Ikona wyszukiwania

Nadchodzi Farmagedon

News Section Icon Opublikowane 05.05.2015

„Farmagedon”, książka pokazująca kulisy produkcji taniego mięsa jest już na polskim rynku. Jest to efekt współpracy prezesa Compassion in World Farming - Philipa Lymbery’ego i dziennikarki Isabel Oakeshott.

Książka, opublikowana przez wydawnictwo Vivante, pokazuje mity, jakie narosły wokół ferm przemysłowych i ostrzega przed intensyfikacją chowu zwierząt, która może zniszczyć i środowisko, i nasze zdrowie.

Jak mówi Philip Lymbery:

W staraniach, żeby wykarmić ludzi, niebezpiecznie zmierzamy ku Farmagedonowi. Nadchodzi kolejna fala uprzemysłowienia produkcji zwierzęcej i może doprowadzić do niszczenia krajobrazu, epidemii chorób, niezdrowego jedzenia i narastającego problemu głodu na świecie.

Poprzez tę książkę chcę wyciągnąć na światło dzienne fakty o tym, jaki jest rzeczywisty koszt taniego mięsa, i wezwać do ochrony krajobrazu i do zapewnienia przyszłości opartej na dobrym pożywieniu dla nas wszystkich.

Obalamy mity

Osoby, które promują intensyfikację rolnictwa i tzw. produkcji zwierzęcej, często posługują się argumentem, że jest to potrzebne, aby zapewnić odpowiednią ilość żywności dla biednych i głodujących. „Farmagedon” obala ten mit.

Lektura książki nasuwa pytania: czy to w porządku, że ludzie z niskimi dochodami karmią siebie i swoje dzieci niezdrowym i złej jakości jedzeniem, czy chcemy żyć w otoczeniu pozbawionym ptaków, pszczół i innego dzikiego życia, czy chów przemysłowy jest właściwym systemem zapewnienia nam pożywienia.

Philip dodaje:

Nie musi tak być. Każdy może być częścią rozwiązania. Rządy mogą pomagać w poprawianiu zdrowia mieszkańców danego kraju I zabezpieczyć przyszłość dostaw żywności przez wsparcie produkcji, która przeniesie zwierzęta z powrotem na ziemię, zamiast trzymać je w „fabrykach”.

Konsumenci mogą dokonać wielkiej zmiany 3 razy dziennie, jeśli produkty odzwierzęce, które kupują, będą pochodziły z wolnego wybiegu, chowu pastwiskowego albo gospodarstw ekologicznych.

Przeczytaj książkę

Zapraszamy na stronę poświęconą książce, na której można przeczytać fragment oraz zamówić papierowy egzemplarz.

Książka dostępna jest już w księgarniach, a za jakiś czas planujemy wydanie e-booka.

Znaczna część mięsa na półkach supermarketów kryje mroczny sekret, którego wyjaśnienia nie znajdziesz na etykiecie - sposób, w jaki zostało wyprodukowane. Dla producentów wygodna jest ta niewiedza konsumentów o tym, że mięso czy mleko pochodzi od zwierzęcia, które kiedyś żyło i oddychało.

Nie ma zatem mowy o uświadamianiu kogokolwiek, jak przebiegała jego hodowla. Niektórzy producenci zadają sobie wiele trudu, aby to się nie zmieniło; aby zasłona pozostała szczelnie zaciągnięta.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).