Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 10.06.2021

Parlament Europejski wezwał dziś Komisję Europejską do delegalizacji klatek dla zwierząt hodowlanych w całej Unii Europejskiej do 2027 r., przyjmując rezolucję w sprawie naszej europejskiej inicjatywy obywatelskiej „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej”. Formalny proces zmierzający do wprowadzenia takiego zakazu w UE rozpoczęliśmy we wrześniu 2018 roku.

Rezolucja została przyjęta przytłaczającą większością głosów: 558 posłów do Parlamentu Europejskiego wezwało Komisję do przeglądu przestarzałej dyrektywy unijnej 98/58/WE w sprawie zwierząt w celu wycofania systemów klatkowych hodowli. Obecnie w UE kury nioski i króliki są zamknięte w klatkach na przestrzeni wielkości jednej kartki papieru A4. Dorosłe samice świń muszą spędzać prawie połowę każdego roku w ciasnych klatkach, w których nie mogą się nawet obrócić. Cielęta, gęsi i przepiórki są również umieszczane w klatkach, co uniemożliwia im wykonywanie podstawowych naturalnych zachowań. W Polsce hoduje się w ten sposób prawie 43 miliony zwierząt – to więcej niż mamy mieszkańców.

Co ważne, wśród 558 głosów "za", znalazły się głosy 43 polskich europosłanek i europosłów, którzy w znaczącej większości poparli rezolucję. Szczególnie mocno wybrzmiał głos europosłanki Róży Thun, która w trakcie debaty przed głosowaniem powiedziała: "Nasza cywilizacja jest oceniana po tym jak szanujemy wszystkie istoty żywe. Jeśli piekło istnieje, będziemy tam transportowani w taki sposób jak transportujemy zwierzęta w klatkach".

"Przeciw" zagłosowali tylko dwaj (!) polscy europosłowie: byli to Krzysztof Jurgiel (ECR) oraz Jarosław Kalinowski (EPP).  Od głosu wstrzymali się: Patryk Jaki, Beata Kempa, Andżelika Możdżanowska (ECR) oraz Adam Jarubas (EPP).

Kekvoting

Przebieg debaty

Parlamentarzyści UE zgodzili się co do konieczności zakończenia takich okrutnych praktyk. Zwrócili również uwagę na fakt, by ​​wszystkie produkty wprowadzane na rynek UE – w tym importowane – spełniały przyszłe normy hodowli bezklatkowych. Podkreślili potrzebę zapewnienia odpowiednich zachęt i programów finansowych wspierających rolników w okresie przejściowym. Ponadto Parlament Europejski wezwał Komisję do „przedstawienia propozycji zakazu okrutnego i niepotrzebnego przymusowego tuczu kaczek i gęsi w produkcji foie gras”.

Parlamentarzyści naciskali również na Komisję, aby przyspieszyła przegląd unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt, prosząc o zakończenie tego do 2022 r., a nie do końca 2023 r., jak obecnie planowano. Pomogłoby to zapewnić wprowadzenie zakazu w ramach mandatu obecnej Komisji, która opuści urząd w 2024 r. Na dzisiejszej porannej sesji Parlament debatował również najpierw nad rezolucją, gdzie nadzwyczajna liczba 45 posłów zabrała głos opowiadając się za wprowadzeniem zakazu hodowli klatkowej.

W debacie wzięła udział komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides, która wyraziła poparcie dla inicjatywy „End the Cage Age”. Stwierdziła, że ​​zaangażowanie Komisji w poprawę dobrostanu zwierząt „pozostaje imperatywem moralnym, zdrowotnym i ekonomicznym”. „A dla mnie dążenie do zmian jest osobistym zobowiązaniem” – dodała. Wcześniej, podczas kwietniowego przesłuchania w Parlamencie, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podkreślił, że Komisja obiecuje intensywnie pracować nad Końcem Epoki Klatkowej  – to wskazówka, że ​​propozycja jest przygotowywana.

COMP PAR GLOS1 Kopia

Nasz komentarz

Komentując dzisiejszą rezolucję, Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini komitetu inicjatywy „Koniec Epoki Klatkowej” powiedziała: „Od siedmiu lat prowadzę tę kampanię w Polsce i wiem, że polscy obywatele i obywatelki czekają niecierpliwie na wprowadzenie zakazu. Bardzo mnie cieszy, że Parlament Europejski dziś zajął zdecydowane stanowisko w tej sprawie. Teraz nadszedł czas, aby politycy przekuli słowa w czyn - wszyscy czekamy na decyzję Komisji i ogłoszenie ambitnego planu jak zakończyć używanie tych przestarzałych narzędzi tortur zwanych klatkami”.

Oczekuje się, że Komisja – która ma ostateczny głos i możliwość wydania nowych przepisów prawnych - ma ogłosić, jakie kroki podejmie w tej sprawie 30 czerwca br.

Jesteśmy dobrej myśli i wierzymy, że rok 2021 będzie rokiem, który zapisze się w historii UE jako przełomowy dla ponad 300 milionów zwierząt hodowlanych.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).