Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 30.06.2021

Historyczny moment! Udało nam się!

Dzisiaj, 30 czerwca 2021 r., Komisja Europejska podjęła historyczną decyzję, zobowiązując się do wycofania klatek w hodowli zwierząt w całej Unii Europejskiej. Komisja planuje wprowadzenie zakazu stosowania klatek dla kur, matek świń, cieląt, królików, kaczek, gęsi i innych zwierząt hodowlanych wspominanych w naszej inicjatywie, rozważając możliwą datę oznaczającą wygaszanie hodowli klatkowej na 2027 r.

Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides wraz z wiceprzewodniczącą Komisji Věrą Jourovą ogłosiły to na konferencji prasowej, podczas której przedstawiły odpowiedź Komisji na naszą Europejską Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej”, w której wzywamy do zakazu używania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich. Nasza Inicjatywa została podpisana przez 1,4 mln obywateli i obywatelek we wszystkich państwach członkowskich UE. Jest to pierwsza tego typu udana inicjatywa na rzecz zwierząt hodowlanych.

Komisja ogłosiła, że do końca 2023 r. zamierza „przedstawić wniosek ustawodawczy mający na celu stopniowe wycofanie i ostateczny zakaz stosowania klatek w odniesieniu do wszystkich gatunków i kategorii zwierząt, o których mowa w inicjatywie”.

Cartoon graphic of famous peoples heads on medieval characters
Wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermas, Komisarze Stella Kyriakides i Janusz Wojciechowski, Wiceprzewodnicząca Věra Jourová

 

Komisja zajmie się również kwestią produktów importowanych z państw spoza UE, zobowiązując się do rozważenia „wprowadzenia zasad lub norm dotyczących produktów importowanych, które byłyby równoważne z zasadami obowiązującymi w UE”.

Komisja oceni szczegóły dotyczące sposobu wprowadzenia zakazu, a więc ocenę skutków do końca przyszłego roku, a jej celem będzie dokonanie rewizji odpowiednich przepisów do końca 2023 r.

Koniec niepotrzebnego cierpienia

Ponad 300 milionów zwierząt hodowlanych w UE nadal spędza całe swoje życie lub jego część w klatkach, kojcach lub zagrodach. Powoduje to ogromne cierpienie.

Kury nioski i króliki są zamykane w pomieszczeniach wielkości kartki papieru A4. Dorosłe matki-świnie muszą spędzać prawie połowę każdego roku w klatkach, w których nie mogą się nawet obrócić. Cielęta, gęsi i przepiórki również są trzymane w klatkach, co uniemożliwia im wyrażanie podstawowych, naturalnych zachowań.

Row of sows biting at bars of their cages in pig factory farm
Kojce dla ciężarnych świń

 

Siejemy nasiona nowej epoki

„Nadszedł naprawdę długo oczekiwany dzień – czekaliśmy na tę decyzję prawie 3 lata, bo tyle zajął cały proces związany z naszą inicjatywą obywatelską. To wielki sukces i dziś Komisja Europejska zrobiła duży krok, żeby pewna epoka dla zwierząt się skończyła. Obywatele domagali się zmian, a Komisja usłyszała ich głos wyraźnie i podjęła jednoznaczne zobowiązanie do stopniowego wycofywania klatek. Myślę, że to historyczny moment dla całego ruchu prozwierzęcego i od dziś rozpoczyna się nowa podróż. Dziś świętujemy, ale jutro wracamy do ciężkiej pracy, bo naszym zadaniem będzie monitorowanie całego procesu legislacyjnego. Pozostaniemy skoncentrowani na instytucjach europejskich, dopóki nie zostanie zrealizowany dzisiejszy ambitny plan. Klatki muszą odejść do historii i dziś wiem, że tak się stanie” – powiedziała Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji i członkini założycielskiego komitetu naszej inicjatywy obywatelskiej Koniec Epoki Klatkowej.

group of people standing in European Parliament
Komitet Obywatelski: Małgorzata Szadkowska, Romana Sonkova, Geert Laugs, Léopoldine Charbonneaux, Olga Kikou, Annamaria Pisapia i Mahi Klosterhalfen

 

1,4 miliony zjednoczone przeciwko klatkom

To nie bajka. Udało nam się!

W 2018 roku przedstawiciele naszej organizacji w siedem osób zawiązali (historyczny już!) Komitet Obywatelski i postanowili wtedy, że zrobią wszystko, żeby klatki odeszły do historii. Wtedy też rozpoczęliśmy kierowanie koalicją ponad 170 organizacji z całej Europy, która poparła nasz projekt. W ciągu roku otrzymaliśmy 1,4 mln zweryfikowanych podpisów pod Inicjatywą od obywateli ze wszystkich państw członkowskich UE, a 2 października 2020 r. złożyliśmy podpisy do Komisji Europejskiej.

Oświadczenie Komisji jest także następstwem ogromnego poparcia Parlamentu Europejskiego dla rezolucji przyjętej na początku tego miesiąca, wzywającej Komisję Europejską do stopniowego wycofywania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich do 2027 r. oraz do zapewnienia, że wszystkie produkty importowane do UE są zgodne z normami hodowli bezklatkowej.

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Koniec Epoki Klatkowej” wspierana jest przez ponad 170 organizacji pozarządowych, Europejski Komitet Regionów, grupę ponad 140 naukowców i naukowczyń, przedstawicieli i przedstawicielek świata biznesu, organizacje działające na rzecz ochrony środowiska, zdrowia i rolnictwa oraz studentów i studentki weterynarii oraz weterynarzy i weterynarki.

Arial view photograph of End Caged Farming sign
Plac Schumana, październik 2019
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).