Ikona wyszukiwania

News Icon 22.10.2013

Czy możliwe jest zastąpienie jajek? Teraz już tak. Na razie tylko w Stanach, wkrótce zapewne na całym świecie, roślinny zastępnik jajek nie tylko ma idealne właściwości, ale przede wszystkim pozwala zaoszczędzić cierpienie milionów zwierząt.

Aktualizacja 26.03.2024: 11 lat później z radością stwierdzamy, że zarówno w Polsce, jak i na świecie są dostępne różnego rodzaju roślinne zastępniki jajek - czytaj więcej.

Astronomiczna liczba

Astronomiczna liczba 1,8 biliona jaj znoszonych jest co roku na całym świecie. I nie ma znaczenia, gdzie jesteś – w Europie, Stanach, Azji – może być tylko źle albo bardzo źle. 99% kur żyje w warunkach chowu przemysłowego - w klatkach, w których nie mogą nawet rozprostować skrzydeł.

Oprócz tego, że warunki chowu są okropne dla zwierząt, ma to też swój aspekt środowiskowy – pasze, ziemia uprawna, woda, paliwo i nawozy – wszystko to sprawia, że tzw. produkcja zwierzęca jest wysoce nieefektywna.

Roślinny zastępnik jajek

Dlatego Josh Tetrick zdecydował się stworzyć roślinny zastępnik jajek. Jego pomysł wspierają np. twórcy Microsoftu oraz serwisu PayPal, dostrzegając potencjał produktu w zmienianiu przyszłości tego, co trafia na nasze talerze.

Beyond Eggs produkowane jest z mieszanki kilkunastu roślin, które połączone w odpowiednich proporcjach dają takie same właściwości, smak i składniki odżywcze jak prawdziwe jajka. Poza tym są o prawie 20% tańsze od najtańszych jajek.

Jak mówi Tetrick, "wczesne próby stworzenia takiego zastępnika nie były zbyt udane, ale ostatecznie uzyskana formuła jest idealna do wypieków czy majonezów". Teraz zespół pracuje nad wymyśleniem roślinnej jajecznicy. To, jak świetnie Beyond Eggs zastępuje jajka potwierdzone zostało w testach. Takie osobistości, jak Tony Blair czy Bill Clinton uznały, że nie ma żadnej różnicy w smaku pomiędzy daniem zawierającym jajko a takim z użyciem jego roślinnego zamiennika.

Mniej cierpienia zwierząt

Co najważniejsze jednak, masowe użycie produktów takich jak Beyond Eggs jest szansą na to, że już w przyszłości będziemy mogli zaoszczędzić cierpienia milionom zwierząt. Produkt na razie dostępny jest na terenie Stanów Zjednoczonych, ale mamy nadzieję, że jak najszybciej wejdzie do użycia na całym świecie. Jest to świetny początek udanych eksperymentów, dzięki którym możliwe będzie zakończenie przemysłowego chowu zwierząt.

Na podstawie farming.uk.com

Aktualizacja 2024

11 lat później możemy z radością stwierdzić, że różnego rodzaju roślinne zamienniki jajka są dostępne w Polsce. Dzisiaj już bez większego problemu zrobimy roślinne ciasta, musy, omlety, panierki czy nawet odpowiedniki jajecznicy i jajka sadzonego! Kluczem jest dobranie odpowiedniego rodzaju produktu, który zastąpi w daniu jajko.

Aquafaba

Zaledwie rok po publikacji posta na naszym blogu Joël Roessel odkrył, że aquafaba stanowi wspaniały roślinny zamiennik białka. Aquafaba to po prostu woda pozostała po ugotowaniu ciecierzycy (lub zalewa z jej puszki), którą możemy ubić tak jak białko jaja. Nadaje się idealnie do musów, pianek, roślinnej bezy czy biszkoptów. 

Siemię lniane i nasiona chia

Namoczone w wodzie siemię lniane ma podobne właściwości wiążące co jajko - można więc go używać w naleśnikach, ciastach czy chlebach. W podobnych daniach sprawdzą się także namoczone pęcznięjące nasiona chia.

Mąka z ciecierzycy

Ten rodzaj mąki polecamy zwłaszcza do panierowania i jako bazę do roślinnych omletów oraz tofucznicy (roślinnego odpowiednika jajecznicy przygotowanej z tofu). Wystarczy wymieszać mąkę z ciecierzycy z wodą i ewentualnie dodatkiem czarnej soli himalajskiej, która nada miksturze jajeczny smak.

Banany, jabłka, pomidory i inne

W wypiekach często możemy znaleźć roślinną alternatywę dla jaj w postaci dojrzałego banana, musu jabłkowego, masła orzechowego czy nawet puree pomidorowego! Polecamy wypróbować tego typu roślinne przepisy, mają szansę naprawdę pozytywnie zaskoczyć, jak np. pyszny piernik z dodatkiem pomidorów z puszki.

Gotowe substytuty jajek

W większych sklepach są także dostępne różnego rodzaju gotowe produkty, które wystarczy wymieszać z wodą lub dodać do przygotowywanej potrawy według instrukcji na opakowaniu. Przykładem mogą być produkty marek vEEGs i myEGG. 

Chcesz gotować bardziej roślinnie?

Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika Podgrzej pierogi, nie planetę. Zobaczysz w nim jak bez wyrzeczeń możesz przygotować roślinne wersje swoich ulubionych tradycyjnych dań. Nasz prosty, darmowy poradnik pokaże Ci jak stworzyć smaczne roślinne potrawy (bez grama owadów 😀).

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).