Ikona wyszukiwania

Poznań, Kraków, Warszawa. Merytorycznie dla zwierząt

News Section Icon Opublikowane 30.09.2021

We wrześniu uczestniczyliśmy w aż czterech wydarzeniach, na których mieliśmy szansę mówić o dobrostanie zwierząt hodowlanych i misji Compassion, czyli zakończeniu hodowli przemysłowej. Były to: Kongres Praw Zwierząt w Senacie, szósta edycja Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 celów”, oraz dyskusje w ramach Eko-Spotkań w warszawskim Kinie Kultura oraz II Festiwalu Równości w Krakowie.

Ogólnopolski Kongres Praw Zwierząt

17 września byliśmy świadkami historycznego wydarzenia: w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej odbył się pierwszy w historii Ogólnopolski Kongres Praw Zwierząt, pod patronatem marszałkini Gabrieli Morawskiej-Staneckiej. Compassion Polska zostało zaproszone do uczestnictwa w kluczowym dla nas panelu Kongresu, dotyczącego dobrostanu zwierząt hodowlanych. Nasza prezeska, Małgorzata Szadkowska, mówiła w jego trakcie o naszej przełomowej Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej”, apelując do polskich polityków i polityczek, by jeśli nie zamierzają iść w awangardzie zmian na rzecz dobrostanu zwierząt hodowlanych, przynajmniej w nich nie przeszkadzali. Przypominała też, że od lat namawiamy decydentów do krajowej legislacji zakazującej używania klatek w hodowli zwierząt hodowlanych: w interesie Polski byłoby, gdybyśmy z wyprzedzeniem przygotowali się do zakazu hodowli klatkowej, który wedle wszelkiego prawdopodobieństwa przyjdzie do nas z poziomu Unii Europejskiej.

Eventy Wrzesien 2

Oprócz naszej prezeski, w panelu wzięli udział również profesor Hanna Mamzer (która podpisała się pod listem 140 naukowców wspierających Koniec Epoki Klatkowej) Paweł Rawicki, prezes stowarzyszenia Otwarte Klatki oraz Dariusz Goszczyński, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej. Polemikę z wystąpieniem ostatniego z dyskutantów, przeczytać możecie na naszej stronie.

Eventy Wrzesien 1
- Bardzo się cieszę, że po kilku latach planów wokół tego tematu, kongres praw zwierząt w końcu doszedł do skutku i Senat RP zdecydował się zainicjować tak ważne wydarzenie. Mam nadzieję, że to początek i podobne spotkanie będzie odbywało się corocznie od teraz, ponieważ ilość palących problemów związanych ze zwierzętami hodowlanymi jest olbrzymia, a my naprawdę nie mamy już więcej czasu do tracenia. Kryzys klimatyczny i utrata bioróżnorodności, cierpienie zwierząt w hodowli przemysłowej i kryzys pandemiczny uświadamiają nam każdego dnia, jak wiele mamy zaniedbań w temacie hodowli zwierząt. Jest dużo do zrobienia tu i teraz i bardzo chciałabym, żeby polscy politycy i polityczki mówili o potrzebie takich zmian odważnie.

- komentuje Małgorzata Szadkowska.

Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 celów”

 „17 celów” to jedyny w Polsce festiwal poświęcony filmom dokumentalnym i promocyjnym z zakresu  zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility – CSR). Nazwa festiwalu bierze się od 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Zostały one określone w 25 września 2015 roku, w trakcie pierwszego dnia Szczytu Zrównoważonego Rozwoju w Nowym Jorku. Tego dnia 193 państwa członkowskie ONZ jednogłośnie przyjęły Agendę, której celem jest wyeliminowanie do roku 2030 ubóstwa na świecie i budowę zrównoważonej środowiskowo przyszłości. 

Filmem który zgłosiliśmy na tegoroczny festiwal, był „Koszmar hodowli szkockiego łososia”, który podsumowuje wyniki naszego śledztwa na szkockich podwodnych fermach tych ryb. Bardzo cieszymy się, że wciąż nieoczywisty dla wielu temat dobrostanu ryb zyskał uznanie w oczach jury: nasz film otrzymał w tym roku wyróżnienie w kategorii organizacji pozarządowych.

