Ikona wyszukiwania

220 000 polskich podpisów już u Ministra

News Section Icon Opublikowane 06.07.2023

Compassion Polska i Otwarte Klatki trzymające baner z apelem do ministra

Dziś, razem ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki, przekazaliśmy Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi ponad 220 000 Waszych podpisów pod petycją Koniec Epoki Klatkowej!

Obie organizacje spotkały się z Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii, aby przekazać zebrane podpisy i omówić kwestię hodowli klatkowej. Data jest nieprzypadkowa – niedawno (30 czerwca) - minęła druga rocznica pozytywnego rozpatrzenia przez Komisję Europejską naszej Inicjatywy Obywatelskiej „End the Cage Age - Koniec Epoki Klatkowej”.

Nasz przekaz był wspierany także przez akcję informacyjną – w okolicy ministerstwa można było zobaczyć busy billboardowe i wielki transparent prezentujący okrutne warunki, w jakich trzymane są zwierzęta hodowane w systemie klatkowym. Nie dało się nas nie zauważyć!

Bus billboardowy z apelem "Koniec Epoki Klatkowej" ze zdjęciem świni w klatce

By zakaz okrutnej hodowli klatkowej stał się rzeczywistością potrzebne jest poparcie krajów członkowskich Unii, w tym także Polski. Chcemy przekonać więc ministra Telusa, by poparł taką zmianę przepisów. Liczba Waszych podpisów wyraźnie świadczy o opinii Polek i Polaków na ten temat – chcemy końca hodowli klatkowej!

Według badania Biostatu z maja 2022 r. niemal 7 na 10 osób (68,8%) uważa, że polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powinno poprzeć unijny zakaz trzymania zwierząt hodowlanych w klatkach; podobny odsetek (68%) ankietowanych stwierdziło, że trzymanie zwierząt hodowlanych w klatkach powinno być zakazane.

Inicjatywa Koniec Epoki Klatkowej

Złożona petycja jest częścią ambitnej inicjatywy obywatelskiej „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej”, którą rozpoczęliśmy w 2018 roku wraz ze 170 organizacjami, by przekazać politykom jasną informację – Europejki i Europejczycy chcą całkowitego wycofania hodowli klatkowej! Europejską Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej” poparło już ponad 1,4 mln Europejczyków.

W 2021 roku Komisja Europejska w odpowiedzi na złożony przez nas projekt, zobowiązała się wycofać klatki z hodowli zwierząt w całej UE. Tak zmienione prawo unijne pomoże w sumie ponad 300 milionom europejskich zwierząt! Wśród nich są kury, świnie, krowy, cielęta, przepiórki, króliki, kaczki i gęsi, które spędzają większość lub całe swoje życie w klatkach, uniemożliwiających im podstawowe ruchy i wszystkie naturalne zachowania.

"Jesteśmy coraz bliżej publikacji nowych przepisów unijnych dotyczących wycofania hodowli klatkowej, więc cieszy mnie dzisiejsze spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa. Wciąż wszyscy czekamy jednak na oficjalne stanowisko ministra Telusa w tej sprawie i mam nadzieję, że Polska będzie tym krajem, który odważnie poprze planowane zmiany. One naprawdę będą z korzyścią nie tylko dla zwierząt, ale i dla naszego rodzimego rolnictwa" – mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini Europejskiego Komitetu Obywatelskiego End The Cage Age. 

Małgorzata Szadkowska i Maria Madej stojące przed ministerstwem i banerem antyklatkowym

O koszmarach takiej hodowli możesz przeczytać, m.in. w naszym zeszłorocznym raporcie przedstawiającymi wyniki śledztwa na europejskich fermach loch lub posłuchać na nagraniu naszej konferencji prasowej na temat chowu klatkowego. Na konferencji możesz usłyszeć także wnioski ekonomiczne z dwóch analitycznych raportów: raportu Instytut Europejskiej Polityki Środowiskowej oraz ZOBSiE. Ile dokładnie będzie kosztowała taka całkowita transformacja? Według raportu ZOBSiE "Odejście od chowu klatkowego zwierząt gospodarskich w Polsce — Koszty i korzyści". Analiza społeczno-ekonomiczna koszt wycofania klatek z polskiej produkcji ze wszystkich gatunków zwierząt, o których mowa w naszej inicjatywie obywatelskiej wyniesie około 5,984 mld zł. . Fundusze na zmianę są możliwe do pozyskania, m.in. poprzez Wspólną Politykę Rolną, której znaczącą częścią (ponad 1,5 mld euro) są środki na polepszenie dobrostanu zwierząt.

Dalsze działania

Wręczenie podpisów nie oznacza końca działań – nadal zbieramy głosy za poprawą życia zwierząt hodowlanych pod petycją Koniec Epoki Klatkowej. Im będzie Was więcej, tym głośniejszy będzie przekaz anty-klatkowy i tym trudnej będzie go ignorować rządzącym. Zachęcamy do podpisywania petycji oraz udostępniania jej swoim znajomym.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).