Ikona wyszukiwania

Co się kryje za wełną

News Icon 14.01.2014

Nadchodzi zima, a z nią chęć założenia ciepłego swetra i grubych skarpet. Nie zapomnij jednak zerknąć na metkę, aby upewnić się, że Twój komfort nie będzie wiązał się z cierpieniem zwierząt.

W listopadzie opublikowane zostały materiały ze śledztwa przeprowadzonego przez organizacje PETA na fermach królików angora. Obdzieranie żywych i w pełni świadomych królików krzyczących z bólu to obraz, który porusza do łez.

Co naprawdę dzieje się za ścianami ferm króliczych?

Te urocze zwierzęta trzymane są w małych, brudnych klatkach przez całe swoje życie. Zbyt małych, żeby w nich skakać albo się bawić. Siatka często rani ich delikatne stópki.

Jednak najwięcej cierpienia sprawia królikom wyrywanie ich sierści. Nie podaje się im żadnych środków znieczulających, co powoduje ból i stres tak silny, że, jak przyznają niektórzy hodowcy, 60% zwierząt umiera w ciągu roku albo dwóch po takim zabiegu. Czasami zamiast wyrywać, sierść obcina się albo goli, co jednak jest tak samo stresujące. Królikom związuje się przednie i tylne łapki i rozciąga na stole. Zdarza się też wieszać je w powietrzu, szamoczące się i próbujące wyrwać.

Jeśli stres nie doprowadzi królika do szybkiej śmierci i tak nie będzie cieszył się długim życiem. Zostanie zabity po 2-5 latach przez skręcenie karku, powieszony z podciętym gardłem i pozostawiony do wykrwawienia.

Tymczasem króliki są bardzo wrażliwymi, mądrymi i społecznymi zwierzakami. Każdy z nich ma swój charakter i potrafią tworzyć więzi na całe życie. Dzielą jednak los wielu innych zwierząt – cierpią zamknięte w małych klatkach i poddawane bolesnych zabiegom.

Co możesz zrobić?

90% światowej produkcji angory pochodzi z Chin, gdzie panują takie warunki, jak te opisane powyżej i gdzie żadne przepisy nie regulują traktowania zwierząt. Kupując więc jakikolwiek wyrób z takiej wełny albo z jej domieszką, możesz mieć pewność, że został on wyprodukowany kosztem cierpienia zwierząt.

  • najlepsze, co możesz zrobić w tej sytuacji to zrezygnować z takiego zakupu. To zapotrzebowanie, szczególnie w krajach Europy i Stanów nakręca ten przemysł. Sprawdzaj więc metki, tym bardziej, że często angora może występować w składzie mieszanki i być niewyczuwalna w dotyku.

  • możesz też zakupami albo mailem wesprzeć firmy, które zrezygnowały ze sprzedaży towarów z zawartością wełny angora albo zachęcić firmy, które tego nie zrobiły do podjęcia takiego kroku.

Źródło: Otwarte Klatki

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).