Search icon

Walmart bez jajek z klatek RSS Feed

News Icon 12.04.2016

Największy detalista w USA zrezygnuje do 2025 r. z jajek z chowu klatkowego

Walmart, największa sieć sklepów spożywczych w USA, ogłosił, że do 2025 r. zrezygnuje ze sprzedaży jaj z chowu klatkowego. Ta decyzja poprawi warunki życia milionów kur.

Na tę decyzję duży wpływ miała współpraca z naszym amerykańskim oddziałem – Compassion in World Farming USA. Jak mówi jego dyrektorka Leah Garces:

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wiele firm na amerykańskim rynku zobowiązało się do rezygnacji z jaj z chowu klatkowego, jednak Walmart jest spośród nich najbardziej wpływowy. Efekt tej decyzji będzie wykraczał daleko poza granice naszego kraju. Bardzo cieszymy się z tego kroku i zobowiązania do uwzględnienia dobrostanu zwierząt w swoim łańcuchu dostaw.

Walmart rezygnuje z jajek z chowu klatkowego

 

Chociaż klatki bateryjne są zakazane w UE, to legalne są tzw. klatki wzbogacone. Dzięki decyzjom takim jak ta amerykańskie firmy mają możliwość dogonić, a nawet wyprzedzić firmy europejskie pod względem poprawiania warunków, w jakich trzymane są zwierzęta hodowlane.

Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej zmiany i że byliśmy partnerem Walmartu, razem z kilkoma innymi organizacjami.

Od 2012 roku CIWF ocenia Walmart oraz inne firmy, bazując na ich politykach dotyczących dobrostanu zwierząt. Chociaż w pierwszym roku Walmart nie wypadł zbyt dobrze, to w kolejnych trzech latach jego pozycja zdecydowanie się poprawiła.

W maju 2015 r. Walmart opublikował swoje stanowisko dotyczące dobrostanu zwierząt i zwrócił się do dostawców, aby zwrócili szczególną uwagę na kwestie związane z zamykaniem zwierząt i bolesnymi zabiegami, czyli na kojce dla świń, boksy dla cieląt, przycinanie ogonków i kastrację u prosiąt oraz klatki bateryjne dla kur.

Krzysztof Mularczyk dodaje:

Nasz amerykański oddział będzie kontynuował współpracę, aby zapewnić, że przyjęty termin, czyli rok 2025, zostanie dotrzymany.