Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 04.04.2023

Dziś w Warszawie odbyła się konferencja prasowa o wycofaniu chowu i hodowli klatkowej w Polsce i Unii Europejskiej, którą zorganizowaliśmy razem ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki. Wraz z zewnętrznymi ekspertami, Jarosławem Urbańskim i dr hab. prof. UP w Krakowie Marcinem Urbaniakiem, przedstawiliśmy szerokie tło polityczne, społeczne, ekonomiczne, naukowe i biznesowe projektu wycofania hodowli klatkowej w krajach członkowskich UE.

Na konferencji przemawiali:

  • Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion in World Farming Polska i członkini Komitetu Obywatelskiego „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej”,
  • Jarosław Urbański, socjolog i specjalista Zachodniego Ośrodka Badań Społecznych i Ekonomicznych,
  • dr hab. prof. UP w Krakowie Marcin Urbaniak, neuronaukowiec i bioetyk,
  • Maria Madej, menadżerka ds. Zmian Rynkowych w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki.

Polacy chcą zakazu klatek

Małgorzata Szadkowska przemawia na konferencji prasowej dotyczącej hodowli klatkowej

Konferencję otworzyła Małgorzata Szadkowska, która opowiedziała o Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej”, której sukces zapoczątkował pracę Komisji Europejskiej nad wycofaniem hodowli klatkowej dla zwierząt gospodarskich.

Zaprezentowała skalę hodowli klatkowej w krajach Unii Europejskiej oraz w Wielkiej Brytanii, wskazując na wysoki odsetek zwierząt hodowanych w klatkach – aż 76% – w Polsce, co stawia nasz kraj na 21 miejscu wśród 28 przedstawionych krajów.

Jednocześnie przypomniała, że polskie społeczeństwo popiera wycofanie klatek z hodowli, o czym dowiedzieliśmy się z sondażu YouGov z 2020 roku, w którym 63% Polek i Polaków opowiedziało się za zakazem, oraz z podobnego badania przeprowadzonego na zlecenie Otwartych Klatek w 2022 roku.

Przedstawiła też wnioski z raportów Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), naukowego organu Unii Europejskiej, które stwierdziły, że świnie, kury i cielęta nie powinny być trzymane w ciasnych klatkach.

Nie wolno opóźniać transformacji

Jarosław Urbański, specjalista Zachodniego Ośrodka Badań Społecznych i Ekonomicznych, przedstawił wnioski płynące ze swojej najnowszej analizy społeczno-ekonomicznej „Odejście od chowu klatkowego zwierząt gospodarskich w Polsce. Koszty i korzyści”.

Na podstawie historycznej analizy cen jaj obalił mit, że wprowadzenie podwyższonego dobrostanu zwierząt w znaczący sposób wpływa na koszt żywności. Zaprezentował też szacunki dotyczące kosztów transformacji z hodowli klatkowej na bezklatkową, potwierdzając tym samym wyniki raportu Instytutu Europejskiej Polityki Środowiskowej mówiące, że Polska ma pieniądze na wycofanie klatek i że nie można dopuszczać do opóźnienia transformacji, ponieważ będzie to oznaczało jej wyższe koszty.

Nauka potwierdza cierpienie zwierząt

Jako trzeci głos zajął dr hab. prof. UP Marcin Urbaniak, neuronaukowiec i bioetyk, który przedstawił szereg naukowych dowodów na cierpienie zwierząt hodowlanych w klatkach. Opowiedział między innymi o wysoce dotkliwym wpływie hodowli klatkowej na zdrowie fizyczne kur, która prowadzi do obciążenia układu kostnego i sercowo-naczyniowego kur, oraz na ich zdrowie psychiczne, prowadząc do zachowań stereotypowych, agresywnych i autoagresywnych.

Przedstawił też podobne wnioski dotyczące świń, wskazując, że skrajna nuda i frustracja związana z zamknięciem w klatce prowadzi do cierpienia psychofizycznego: ciężkich zaburzeń stereotypowych, agresji, autoagresji, apatii i depresji, podobnie jak u krów, u których rozdzielenie cielęcia od matki prowadzi do stanów lękowych i depresji.

Biznes już się zmienia

Jako ostatnia głos zabrała Maria Madej, menadżerka ds. Zmian Rynkowych z Otwartych Klatek, która mówiła o oczekiwaniach konsumentek i konsumentów w zakresie dostępu do jaj bezklatkowych oraz o postępach w odchodzeniu od klatek przez biznes rolniczy i spożywczy.

Na początku zaprezentowała wyniki badania Biostatu z lutego 2022 roku, według których ponad 65% Polek i Polaków opowiedziało się za wycofaniem jaj z hodowli klatkowej przez sklepy, producentów żywności i restauracje. Okazało się, że zdecydowana większość z nas jest chętna, by wydać więcej na jaja pochodzące z ferm zapewniających kurom lepsze warunki.

Opowiedziała też o sieciach spożywczych i restauracjach rezygnujących z jaj z hodowli klatkowej i o tym, w jaki sposób zmiany ich polityk wpływają na strategie producentów jaj.

Obejrzyj konferencję

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).