Ikona wyszukiwania

Jak powstał "Farmagedon"?

News Icon 11.05.2015

Philip Lymbery przez trzy lata podróżował po świecie i przyglądał się temu, jak wygląda przemysłowy chów zwierząt i jakie są jego skutki dla ludzi, zwierząt i środowiska. Swoje obserwacje zawarł w książce o znamiennym tytule "Farmagedon".

Przez te lata Philip zwiedził Stany Zjednoczone, Amerykę Południową, Chiny, a także Europę. Wszędzie dokumentował skutki powstawania wielkich ferm przemysłowych i kulisy produkcji taniego mięsa:

  • w Kalifornii zajrzał do megaferm mleczarskich, na których zwierzęta brodziły w błocie i odchodach,
  • w Argentynie rozmawiał z ludźmi mieszkającymi przy monokulturach roślin uprawianych na pasze i opryskiwanych chemikaliami,
  • w Peru opłynął zatokę, w której zamiast morskich żyjątek na dnie były już tylko ponad 3 metry szlamu,
  • w Meksyku odwiedził społeczność, która żyła w epicentrum wybuchu świńskiej grypy,
  • w Chinach rozmawiał z hodowcami, którym wielkie firmy zabrały ziemię i zbudowały na niej "miasto świń".

Philip Lymbery pokazuje, jak umyślnie pogarszana jest jakość jedzenia, które trafia na nasze stoły: od sztucznego przyspieszania wzrostu zwierząt poprzez stosowanie ogromnych ilości środków chemicznych, antybiotyków, leków hormonalnych, po nadprodukcję zboża na paszę.

Autor jednak nie zostawia nas wyłącznie z bulwersującym obrazem przemysłu żywieniowego – wyjaśnia, jak uniknąć zbliżającego się kryzysu żywnościowego, dokonując świadomych wyborów konsumenckich oraz proponuje nowe modele chowu zwierząt i produkcji jedzenia. Takie, u których podstaw leżały będą szacunek dla natury, zwierząt i ludzi.

O czym jest "Farmagedon"?

Tydzień Farmagedonu - czyli Philip Lymbery w Polsce.

ferma La Gloria

ferma La Gloria

Ferma świń w Meksyku

jezioro z algami

jezioro z algami

Jezioro pokryte algami

martwy pelikan

martwy pelikan

Martwy pelikan

megaferma mleczarska

megaferma mleczarska

Megaferma mleczarska w Kalifornii

hodowla świń w Chinach

hodowla świń w Chinach

Hodowla świń w Chinach

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).