Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 08.05.2023

W zeszłym miesiącu wezwaliście certyfikat BAP do poprawienia warunków hodowli ryb w ramach naszej globalnej akcji. Wasze wielkie zaangażowanie odniosło skutek! Wydawca certyfikatu opublikował w zeszłym tygodniu list otwarty skierowany do naszej fundacji, oskarżając nas o prowadzenie „kampanii mającej na celu zdyskredytowanie BAP”. Odpowiadamy: nie przepraszamy i będziemy kontynuować kampanię, dopóki BAP nie zmieni swojej polityki!

Globalna akcja dla ryb

BAP (Best Aquaculture Practices) to certyfikat, którego wydawca deklaruje, że przyznawany jest „bezpiecznym, odpowiedzialnym i etycznym” produktom z ryb i owoców morza. Mimo to dopuszcza on okrutne praktyki, takie jak powolna i bolesna dla ryb śmierć, przepełnienie ryb w ciasnych podwodnych klatkach oraz głodzenie ryb przez dni, a nawet tygodnie.

W lutym 2023 roku zwróciliśmy się do prezesa i zarządu BAP z prośbą o spotkanie w celu omówienia tak bardzo potrzebnych ulepszeń w zakresie dobrostanu ryb. Nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi. Dlatego w kwietniu nagłośniliśmy sprawę i publicznie wezwaliśmy do przyjęcia szeregu zmian, które pozwolą na lepszą ochronę ryb przed cierpieniem.

Poprosiliśmy wtedy Was o komentowanie profili BAP w mediach społecznościowych, a Wasze zaangażowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Co więcej – zostało zauważone przez BAP!

Nie przepraszamy!

W odpowiedzi na naszą akcję, BAP opublikowało na swojej stronie internetowej list otwarty do Compassion in World Farming, w którym zarzucono nam chęć zdyskredytowania certyfikatu. Naszym celem nie jest jednak dyskredytowanie BAP, ale poprawa dobrostanu miliardów ryb hodowanych co roku na całym świecie.

W 2020 roku rozpoczęliśmy szeroko zakrojoną kampanię skierowaną do certyfikatów produktów rybnych. Wzywaliśmy je do poprawy swoich polityk na takie, które zapewnią rybom życie bez zbędnego cierpienia. W ciągu ostatnich trzech lat część z nich poczyniła postępy w stronę poprawy dobrostanu ryb. Jednak BAP zrobił w tym czasie najmniej dla ulepszenia swojego programu w tym zakresie.

Wezwaliśmy więc osoby zarządzające certyfikatem do wprowadzenia pilnych zmian. Na nasze zaproszenie do rozmowy jednak nie odpowiedziano, dlatego postanowiliśmy pozyskać poparcie opinii publicznej i poprosiliśmy Was o zajęcie wyraźnego stanowiska w tej sprawie w mediach społecznościowych.

Dopóki BAP nie dokona zmian, które podniosą standard hodowli ryb, nie przepraszamy za podkreślanie słabości certyfikatu oraz zaproszenie naszych sympatyków i sympatyczek do działania dla ryb. Chętnie omówimy niezbędne zmiany z BAP i mamy nadzieję, że uda nam się wspólnie poprawić jakość życia setek milionów certyfikowanych przez nich ryb. Jednak dopóki nie zobaczymy znaczących postępów, nasza kampania będzie kontynuowana.

Co możesz zrobić?

Wciąż możesz wezwać BAP w mediach społecznościowych do tego, by poprawił życie ryb na lepsze. W poprzednim artykule znajdziesz podpowiedzi, gdzie i jak najlepiej skierować się do BAP.

Zdjęcia pokazywane na tej stronie nie pochodzą z hodowli certyfikowanych przez BAP, ale ilustrują praktyki, na które BAP zezwala.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).