Ikona wyszukiwania

Polska ma pieniądze na likwidację chowu klatkowego

News Section Icon Opublikowane 12.05.2022

Polscy rolnicy mogą dostać z UE wielkie pieniądze na transformację w stronę hodowli bezklatkowej – pokazuje raport „Finansowanie przejścia na chów bezklatkowy w Europie” opracowany dla naszej fundacji przez Instytut Europejskiej Polityki Środowiskowej (IEEP).

3 Hen On Grass Free Range 1306

Pieniądze są, brakuje woli

Pieniądze na Koniec Epoki Klatkowej już są, należy z nich tylko skorzystać. Rząd może wykorzystywać w tym celu fundusze unijne i środki krajowe, przede wszystkim budżet Wspólnej Polityki Rolnej (dla Polski jest to ponad 25 miliardów euro) czy europejski Fundusz Odbudowy, w ramach którego to Polsce przyznano najwięcej środków w UE – tak można podsumować najważniejsze wnioski z raportu Instytutu na rzecz Europejskiej Polityki Środowiskowej (IEEP), ośrodka analitycznego zajmującego się tematyką zrównoważonego rozwoju i polityki. Raport został opracowany dla naszej fundacji.

Analitycy IEEP podkreślają kilkukrotnie w raporcie, że choć wciąż czekamy na ostateczny kształt unijnego prawa wygaszającego hodowlę klatkową, należy je uwzględniać w planach z dużym wyprzedzeniem, ponieważ kierunek działań jest jasny, a cel, jakim jest wyeliminowanie klatek, jednoznaczny. Wsparcie dla inwestycji z pomocą funduszy WPR musi być lepiej ukierunkowane i lepiej zaprojektowane, aby skutecznie stymulować odchodzenie od hodowli klatkowej.

Polska jest niestety pierwszym krajem unijnym jeśli chodzi o liczbę kur zamykanych w klatkach, a odsetek wszystkich zwierząt hodowanych w taki sposób to aż 81%, co stawia nas na szóstym miejscu we wspólnocie. Jeszcze w kwietniu Komisja Europejska wysłała Polsce uwagi do krajowego planu Wspólnej Polityki Rolnej. Wprost wskazywała w nich na braki planu w zakresie dobrostanu zwierząt, a komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski stwierdził, że „w kwestii dobrostanu można zrobić więcej”.

Okres przejściowy

Autorzy proponują również rozwiązania na okres przejściowy, które powinny przyspieszyć transformację i zachęcić hodowców do mniej intensywnej i bardziej ekologicznej hodowli zwierząt. Do tych rozwiązań należy m. in.:

  • Zmiana stawek VAT na żywność – żywność ekologiczna, pochodząca z hodowli gdzie dobrze traktuje się zwierzęta, byłaby obłożona niższym podatkiem VAT;
  • Polityka promocyjna i finansowanie kampanii informacyjnych dotyczących żywności ekologicznej, produktów z systemów bezklatkowych i pochodzących z hodowli o wysokim dobrostanie oraz wysoki udział takiej żywności w zamówieniach publicznych;
  • Europejski system oznaczania żywności, w którym uwzględniono by dobrostan hodowanych zwierząt (analogiczny do obowiązującego obecnie systemu oznaczania jajek).

Nasz Komentarz

- Raport jest jednoznaczny: wszystkie kraje UE w najbliższej przyszłości będą musiały stworzyć nową politykę i dostosować się w całym łańcuchu produkcji i dostaw żywności do hodowli bezklatkowej. Tu presja na rolników i firmy produkujące naszą żywność będzie coraz większa, a zadaniem rządu jest prowadzenie polityki w taki sposób, aby ich wspierać i jednocześnie realizować założenia planów unijnych, takich jak Od Pola Do Stołu i zwiększać rolnictwo ekologiczne, które do roku 2030 ma objąć 25% rolnego areału unijnego. W tej chwili w Polsce jesteśmy na poziomie 3,5%. Pieniądze na transformację w kierunku hodowli bezklatkowej, która jest częścią rolnictwa ekologicznego, cały czas są, a my nie możemy już więcej inwestować w hodowlę przemysłową w naszym kraju. Zanim więc pojawią się nowe przepisy dotyczące hodowli zwierząt w UE, można już teraz rozłożyć odejście od hodowli klatkowej na najbliższe lata i finansowo na tym skorzystać

– komentuje nasza prezeska, Małgorzata Szadkowska.

Naszą petycję, w której domagamy się od ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka poparcia Końca Epoki Klatkowej, można podpisać tutaj.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).