Ikona wyszukiwania

Słowo „świnia” nie wzbudza pozytywnych skojarzeń, jest to jednak bardzo niesłuszna ocena. Świnie są jednymi z najinteligentniejszych zwierząt, dorównując 3-letnim dzieciom i często przewyższając pod tym względem psy. Bardzo szybko się uczą i są ciekawskie, dlatego konieczne jest zapewnienie im stymulującego środowiska, w którym będą mogły realizować swoje potrzeby i rozwijać się.

Świnie są też zwierzętami stadnymi i mają potrzebę życia w grupie. Uwielbiają ryć w ziemi i kąpać się w błocie, co wbrew pozorom nie świadczy o ich braku higieny. Jest to ich sposób na chłodzenie organizmu ze względu na brak funkcjonalnych gruczołów potowych oraz sprytny sposób na stworzenie warstwy chroniącej ich skórę przed słońcem.

To przykre, że tak inteligentne zwierzę stało się celem masowej konsumpcji i zostało zamknięte w tuczarniach. 

Co roku na świecie ubija się około 1,4 miliarda świń na mięso. Większość z nich znajduje się w Azji Wschodniej, w szczególności na hodowlach w Chinach, stanowiących około połowy światowej populacji trzody chlewnej. Kolejne regiony to Unia Europejska, Ameryka Północna, Wietnam i Brazylia. Większość świń jest hodowana na mięso, a mniejsza liczba jest trzymana w celach rozpłodowych.

Choć w wielu krajach rozwijających się część świń hodowana jest na wolnym wybiegu i w przydomowych ogródkach, co najmniej połowa światowej produkcji wieprzowiny pochodzi z systemów intensywnych.

Czytaj więcej

Co możesz zrobić?

By odmienić los świń i innych zwierząt hodowlanych podpisz nasze petycje apelujące o naprawienie zepsutego systemu jakim jest hodowla przemysłowa.

By zmienić aktualny system żywieniowy przyczyniający się do cierpienia zwierząt musimy także zmienić naszą dietę. Zachęcamy do ograniczenia spożycia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego według zaleceń planetarnej diety prozdrowotnej wypracowanej przez komisję EAT-Lancet. Stosowanie się do zaleceń tej diety nie tylko zapewni nam lepsze zdrowie, ale też pomoże w budowaniu lepszej przyszłości dla zwierząt i naszej planety.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).