Nagrodzony wyróżnieniem film możecie zobaczyć powyżej. Warto wspomnieć, że w Festiwalu braliśmy udział już po raz drugi. W 2018 roku nasz film Koniec Epoki Klatkowej otrzymał Złotą Tarczę Festiwalu w kategorii organizacji pozarządowych.

Eventy Wrzesien 3
Eventy Wrzesien 4

Eko-spotkanie w warszawskim Kinie Kultura

4 września w warszawskim kinie Kultura odbyło się trzecie spotkanie poświęcone ekologii. Jego tematem była zrównoważona konsumpcja, a punktem wyjścia do debaty - film „Wieś pływających krów” w reżyserii Katarzyny Trzaski. Film przedstawiający relacje pomiędzy trójką neohipisów z Berlina a rolnikami z Podlasia stawia pytanie, co dziś oznacza „być blisko natury”. Tłem dla opowiadanej w filmie historii są hodowane przez podlaskich rolników krowy. Dlatego też po jego zakończeniu przedstawialiśmy najważniejsze informacje na temat hodowli krów mlecznych oraz cieląt w Polsce, nawiązując między innymi do naszego śledztwa w tej sprawie.

 

Eventy Wrzesien 5
- Polska jest w europejskiej czołówce pod względem liczby zwierząt hodowlanych. W 2020 roku hodowało się u nas 1,7 mln cieląt i 2,5 mln krów mlecznych (…) Z naszego śledztwa prowadzonego na kilku fermach cieląt w Polsce wynika, że w często naruszane są prawa europejskie. Zwierzęta są trzymane w ciasnych, brudnych kojcach.

- mówił Jakub Belina-Brzozowski w trakcie prezentacji.

W trakcie późniejszej dyskusji z reżyserką filmu zaznaczaliśmy, że przyszłość naszych systemów żywnościowych to znaczne ograniczenie produktów odzwierzęcych, które pozwoli nam odejść od chowu przemysłowego i zmniejszyć wpływ hodowli na środowisko.

Eventy Wrzesien 6

II Festiwal Równości w Krakowie

Ostatnim wydarzeniem tego miesiąca dla naszej fundacji był panel dyskusyjny w trakcie II Festiwalu Równości, który odbył się 26 września w Krakowie. Wraz z innymi aktywistami oraz profesorem Marcinem Urbaniakiem wzięliśmy tam udział w panelu dotyczącym praw i dobrostanu zwierząt, moderowanym przez profesor Joannę Hańderek.

Eventy Wrzesien 7

Dyskusja dotyczyła przede wszystkim relacji człowieka ze zwierzętami oraz tego, w jaki sposób możemy zapewnić lepsze traktowanie zwierząt w skali krajowej i globalnej. Zwracaliśmy uwagę, że należy walczyć o cele realne, które są do osiągnięcia w otaczającej nas rzeczywistości polityczno-społecznej. Przykładem takiego działania była po raz kolejny nasza Europejska Inicjatywa Obywatelska:

- Trzeba robić to co jest możliwe tu i teraz. Gdybyśmy mieli jeden przycisk, który pomoże 300 milionom zwierząt, to wszyscy byśmy go wcisnęli. I nikt by się nie zastanawiał, czy za 10 lat możemy osiągnąć więcej. Koniec Epoki Klatkowej może wyciągnąć z klatek ponad 300 milionów zwierząt.

- mówiła Małgorzata Szadkowska.

Eventy Wrzesien 8

Liczymy na kolejne spotkania

Bardzo cieszy nas, że po długim okresie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, byliśmy w stanie na żywo spotkać się i mówić o misji oraz działaniach Compassion. Liczymy, że zarówno okazji do spotkań, jak i kolejnych zmian na rzecz dobrostanu zwierząt, o których będziemy mogli w ich trakcie mówić, będzie w najbliższym czasie coraz więcej. Do zobaczenia!

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).