Ikona wyszukiwania

W Polsce hodowanych jest na mleko prawie 2,5 miliona krów, a na całym świecie nawet 280 milionów. Największym producentem mleka jest Unia Europejska, na terenie której trzymanych jest ok. 23 mln krów. To zdecydowanie więcej niż na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie ich liczba sięga 10 mln. Co dziwne, duże ilości mleka produkuje się nawet tam, gdzie nie jest ono tradycyjnie spożywane, a nawet nie jest zalecane, czyli w Azji Południowo-Wschodniej.

Skąd pochodzą krowy?

Bos taurus (bydło domowe) pochodzi od tura, który żył w Europie Północnej. Zwierzęta te zostały udomowione już w epoce neolitu i od tego czasu są hodowane ze względu na ich mięso, mleko i skórę.

W przeszłości istniało mniejsze rozróżnienie między bydłem mlecznym a bydłem mięsnym, a te same rasy były wykorzystywane zarówno do produkcji mleka, jak i mięsa. Jednak obecnie w krajach wysokorozwiniętych rolnicy hodują albo bydło mięsne, albo mleczne. Rasy krów mlecznych, takie jak Holstein, są hodowane specjalnie w celu produkcji bardzo dużych ilości mleka.

Czytaj więcej

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).