Ikona wyszukiwania

Nasze śledztwo: łososie

News Section Icon Opublikowane 23.03.2021

Łososie zjadane żywcem przez wszy morskie, zdeformowane, umierające jeszcze przed samym ubojem: taka jest rzeczywistość hodowli łososia w Szkocji, do której dotarli śledczy naszej fundacji. Wyniki śledztwa, przeprowadzonego na 22 fermach szkockiego łososia, opublikowane zostały w raporcie „Podwodne klatki, pasożyty i martwe ryby: dlaczego konieczne jest moratorium na ekspansję hodowli szkockiego łososia”. Śledztwo możliwe było dzięki użyciu dronów, na sześciu fermach ujęcia robili również pod wodą nurkowie. Podsumowanie raportu z najważniejszymi informacjami przeczytasz tutaj.

Materiał filmowy pokazuje łososie z deformacjami i chorobami, bez oczu i z brakującymi dużymi kawałkami ciała i skóry. Ryby są zjadane żywcem przez wszy morskie, a nawet co czwarty łosoś nie dożywa momentu uboju. Skalą ich cierpienia byli wstrząśnięci sami śledczy

komentuje Małgorzata Szadkowska, nasza prezeska

Co ma to wspólnego z Polską?

Szkocja to trzeci największy światowy producent łososia. Wedle danych z 2019 roku, wyhodowano ich 38 milionów – czyli tyle, ile jest obecnie obywateli i obywatelek Polski. Polska pojawia się w tym kontekście nieprzypadkowo: nasz kraj jest piątym największym importerem szkockiego łososia w Europie (a ósmym na świecie), z importem na poziomie 2256 ton.

Co więcej, hodowla łososia jest szkodliwa nie tylko dla dobrostanu zwierząt, ale również dla środowiska. Odpady organiczne i chemiczne ze szkockich farm łososia zmieniają skład chemiczny osadów i zabijają życie morskie na dnie morza. Ponadto hodowla ryb mięsożernych, takich jak łosoś, jest odpowiedzialna za znaczną część przemysłowych połowów naszych zdziesiątkowanych oceanów. Miliony ton dziko odławianych ryb przetwarza się na mączkę rybną i olej rybny, by karmić nimi ryby w intensywnych hodowlach. Na wyżywienie jednego łososia trafiającego na nasz stół, potrzeba nawet do 350 innych ryb.  

Farmed salmon suffering with sea lice infestation

Czego żądamy?

Pomimo tego, że niezliczone łososie cierpią na podwodnych fermach, branża jest gotowa na masową ekspansję do 2030 roku. Dlatego tak ważne jest, abyśmy teraz podjęli działania, żeby zakończyć okrucieństwo wobec tych wrażliwych, inteligentnych zwierząt.

Wzywamy rząd Szkocji do wprowadzenia moratorium, które zatrzyma ekspansję hodowli szkockiego łososia. Zamknięcie mięsożernych gatunków w podwodnych klatkach i uszczuplanie naszych oceanów o dzikie ryby aby je karmić, to czyste szaleństwo. Dlatego kwestionujemy również, czy hodowla zasadniczo dzikich, wędrownych ryb, takich jak łosoś, może mieć jakiekolwiek miejsce w zrównoważonym systemie żywnościowym

- mówi Krzysztof Wojtas, dyrektor zespołu ds. dobrostanu ryb i ochrony środowiska wodnego w naszej fundacji

Salmon Investigation 5

Co możemy zrobić?

Rozwój hodowli szkockiego łososia musi zostać zatrzymany, ale w dalszej perspektywie hodowli mięsożernych ryb nie da się w żaden sposób pogodzić z systemem żywnościowym, którego potrzebuje ludzkość i nasza planeta.

Nasze postulaty możecie wesprzeć poprzez podpisanie listu do szkockiego rządu, w którym żądamy moratorium na rozwój hodowli szkockiego łososia. Zakończmy razem cierpienie milionów łososi.

 

Zdjęcia ze śledztwa

Salmon With Missing Eyes And Damaged Mouth 1429X946© Compassion In World Farming
Łosoś bez oka i z brakującymi kawałkami skóry na żuchwie
Salmon With Large Chunk Of Flesh Missing Near Tail 1429X946© Compassion In World Farming
Łosoś z dużym ubytkiem ciała w okolicach ogona
Salmon With No Eye And Skin Damage To Mouth 1429X946© Compassion In World Farming
Łosoś bez oka i z obrażeniami skóry

 

Salmon With Sea Lice Attached To Skin 1429X946© Compassion In World Farming
Łosoś ze wszami morskimi przyczepionymi do skóry

 

A Lumpfish Suckerfish In Salmon Cage© Compassion In World Farming
Ryba czyściciel w klatce dla łososi
Arial View Of Fish Farm 1429X946© Compassion In World Farming
Widok na fermy łososia z lotu ptaka

 

Containers Of Dead Fish 1429X946© Compassion In World Farming
Kontenery z martwymi rybami

 

Dead Fish In A Skip Being Eaten By Birds 1429X946© Compassion In World Farming
Wyrzucone martwe ryby jedzone przez dzikie ptaki

 

Fish Farms 1429X946© Compassion In World Farming
Fermy łososia w Szkocji
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).