Ikona wyszukiwania

Co tak naprawdę mówią nam etykiety produktów rybnych?

News Section Icon Opublikowane 16.07.2020

Certified Farmed Fish

Nowa akcja Compassion in World Farming w walce o poprawę dobrostanu ryb hodowlanych i poławiany w naturze. Akcja jest częścią kampanii PrzeRYBAne.

Szokująca prawda o certyfiakatach

Coraz więcej ludzi zwraca uwagę na to, by produkty, które kupują, nie pochodziły ze źródeł przyczyniających się do cierpienia zwierząt. Pomagają w tym odpowiednie oznakowania. Coraz więcej osób kojarzy też oznaczenia na produktach rybnych i wybiera te, które opatrzone są certyfikatami.

Compassion zbadało standardy tych schematów w zakresie dobrostanu ryb i odkryło szokującą prawdę: ryby opatrzone certyfikatami cierpią na wiele różnych sposobów. Wiele żyje w strasznych warunkach w przepełnionych zbiornikach i klatkach. Inne doświadczają długotrwałej, bolesnej śmierci.

Praktyki dozwolone przez niektóre z tych schematów certyfikacji obejmują:

 • głodzenie ryb przez okres do 14 dni,
 • trzymanie ryb w przepełnionych, małych zbiornikach lub klatkach morskich,
 • zabijanie w powolny, bolesny sposób, bez odpowiedniego ogłuszenia,
 • strzelanie do dzikich fok i wyrządzanie krzywdy delfinom.

Potrzeba pilnych zmian

Domagamy się od 5 największych organizacji certyfukujących: Marine Stewardship Council (MSC), Aquaculture Stewardship Council (ASC), Best Aquaculture Practices (BAP), Friend of the Sea (FOS) i GLOBALG.A.P. wprowadzenia lub wzmocnienia ich standardów w zakresie dobrostanu ryb.

Fish+Cert+Logos+Straight

Badanie opini publicznej przeprowadzone w Polsce przez firmę YouGov dla Compassion Polska pokazało, że:

 • Ponad 70% zapytanych osób uważa, że takie ​​praktyki, jak strzelanie do dzikich zwierząt, w tym fok, by trzymać je z dala od hodowli ryb, są niedopuszczalne.
 • Blisko 70% ankietowanych uważa, że ​​niepotrzebne głodzenie ryb oraz długotrwały i bolesny ubój ryb - dzikich lub hodowlanych - są niedopuszczalne.
 • Ponadto ponad 70% ankietowanych uważa za niedopuszczalne, aby te dobrze znane systemy certyfikacji zezwalały na takie praktyki.
 • Prawie 80% uczestników uważa, że ​​systemy certyfikacji powinny podejmować kroki w celu wzmocnienia standardów dobrostanu ryb lub wprowadzenia ich tam, gdzie ich brakuje.

Przyzwolenie na okrucieństwo?

- Wyniki tego badania nie pozostawiają wątpliowści: polscy konsumenci uważają, że tak okrutne praktyki są niedopuszczalne - mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska - a skoro tak, dlaczego te okrutne praktyki wciąż mają miejsce?

- Ryby cierpią w hodowlach przemysłowych i podczas połowów w naturze. Na fermach ryb - w zbiornikach i w sieciach - tłoczą się ich tysiące. Podczas uboju często są w pełni świadome - miotają się, walcząc o życie. To inteligentne, emocjonalnye zwierzęta, które podobnie jak my mogą odczuwać ból i doświadczać cierpienia. Dlatego systemy certyfikacji muszą w trybie pilnym poprawić standardy dobrostanu ryb. - podkreśla Małgorzata Szadkowska.

Ryby też zasługują na godne i warte przeżycia życie

Wzywamy organizacje zajmujące się certyfikacją produktów rybnych do wprowadzenia lub wzmocnienia szeregu standardów dobrosta, w tym:

 • Zapewnienie rybom wystarczającej przestrzeni do wykonywania ich naturalnych zachowań
 • Zmniejszenie liczby dni głodu ryb przed ubojem
 • Szybkie i bezbolesne metody uboju
 • Zakaz zabijania dzikich zwierząt, takich jak foki i delfiny

- Wszystkie zwierzęta hodowlane zasługują na godne i warte przeżycia życie. A jednak miliardy ryb żyją i umierają w cierpieniu. To najmniej chroniona grupa zwierząt gospodarskich - mówi Małgorzata Szadkowska - Tymczasem podobnie jak inne zwierzęta, ryby są emocjonalnymi, złożonymi istotami. Mogą cierpieć, mogą czuć ból. A ponieważ nie mają głosu, to my musimy przemówić w ich obronie - dodaje.

Działaj w obronie ryb!

Organizacje zajmujące się certyfikacją ryb mają do odegrania ogromną rolę i mogą oszczędzić cierpienia miliardom ryb. Włącz się do naszej akcji i zaapeluj do nich o wzmocnienie standardów swoich programów certyfikacji. Zachęcamy: wyślij teraz gotowy e-mail do ich prezesów.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).