Ikona wyszukiwania

Co kryje się po drugiej stronie stołu wielkanocnego?

News Section Icon Opublikowane 11.04.2017

Dzisiaj (11 kwietnia) w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu można było zasiąść przy uroczystym stole i przekonać się jak wygląda zawartość świątecznych talerzy… od kuchni. Pod nakryciami i pachnącymi ciastami kryła się świnia za kratami, a na stole gościły kury na powierzchni kartki A4 – czyli dokładnie takiej, jaka przypada na jednego ptaka hodowanego w klatce.

W zeszłym miesiącu odnieśliśmy wielki sukces w Parlamencie Europejskim w temacie hodowli królików, a tym razem w ramach prowadzonej kampanii Koniec Epoki Klatkowej edukowaliśmy przechodniów za pomocą króliczków wielkanocnych wypełnionych słodkościami. Zapraszaliśmy także do siadania przy wielkanocnym stole, żeby podpisać petycję i włączyć się tym samym do kampanii Koniec Epoki Klatkowej.

malu_201704011ciwf-4726.jpg

FAKTY O EPOCE KLATKOWEJ W POLSCE

Najwięcej w Polsce hoduje się kur niosek: około 40 milionów, z czego 90% z nich zamykanych jest w klatkach. Tak spędzają całe swoje życie, tj. 1,5 roku, podczas gdy w naturze te ptaki mogą żyć nawet 10 lat. Zachęcamy konsumentów, by nie tylko przed świętami Wielkanocnymi, ale przez cały rok, świadomie kupowali jajka, wybierając te z numerem 0 (chów ekologiczny) i 1 (wolny wybieg). Jajka te są wprawdzie droższe, ale warto zapłacić taką cenę, aby zminimalizować cierpienia tych ptaków.

Królików w naszym kraju hoduje się 2 miliony i póki co nie ma żadnych przepisów, które zapewniałyby tym delikatnym zwierzętom choćby minimalne standardy hodowli. Jednak dzięki naciskom obywateli także z Polski, Parlament Europejski zagłosował w zeszłym miesiącu za wycofaniem klatek z hodowli królików i alternatywnymi metodami hodowli tych zwierząt.

malu_201704011ciwf-4734.jpg

Samic świni hoduje się w naszym kraju ponad 800 000 rocznie. Jednak życie większości ciężarnych świń jest torturą: obowiązkowo przez 4 tygodnie po zapłodnieniu i ostatni tydzień przed porodem (w sumie co najmniej 5 tygodni ciąży, a czasem dłużej) zamykane są one w metalowych kojcach, w których nie mogą się nawet obrócić. Często leżą na betonowej posadzce lub podłodze bez jakiejkolwiek słomy.

Zwierzęta hodowane w klatkach nie mają żadnej możliwości swobodnego poruszania się i wyrażania swoich naturalnych zachowań. Ponadto przebywając ze sobą na zbyt małej przestrzeni, reagują agresywnie i ranią siebie nawzajem, a nadmierny tłok tworzy warunki do łatwego i szybkiego przenoszenia się chorób. Klatka to jednoznaczny symbol chowu, który jest związany z cierpieniem zwierząt.

malu_201704011ciwf-4859.jpg

Nasz wielkanocny stół cieszył się ogromnym zainteresowaniem: częstowaliśmy przechodniów roślinnymi ciasteczkami, rozdawaliśmy edukacyjne ulotki na temat jajek (jak wybierać te właściwe, czyli oznaczone numerem 0 i 1) oraz zachęcaliśmy do przyłączenia się do naszej kampanii Koniec Epoki Klatkowej. Ponieważ pokazywaliśmy zdjęcia ze swoich śledztw przeprowadzonych na fermach, najwięcej było pytań na temat warunków hodowli zwierząt w Polsce. „Szczególnie smutny wydaje mi się widok tej karmiącej świni z małymi. Ona leży przecież zamknięta w metalowej klatce! Naprawdę żadne zwierzę nie powinno być tak trzymane. Nie wiedziałam, że tak się hoduje świnie w Polsce” – mówiła poruszona uczestniczka dzisiejszej akcji.

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej kampanii!

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).