Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 08.12.2023

Wysłaliśmy naszą delegację na COP28, aby promować transformację systemów żywnościowych, w tym ograniczenie nadmiernego spożycia żywności pochodzenia zwierzęcego dla dobra zwierząt, ludzi i planety.

Konferencja klimatyczna COP stanowi okazję dla światowych przywódców do corocznego spotkania się i uzgodnienia działań mających na celu rozwiązanie kryzysu klimatycznego. COP28 ma miejsce w Dubaju od 30 listopada do 11 grudnia.

Panel na COP28 z udziałem Debbie Tripley

Przemysłowa hodowla zwierząt jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do zmian klimatycznych. Branża hodowlana wytwarza więcej bezpośrednich emisji gazów cieplarnianych niż wszystkie samoloty, pociągi i samochody na świecie razem wzięte. Intensywna hodowla zwierząt, oprócz bycia największą przyczyną okrucieństwa wobec zwierząt na naszej planecie jest także szkodliwa dla ludzkiego zdrowia i niszczy nasz klimat i planetę.

Pawilon Food4Climate

Już drugi rok z rzędu współpracujemy z innymi organizacjami pozarządowymi i organizacjami, w tym ProVeg International i World Animal Protection, aby zorganizować pawilon Food4Climate, który skupi się na integracyjnych, opartych na nauce rozwiązaniach mających na celu przekształcenie systemów żywnościowych, w tym dywersyfikację źródeł białka i promowanie diety przyjaznej dla klimatu. Pawilon zakłada długoterminowe, holistyczne podejście do budowania zdrowych, przyjaznych dla klimatu i sprawiedliwych systemów żywnościowych, które są zrównoważone i uwzględniają wszystkie perspektywy, od rolników po decydentów.

Dzielenie się naszymi wartościami na światową skalę

COP28 jest okazją do poprowadzenia własnych spotkań, przemawiania na wydarzeniach, nawiązywania kontaktów z potencjalnymi partnerami i influencerami oraz wykorzystywania wszelkich możliwości, aby nasz głos został usłyszany. Uważnie śledzimy negocjacje i monitorujemy ich postępy, aby móc odpowiednio reagować.

Panel na COP28 z udziałem Debbie Tripley

4 grudnia nasza globalna dyrektor ds. kampanii i polityki rzecznictwa, Debbie Tripley, przemawiała podczas oficjalnego wydarzenia towarzyszącego UNFCCC „Transformacja systemów żywnościowych: podnoszenie poziomu zdrowej diety i dywersyfikacji źródeł białka jako rozwiązanie klimatyczne”.

Wydarzenie podkreśliło znaczenie inicjatyw krajowych, rozwiązań zapewniających odporność systemów żywnościowych oraz metodologii zmiany nawyków żywieniowych w celu zapewnienia bezpiecznego odejścia od diety nadmiernie uzależnionej od żywności pochodzenia zwierzęcego.

Rozwiązanie dla nierozwiązywalnego

Na 10 grudnia, po raz pierwszy w historii COP, zaplanowano dzień tematyczny poświęcony żywności, rolnictwu i wodzie.

W dniu, w którym wszystkie oczy i uszy skupią się na roli, jaką żywność odgrywa w kryzysie klimatycznym, nasza szefowa działu badań, Sarah Ison, będzie przemawiać podczas wydarzenia, które organizujemy we współpracy z międzynarodowym think tankiem Chatham House.

Panel na COP28 z udziałem Debbie Tripley

Dyskusja panelowa „Rozwiązywanie nierozwiązywalnego: ekonomia polityczna transformacji hodowli zgodnie z celami klimatycznymi” będzie dotyczyła politycznych realiów dostosowania produkcji zwierzęcej i konsumpcji do celów klimatycznych do 2030 roku. Rozważona zostanie skala i tempo potrzebnych zmian, a także zakres barier i możliwości, które mogą pomóc lub przeszkodzić w zależności od rodzaju podjętych działań.

Więcej na temat zmian w systemie żywnościowym potrzebnych, by nie pogłębiać kryzysu klimatycznego znajdziesz w naszym raporcie.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).