Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 10.07.2023

Fala tegorocznych międzynarodowych akcji organizowanych przez naszą organizację w ramach kampanii Koniec Epoki Klatkowej / End the Cage Age pokazuje skalę naszego działania. Chcemy Wam przybliżyć sukcesy, które odnieśliśmy w innych krajach, by pokazać, że nie jesteście sami w Polsce w dążeniu do wprowadzenia zakazu hodowli klatkowej. Nasz ruch ma realny wpływ na rozwój legislacji poprawiającej warunki życia zwierząt hodowlanych, a Wy jesteście jego kluczową częścią!

Francja

W lutym tego roku nasz francuski oddział złożył petycję kierowaną do Ministra Rolnictwa Marca Fesneau, nawołującą do zakazu hodowli klatkowej. Petycja powstała w lipcu 2022 r. po wynikach śledztwa przeprowadzonego na 16 fermach loch w 4 krajach europejskich, w tym we Francji, które ujawniło oburzające warunki hodowli w systemie klatkowym. Składanemu dokumentowi podpisanemu przez ponad 100 000 obywateli francuskich towarzyszyło sto rysunków dzieci, które chciały się przyłączyć do apelu do Ministra. Widać, że troska o dobre życie zwierząt jest obecna nawet u najmłodszych.

Składanie petycji anty-klatkowej razem z klatką wypełnioną rysunkami dzieci

Czechy

Kwietniowe spotkanie czeskiego oddziału Compassion z ówczesnym Ministrem Rolnictwa Zdenkiem Nekulą zaowocowało dającą nadzieję obietnicą:

Republika Czeska z pewnością będzie liderem w zakresie rewizji ustawodawstwa dotyczącego dobrostanu zwierząt.

Minister przyjął petycję apelującą o poparcie zakazu wszelkiej hodowli klatkowej zwierząt gospodarskich w Unii, pod którą podpisało się ponad 20 000 osób. Ponieważ przyjął wyzwanie czeskiego Compassion wraz z petycją otrzymał w prezencie zdjęcie Supermana ze swoją twarzą. W czerwcu tego roku stanowisko Ministra Rolnictwa zostało przekazane Miroslavowi Tomanowi, który, mamy nadzieję, będzie kontynuował plan swojego poprzednika.

Grupa przekazująca Ministrowi Nekuli petycję i zdjęcie z nim jako supermanem
©Lukáš Vincour

Niderlandy

W maju tego roku niderlandzki oddział naszej fundacji spotkał się z Ministrem Rolnictwa Pietem Adema. Compassion Nederland przekazało mu petycję wzywającą do zakazania kojców porodowych dla świń matek, pod którą podpisało się około 136 000 osób. Razem z petycją minister otrzymał także list od wszystkich organizacji pozarządowych zaangażowanych w ruch „Koniec Epoki Klatkowej / End the Cage Age” dziękujący rządowi za wsparcie okazane kampanii. Na naszą prośbę, by kontynuować i rozbudowywać działania na rzecz zakończenia hodowli klatkowej minister zareagował pozytywnie, zgadzając się, że jest to ważna część jego działań na rzecz dobrostanu zwierząt.

Geert Laugs z CiWF Nederland przekazujący petycję ministrowi

Hiszpania

W czerwcu w hiszpańskim senacie odbyło się „Forum na rzecz Końca Epoki Klatkowej”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez APDDA (Stowarzyszenie Parlamentarzystów na rzecz Praw Zwierząt) we współpracy z naszą fundacją oraz organizacjami Igualdad Animal i Equalia tworzącymi z nami koalicję End The Cage Age / Koniec Epoki Klatkowej. Hiszpania jest kluczowym graczem w UE i nadal ma największą liczbę zwierząt trzymanych w klatkach, więc każdy głos polityków za zakazem hodowli klatkowej ma znaczenie. Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i partii politycznych nie byli negatywnie nastawieni do zakazu i wykazali się otwarciem na dyskusję o jego warunkach.

Posiedzenie „Forum na rzecz Końca Epoki Klatkowej” w hiszpańskim senacie

Włochy

Zeszły miesiąc był pomyślny także dla naszego włoskiego oddziału. Compassion Italia razem z innymi organizacjami z włoskiej koalicji End the Cage Age / Koniec Epoki Klatkowej przekazała ponad 110 000 podpisów pod petycją wzywającą do zakazania hodowli klatkowej. Przekazanie odbyło się na spotkaniu z Wiceministrem Zdrowia (zajmującym się także zdrowiem zwierząt) oraz doradcą Ministra Rolnictwa. Obecny włoski rząd nie traktuje dobrostanu zwierząt priorytetowo, ale pod wpływem naszej akcji Wiceminister zgodził się rozważyć proponowaną przez nas opcję.

Kiedy 110 000 obywateli o coś prosi, rząd ma obowiązek odpowiedzieć.

przyznał Wiceminister Orazio Schillaci.

Grupa stojąca z banerem informującym o ilości podpisów pod petycją przeciwko klatkom

Podsumowanie

Jak widać działania naszej fundacji w ramach kampanii „End the Cage Age - Koniec Epoki Klatkowej” mają szeroko zakrojony międzynarodowy wymiar.

Od początku tego roku do Ministrów Rolnictwa w różnych krajach UE w sumie trafiło już ok. 600 000 kolejnych podpisów w temacie wprowadzenia zakazu hodowli klatkowej. Przy starcie naszej Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej w 2019 roku zebraliśmy ich aż 1,4 miliona, a aktualna suma podpisów jasno pokazuje, że 4 lata później ten temat jest wciąż niezwykle palący i ważny dla obywateli i obywatelek UE.

Częścią ruchu jest także niedawna akcja Compassion Polska ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki. 6 lipca wręczyliśmy ponad 220 000 podpisów pod petycją nawołującą Ministra Rolnictwa Roberta Telusa do opowiedzenia się za wycofaniem hodowli klatkowej zwierząt. O wydarzeniu możesz przeczytać w naszym webnewsie.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).