Ikona wyszukiwania

Jeśli nie chcesz rezygnować z jedzenia jajek, a jednocześnie masz na względzie dobrostan kur i życie, w którym mogą realizować swoje potrzeby, możesz zastanowić się nad kupowaniem jajek z innych niż klatkowy systemów chowu.

W Polsce od kilku lat stosowany jest system oznaczania jaj, dzięki któremu możemy poznać ich pochodzenie. Tzw. trójka to produkt z chowu klatkowego. Kupując jednak jajko oznaczone symbolem 1 albo 0, możesz mieć pewność, że pochodzi ono od kur, które miały o wiele lepsze warunki.

Kury na trawie przy wielkim kurniku

Numerem 1 oznaczone są jajka pochodzące z chowu wolnowybiegowego. Oznacza to, że kury mieszkają w kurnikach i mają nieograniczony dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu oraz znajdującej się tam roślinności. Dzięki temu mają one możliwość rozpościerania skrzydeł, grzebania w ziemi, a ich kości są mocne. Oprócz pożywienia, które zdobywają same, karmione są również paszami składającymi się z ziaren, zieleniny oraz marchwi. W kurniku znajduje się odpowiednia ilość słomy, którą musi być pokryte co najmniej 1/3 powierzchni podłogi. Na 1 metr kwadratowy może przypadać nie więcej niż 9 kur, na każdą z nich powinny też przypadać 4 metry kwadratowe wybiegu.

Kura na dworze na sianie

W przypadku chowu ekologicznego, z którego jajka oznaczone są cyfrą „0” standardy te są jeszcze wyższe. Na jednym metrze kwadratowym kurnika może mieszkać 6 kur, mają one też zapewnione wszystkie inne dogodności z chowu wolnowybiegowego. Dodatkowo w takich gospodarstwach zwierzęta karmione są paszą ekologiczną, a podawanie leków ograniczone jest do niezbędnego minimum dzięki skupianiu się na zapobieganiu chorobom.

Czytaj więcej

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).