Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 03.10.2022

Z zadowoleniem przyjęliśmy dziś projekt wprowadzenia podstawowych standardów dobrostanu ryb hodowlanych w ramach znanego w Polsce turkusowego certyfikatu ASC, jednak podkreślamy, że należy zrobić więcej, aby poprawić jakość życia miliardów ryb, które nadal w ciszy cierpią w podwodnych hodowlach przemysłowych.

O co chodzi z nowymi standardami i jak to dotyczy Polski?

Wspominany już wiodący na świecie system certyfikacji ryb hodowlanych – The Aquaculture Stewardship Council (ASC) – ogłosił dziś projekt wprowadzenia standardów dobrostanu, w tym obowiązkowe normy humanitarnego uboju ryb, które wymagają ogłuszenia ryb udarowo lub elektrycznie. Dzięki tym normom ogromne ilości ryb zostaną uwolnione od cierpienia w momencie śmierci.

Ryby w zawiesinie lodowej

Nowe ogłoszone standardy są następstwem ogłoszenia wydanego w zeszłym roku przez inny system certyfikacji – Friends of the Sea – który opublikował informację, że są pierwszą i jedyną póki co jednostką certyfikującą, która wprowadziła standardy i wytyczne dotyczące dobrostanu specyficzne dla konkretnych gatunków ryb.

Nowe standardy przyjmujemy z dużym zadowoleniem i uznajemy je za krok w dobrą stronę i poprawę losu milionów ryb, jednak wciąż jest wiele do zrobienia i to w trybie pilnym. Wciąż nierozwiązane problemy związane z dobrostanem ryb w hodowlach przemysłowych obejmują: zbyt duże zagęszczenie, głodzenie ryb, jałowe środowisko podwodnych ferm i brak wzbogacenia czy słabą jakość wody. To wszystko razem sprawia, że ryby hodowlane są bardziej podatne na choroby i cierpią na znacznie więcej stresu, agresji i różnych urazów fizycznych czy deformacji.

Ryba patrzy w obiektyw

O problemach związanych z hodowlami ryb pisaliśmy wielokrotnie, ostatnio w zeszłym roku m.in. podczas ujawnienia zdjęć i filmów z naszego szokującego śledztwa z ferm łososi. Przypominamy, że to Polska jest piątym największym europejskim importerem szkockiego łososia!

W Polsce około 1291 megaton ryb jest certyfikowanych przez ASC (wg danych tejże). To równowartość setek milionów ryb rocznie. I jest to mniej więcej 0,5% wszystkich ryb certyfikowanych przez ASC globalnie.

Ryby zasługują na więcej!

Ryby są zwierzętami inteligentnymi i czującymi, a ostatnie badania naukowe wykazały, że nie tylko odczuwają ból i strach, ale – jak wiele innych zwierząt – eksplorują, podróżują, nawiązują kontakty towarzyskie, polują i bawią się. Wszystkie ryby hodowlane skorzystałyby na lepszych warunkach, które zaspokoją ich potrzeby fizyczne, umysłowe i behawioralne.

Wiele systemów certyfikacji koncentruje się jednak przede wszystkim na wpływie na środowisko i zrównoważonym rozwoju ryb hodowlanych, a niektóre zapewniają niejasną lub niewystarczającą ochronę ich dobrostanu. Oznacza to w praktyce, że ryby są często zabijane w makabryczny, niehumanitarny sposób i skazane na powolną, bolesną śmierć przez uduszenie, zmiażdżenie, a nawet wypatroszenie żywcem.

W 2020 r. na nasze zlecenie firma YouGov zajęła się tym tematem i przeprowadziła badanie opinii publicznej w Polsce, który wykazało:

  • blisko 70% Polaków i Polek uważa, że niepotrzebne głodzenie ryb oraz długotrwały i bolesny ubój ryb - dzikich lub hodowlanych - są niedopuszczalne,
  • ponadto ponad 70% uważa za niedopuszczalne, aby znane systemy certyfikacji zezwalały na takie praktyki
  • prawie 80% uczestników uważa, że systemy certyfikacji powinny podejmować kroki w celu wzmocnienia standardów dobrostanu ryb lub wprowadzenia ich tam, gdzie ich brakuje.

Współpracujemy z systemami certyfikacji ryb, aby ocalić ryby przed dalszym cierpieniem i poprawić los milionów tych wspaniałych zwierząt. Chcemy mieć pewność, że nowe standardy dobrostanu będą właściwie zaprojektowane i wdrażane, a systemy certyfikacji, które jeszcze nie zrobiły pierwszego kroku w kierunku lepszego dobrostanu, otrzymują od nas porady i wiedzę. Tu znajdziesz obszerne i kluczowe informacje dotyczące naszej oceny dotychczasowych wszystkich certyfikatów produktów rybnych i ferm ryb oraz porównanie pięciu wiodących certyfikatów.

Podobnie jak inne zwierzęta, ryby są inteligentnymi, świadomymi istotami, które potrzebują ochrony przed niepotrzebnym cierpieniem – coś, o czym wiemy, że jest popierane przez konsumentów i konsumentki. Przyjęcie standardów dobrostanu przez systemy certyfikacji ryb daje konsumentom możliwość wyboru produktów o wyższym dobrostanie

– mówi dr Krzysztof Wojtas, dyrektor ds. dobrostanu ryb i środowiska wodnego w naszej fundacji.

Co Ty możesz zrobić teraz?

Pomóż nam pokazać Komisji UE, jak bardzo obywatelom i obywatelkom zależy na losie rybach hodowlanych i dodaj swój głos do tysięcy osób, które już podpisały naszą petycję w tej sprawie!

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).