Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 07.07.2022

W 2022 roku śledczy na nasze zlecenie odwiedzili fermy loch w Polsce, by udokumentować życie tych zwierząt. Chcieliśmy sprawdzić, czy w przeciągu pięciu lat od naszego poprzedniego śledztwa warunki ich hodowli uległy zmianie.

Niestety, nic się nie zmieniło – lochy wciąż żyją w brudzie, frustracji i cierpieniu oraz w oczekiwaniu na wprowadzenie unijnego zakazu hodowli klatkowej.

Okiem śledczego

Oto, co zobaczyli śledczy na polskich fermach.

Sow Investigation Image Gallery Webnews (2)
Sow Investigation Image Gallery Webnews (17)
Sow Investigation Image Gallery Webnews (4)
Sow Investigation Image Gallery Webnews (16)
Sow Investigation Image Gallery Webnews (20)
Sow Investigation Image Gallery Webnews (19)
Sow Investigation Image Gallery Webnews (3)
Sow Investigation Image Gallery Webnews (22)
Sow Investigation Image Gallery Webnews (1)

Śledczy zobaczyli prawdziwie haniebne warunki hodowli, które powodują długotrwałe cierpienie fizyczne i psychiczne loch.

  • Lochy były zamknięte w klatkach tak ciasnych, że nie mogły wykonać żadnego ruchu poza wstawaniem i kładzeniem się.
  • Lochy były zmuszone do leżenia we własnych odchodach. To zupełnie nienaturalne zachowanie zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych.
  • Lochy były trzymane w brudzie.
  • Lochy przejawiały nienormalne zachowania, takie jak gryzienie prętów i żucie powietrza, co uznaje się za związane z chronicznym głodem i frustracją.
  • Lochy były niezdolne do normalnej interakcji ze swoimi dziećmi.
  • Lochy posiadały ciężkie, często martwicze odleżyny spowodowane długotrwałym leżeniem na twardej powierzchni.

Tak żyje 85% macior w UE

Ten potężny materiał filmowy i zdjęciowy pochodzi z polskich ferm i jest częścią dużego europejskiego śledztwa, które nasza fundacja przeprowadziła w tym roku w czterech krajach: w Polsce, Hiszpanii, Francji i we Włoszech. Materiały są dokumentacją z ferm, które zaopatrują dostawców producentów produktów „premium" typu szynka parmeńska czy bajońska, ale także pochodzą z ferm zwykłych producentów wieprzowiny.

Te szokujące warunki są typowe dla tych, które obecnie znosi około 85% loch w całej UE.

„Nie możemy tego dłużej tolerować”

Okładka raportu ze śledztwa z ferm loch 2022

W reakcji na te przerażające materiały wysłaliśmy do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka raport ze śledztwa z naukową opinią dr hab. prof. UP Marcina Urbaniaka.

Raport możesz pobrać klikając w jego okładkę lub w poniższy przycisk.

Nasze nowe śledztwo ujawnia ponurą rzeczywistość życia w klatkach dla setek tysięcy polskich loch – nie mogą się poruszać, pielęgnować swoich młodych ani wyrażać naturalnych zachowań, a do tego są tak sfrustrowane, że uciekają się do nienormalnych zachowań, takich jak gryzienie prętów. Naprawdę nie możemy dłużej tolerować przedłużającego się cierpienia zwierząt – nadszedł czas, żeby UE dotrzymała obietnicy bezzwłocznego zakończenia epoki klatkowej. Dlatego nakłaniamy polskiego ministra rolnictwa do zrobienia wszystkiego, co w jego mocy, aby poprzeć unijny zakaz hodowli klatkowej i jego wprowadzenie tak szybko, jak to możliwe

– mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini założycielskiego komitetu ww. europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

Sow Investigation Image Gallery Webnews (6)
Sow Investigation Image Gallery Webnews (8)
Sow Investigation Image Gallery Webnews (5)
Sow Investigation Image Gallery Webnews (7)
Sow Investigation Image Gallery Webnews (24)
Sow Investigation Image Gallery Webnews (18)
Sow Investigation Image Gallery Webnews (25)
Sow Investigation Image Gallery Webnews (26)
Sow Investigation Image Gallery Webnews (27)

1,4 mln osób za końcem epoki klatkowej

W ubiegłym roku Komisja Europejska publicznie zobowiązała się do wprowadzenia przepisów zakazujących stosowania klatek dla zwierząt hodowlanych.

Zobowiązanie to zostało podjęte w odpowiedzi na prowadzoną przez nas europejską inicjatywę obywatelską „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej”, która zebrała 1,4 miliona zweryfikowanych podpisów od obywateli w całej UE i była pierwszą udaną inicjatywą na rzecz zwierząt gospodarskich.

Jak możesz pomóc?

Te historyczne sukcesy nie przełożyły się jeszcze na konkretne zapisy w prawie unijnym, ale mają się one pojawić w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Potrzebujemy Twojej pomocy, aby wywrzeć presję na polskim ministerstwie, by poparło nowe, unijne prawo dla zwierząt. Co możesz zrobić?

  • Podpisz petycję-apel do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka i wezwij go do podjęcia konkretnych działań w temacie Epoki Klatkowej.
  • Opowiedz znajomym o tym, jak hoduje się świnie w Polsce na dużą skalę, na przykład publikując ten artykuł w mediach społecznościowych.
  • Ogranicz spożycie mięsa wieprzowego, ale pamiętaj, że najlepszym sposobem jedzenia pod względem ochrony naszej planety i swojego zdrowia będzie przerzucenie się na dietę roślinną.
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).