Ikona wyszukiwania

Uważamy, że krowy powinny mieć dostęp do pastwisk przez cały rok, z możliwością wyboru, kiedy wychodzą na zewnątrz, a kiedy pozostają w pomieszczeniach. Obory powinny być dobrze zaprojektowane, a krowy powinny mieć wystarczająco dużo miejsca na naturalne zachowania towarzyskie.

Krowy powinny mieć dostęp do dużej ilości ściółki, na przykład słomy, tak aby mogły korzystać z wygodnych i czystych miejsc do odpoczynku. Ich pokarm powinien zawierać dużo błonnika, a rasy podatne na problemy zdrowotne nie powinny być hodowane. Niektóre istniejące systemy już teraz zapewniają wyższy poziom dobrostanu krów mlecznych.

Krowy wypoczywające na sianie

Hodowla ekologiczna

Standardy rolnictwa ekologicznego w Unii Europejskiej zakładają, że krowy mleczne muszą mieć dostęp do pastwisk w sezonie wypasania oraz że muszą być karmione bardziej naturalną dietą z dużą ilością paszy objętościowej, co jest korzystne dla zdrowia ich układu trawiennego. 

Normy te zachęcają także do zapewniania zwierzętom lepszego poziomu dobrostanu oraz wybierania ras krów, które nie mają dokuczliwych obciążeń genetycznych. Odpowiednie warunki i genetyka umożliwiają redukcję problemów takich jak kulawizny, zapalenie gruczołu mlekowego i słaba płodność.

Inne rodzaje hodowli

Niektóre mniejsze hodowle utrzymują tradycję wypasania krów w sezonie pastwiskowym. Istnieją także hodowle, w których cielęta nie są od razu po urodzeniu odbierane krowom-matkom. System, który pozwala na odchów cieląt przy matkach znacząco podnosi dobrostan zarówno krów jak i cielaków.

Cielę pijące mleko krowy-matki

Wydajność mleczna takiego stada jest niższa ze względu na to, że część mleka jest wypijana przez cielę. Z drugiej strony, taki system podnosi odporność cieląt, zapewnia im lepszy wzrost i w rezultacie hodowca uzyskuje lepsze potomstwo do kontynuowania stada lub przeznaczenia na mięso. Krowy-matki także na tym zyskują, ponieważ mogą realizować swoje naturalne zachowania, co obniża ich poziom stresu.

Czytaj więcej

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).