Ikona wyszukiwania

Podobnie jak w przypadku kur niosek istnieje kilka rodzajów systemów chowu bezklatkowego, które znacząco różnią się poziomem dobrostanu hodowanych zwierząt. Różnice widać także w długości życia kur. Brojlery z wolnego wybiegu są zwykle poddawane ubojowi w wieku 8 tygodni, a brojlery ekologiczne w wieku około 12 tygodni.

Chów ściółkowy w zamknięciu

Niektóre systemy o wyższym poziomie dobrostanu trzymają kurczaki w zamkniętych budynkach, ale zapewniają im więcej przestrzeni (około 12 do 14 ptaków na metr kwadratowy) niż systemy intensywne. Zapewniają również bogatsze środowisko: w tym naturalne światło i bele słomy, aby zachęcić do naturalnych zachowań, takich jak żerowanie i grzędowanie.

System wolnowybiegowy

W takich systemach kurczaki mają stały dostęp do wybiegu w ciągu dnia (przez co najmniej połowę swojego życia). Mogą wybrać czy chcą przebywać w kurnikach, w których są trzymane w nocy, czy na zewnątrz. W UE każdy brojler w takim systemie musi mieć do dyspozycji jeden metr kwadratowy przestrzeni na świeżym powietrzu. Kurczaki z wolnego wybiegu rosną wolniej niż kurczaki hodowane intensywnie. Żyją również dłużej, co najmniej 56 dni.

Kurczaki brojlery odpoczywające na świeżym powietrzu

Korzyści takiej hodowli to zmniejszone tempo wzrostu i możliwość naturalnych zachowań, takich jak dziobanie, drapanie, żerowanie i ruch na powietrzu, a także dostęp do świeżego powietrza i światła dziennego. Ponieważ kurczaki na wolnym wybiegu rosną wolniej i mają możliwość ruchu, cieszą się lepszym zdrowiem nóg i serca oraz znacznie wyższą jakością życia.

Hodowla organiczna

W systemach ekologicznych kurczaki mają dostęp do świeżego powietrza przez co najmniej jedną trzecią swojego życia i większą przestrzeń na zewnątrz (co najmniej 4 metry kwadratowe) niż w systemach chowu na wolnym wybiegu. Kurczaki ekologiczne rosną wolniej i często korzysta się z bardziej tradycyjnych ras. Zwykle rosną one o połowę wolniej niż kurczaki na fermach intensywnych i żyją przez co najmniej 70 dni przed ubojem. 

Kurczak w wysokiej trawie

W tym systemie zwierzęta są karmione karmą ekologiczną. Nie podaje się im zbędnych antybiotyków ani hormonów wzrostu.

Czytaj więcej

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).