brzuchu, przed czym te nie mogły się chronić, zaobserwowano wiele zadrapań na brzuchach zwierząt.
 • Ranne zwierzęta nie otrzymywały pomocy weterynaryjnej, rany nie były leczone.
 • Świnie zmuszone były do załatwiania się w miejscu, w którym leżą, co jest wbrew ich naturze.
 • Prosięta miały poprzycinane ogonki i zęby, były wykastrowane.
P1270509-landing.jpg
P1270240.jpg
- Nasze śledztwo przeprowadziliśmy w 2017 roku. Naprawdę przygnębiające jest to, że od tego czasu nic się w sytuacji matek-świń w Polsce nie zmieniło, a badania tymczasem pokazują, że śmiertelność prosiąt w systemach bezklatkowych jest nawet niższa niż w tych klatkowych  – komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska. - Świnie traktowane są w ten okrutny sposób tylko dlatego, że zostaną matkami. Specjalne klatki nazywane są „kojcami porodowymi” lub „jarzmem porodowym” i opisywane jako „dwie przegrody z metalowymi rurami tak ukształtowane, aby możliwe było wprowadzenie lochy i jej zablokowanie”. Przymusowe zamknięcie i monotonia przez wiele tygodni. Czy to nie przypomina nam czegoś?

- komentuje nasza prezeska, Małgorzata Szadkowska.

P1270061.jpg
P1270021.jpg

Jak jeszcze możemy im pomóc?

O zmianę walczymy dwutorowo. Drugą możliwością zmiany losu matek-świń jest ustawodawstwo na poziomie europejskim, czyli zapoczątkowana przez Compassion europejska inicjatywa obywatelska Koniec Epoki Klatkowej. W tej sprawie możecie nas wesprzeć i pomóc nam przekonać do Końca Epoki Klatkowej komisarza UE ds. handlu, Valdisa Dombroviska. Szczegółową instrukcję działania znajdziecie na naszej stronie akcji „W imieniu matek”.

 

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).