Ikona wyszukiwania

Skąd się wzięły świnie?

Uznaje się, że świnie domowe pochodzą od dzików udomowionych około 9000 lat temu. Były rodzime dla Europy i części Azji, ale na przestrzeni wieków zostały wprowadzone do większości regionów świata.

Obecnie większość światowej populacji świń żyje w hodowlach, ale niektóre z nich zdziczały, uciekły z gospodarstw lub zostały celowo wprowadzone do środowiska naturalnego w celach łowieckich. Niektóre rasy świń, takie jak wietnamska świnia zwisłobrzucha, są trzymane jako zwierzęta domowe. Ze względu na swoje zdolności żerowania i doskonały węch, świnie są wykorzystywane do poszukiwania trufli w niektórych częściach Europy.

Radosny prosiak

Naturalne życie świni domowej

W naturalnych warunkach świnie tworzą małe grupy społeczne, składające się z kilku macior i ich młodych. Ich terytorium rozciąga się na setki kilometrów, a większość dnia spędzają na żerowaniu, ryciu i poszukiwaniu pożywienia.

Świnie są z natury wszystkożerne i jedzą zarówno rośliny, jak i małe zwierzęta; żywią się liśćmi, trawą, korzeniami, owocami i kwiatami. Świnie przygotowują sobie gniazda do spania i wykopują błotne nory, gdy potrzebują ochłody.

Świnia w błocie

Niestety, w dzisiejszych czasach większość świń nie ma możliwości swobodnego wyrażania swoich naturalnych zachowań. Choć część świń hodowana jest na wolnym wybiegu i w przydomowych ogródkach, co najmniej połowa światowej produkcji wieprzowiny pochodzi z systemów intensywnych.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).