Ikona wyszukiwania

Walmart przyjmuje nową politykę

News Icon 27.05.2015

W tym tygodniu poruszenie za oceanem – największy detalista żywności, Walmart, opublikował nowe zasady swojej polityki, tak aby obejmowały one dobrostan zwierząt. Firma odpowiada za 56% sprzedaży i wg danych Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa w 2013 r. była największym sprzedawcą produktów spożywczych.

Zasada pięciu wolności

Walmart w swoim dokumencie uznał zasadę pięciu wolności w dobrostanie zwierząt. Oznacza to, że zwierzęta hodowlane powinny być chronione przed strachem, stresem, i bólem. Zasady te uznają również, że zwierzęta powinny mieć możliwość realizacji podstawowych potrzeb, dlatego należy im zapewnić wodę, karmę, schronienie i środowisko, w którym mogą wyrażać naturalne zachowania.

Wpływ, jaki będzie miała decyzja takiego giganta na dobrostan zwierząt, jest nie do przecenienia – mówi Krzysztof Mularczyk, prezes CIWF Polska.

Priorytet - klatki dla zwierząt

Walmart zwrócił się do swoich dostawców, aby szczególną uwagą objęli systemy, w których zwierzęta są zamykane (zaliczają się do tego kojce porodowe dla świń, klatki bateryjne dla kur oraz kojce dla cieląt - dwa ostatnie zakazane w UE), oraz zabiegi powodujące ból. Dodatkowo firma planuje zajęcie się tematem przycinania ogonków i kastracji u prosiąt. Mimo że nie został ustalony termin, do którego należy wprowadzić zmiany, jest to zdecydowanie krok w dobrym kierunku i daje jasny sygnał innym producentom, aby nie inwestować w tego typu wyposażenie.  

Walmart jako lider tej branży stawia bardzo doby przykład, czas odesłać te przestarzałe metody chowu zwierząt do historii. To przełomowy moment, kiedy największy detalista w kraju zaczyna się wycofywać z tych okrutnych metod – komentuje Krzysztof Mularczyk.

Walmart poprawia wizerunek

Od 2012 roku Compassion in World Farming współpracuje z firmą Walmart w ramach projektu tworzenia wzorców dobrostanu zwierząt dla biznesu. Wtedy o działalności Walmarta powstał niezbyt chlubny raport, bardzo nisko oceniający politykę dotyczącą dobrostanu zwierząt. Firma ta jednak wprowadza stale zmiany w celu poprawienia warunków chowu zwierząt, co daje im także nadzieję na poprawienie swojego wizerunku.

Rok zmian

Rok 2015 wydaje się więc bardzo ważny. To rok, w którym detaliści i restauracje w całych Stanach Zjednoczonych, odchodzą od systemów zamykania zwierząt, takich jak kojce dla świń, klatki bateryjne dla kur czy kojce dla cieląt i przyjmują po raz pierwszy polityki dotyczące ochrony zwierząt hodowlanych. W ostatnim czasie podobne decyzje podjęli tacy giganci jak Nestlé, Starbucks i Aramark (firma obecna w 21 krajach).

Przemysł spożywczy słyszy ten przekaz głośno i wyraźnie – dodaje Krzysztof Mularczyk. Dobrostan zwierząt ma znaczenie dla konsumentów, dla środowiska, dla przyszłości danej firmy i, co najważniejsze, dla zwierząt.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).