Ikona wyszukiwania

Zwycięstwo! Koniec rzezi w Gadhimai

News Section Icon Opublikowane 30.07.2015

To oficjalne. Kolejna edycja festiwalu Gadhimai w Nepalu odbędzie się bez rytualnego zabijania! 

To największe na świecie wydarzenie, na którym w jednym miejscu zabija się rytualnie zwierzęta – festiwal Gadhimai w Nepalu. Odbywa się co 5 lat. Tutaj opisaliśmy, jak festiwal wyglądał w zeszłym roku.

Żywe zwierzęta zbierane są w olbrzymiej zagrodzie, a następnie wielkimi nożami podrzyna się im gardła. Szacuje się, że w 2009 roku w czasie festiwalu zginęło 500 000 bawołów, kurcząt, kóz i innych zwierząt. Rok temu, dzięki intensywnej kampanii i decyzji Sądu Najwyższego w Indiach, który zakazał transportu żywych zwierząt do Nepalu, liczba ta zmniejszyła się o połowę.

Widok przez bramę na festiwal Gadhimai

To jednak wciąż niewyobrażalnie dużo cierpienia, dlatego wspólnie z lokalną siecią organizacji AWNN (Animal Welfare Network Nepal) podjęliśmy działania na rzecz zakończenia rzezi zwierząt oraz zakończenia sponsorowania festiwalu przez rząd Nepalu.

Wspaniała decyzja

Wprawdzie w zeszłym roku nie udało się zatrzymać organizacji festiwalu, ale właśnie otrzymaliśmy wspaniałą wiadomość! Gadhimai Temple Trust, które jako ostatnia organizacja żądała zachowania festiwalu w takiej formie jak dotychczas, wydało oświadczenie:

Podjęliśmy oficjalną decyzję – poświęcanie zwierząt na festiwalu zostanie zakończone. Zapewniamy, że w roku 2019 Gadhimai będzie wolne od krwi. Co więcej, chcemy, aby Gadhimai 2019 było świętem życia.

Do naszej akcji przyłączyło się 134 000 osób z całej Europy, to również ich i Wasze głosy, apelujące do rządu Nepalu o zakończenie rzezi zwierząt, przyczyniły się do podjęcia takiej decyzji.

To jeszcze nie koniec

To niezwykły moment i zwycięstwo dla zwierząt, ale wiemy, że to jeszcze nie koniec pracy. AWNN powiedziało nam, że wciąż jest sporo do zrobienia w ramach przygotowań do festiwalu w 2019 r. Przez najbliższe kilka lat będziemy pracować i edukować mieszkańców Nepalu, tak aby najbardziej zagorzali zwolennicy festiwalu przyjęli jego nową formę. Taką, która celebruje życie zamiast śmierci.

Mamy nadzieję, że ta decyzja będzie przełomem w kierunku zakazu wszystkich rytualnych rzezi zwierząt w Nepalu.

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).