Podobnie jak w przypadku kur niosek istnieje kilka rodzajów systemów chowu bezklatkowego, które znacząco różnią się poziomem dobrostanu hodowanych zwierząt. Różnice widać także w długości życia kur. Brojlery z wolnego wybiegu są zwykle poddawane ubojowi w wieku 8 tygodni, a brojlery ekologiczne w wieku około 12 tygodni.
Chów ściółkowy w zamknięciu
Niektóre systemy o wyższym poziomie dobrostanu trzymają kurczaki w zamkniętych budynkach, ale zapewniają im więcej przestrzeni (około 12 do 14 ptaków na metr kwadratowy) niż systemy intensywne. Zapewniają również bogatsze środowisko: w tym naturalne światło i bele słomy, aby zachęcić do naturalnych zachowań, takich jak żerowanie i grzędowanie.
System wolnowybiegowy
W takich systemach kurczaki mają stały dostęp do wybiegu w ciągu dnia (przez co najmniej połowę swojego życia). Mogą wybrać czy chcą przebywać w kurnikach, w których są trzymane w nocy, czy na zewnątrz. W UE każdy brojler w takim systemie musi mieć do dyspozycji jeden metr kwadratowy przestrzeni na świeżym powietrzu. Kurczaki z wolnego wybiegu rosną wolniej niż kurczaki hodowane intensywnie. Żyją również dłużej, co najmniej 56 dni.
Korzyści takiej hodowli to zmniejszone tempo wzrostu i możliwość naturalnych zachowań, takich jak dziobanie, drapanie, żerowanie i ruch na powietrzu, a także dostęp do świeżego powietrza i światła dziennego. Ponieważ kurczaki na wolnym wybiegu rosną wolniej i mają możliwość ruchu, cieszą się lepszym zdrowiem nóg i serca oraz znacznie wyższą jakością życia.
Hodowla organiczna
W systemach ekologicznych kurczaki mają dostęp do świeżego powietrza przez co najmniej jedną trzecią swojego życia i większą przestrzeń na zewnątrz (co najmniej 4 metry kwadratowe) niż w systemach chowu na wolnym wybiegu. Kurczaki ekologiczne rosną wolniej i często korzysta się z bardziej tradycyjnych ras. Zwykle rosną one o połowę wolniej niż kurczaki na fermach intensywnych i żyją przez co najmniej 70 dni przed ubojem.
W tym systemie zwierzęta są karmione karmą ekologiczną. Nie podaje się im zbędnych antybiotyków ani hormonów wzrostu.