Ikona wyszukiwania

Po festiwalu Gadhimai

News Section Icon Opublikowane 04.12.2014

Festiwal Gadhimai zakończył się, do kolejnego jeszcze 5 lat. Mimo że wiele tysięcy zwierząt zostało brutalnie zabitych, są też pewne sukcesy. To, czego jesteśmy pewni już teraz to, że ta sytuacja nie może się powtórzyć, dlatego na 5 lat przed kolejnym festiwalem zaczynamy działać.

Kliknij tutaj > Obejrzyj fotorelację naszych śledczych, którzy byli na festiwalu.

Wspólnie z naszą lokalną organizacją partnerską walczyliśmy o to, żeby zatrzymać organizację festiwalu. 176 000 osób podpisało petycję wzywającą do zakończenia tej rzezi oraz zaprzestania jej finansowania przez rząd Nepalu. Spotkaliśmy się z przedstawicielami nepalskiej ambasady w Londynie i współpracowaliśmy z organizacjami zajmującymi się ochroną zwierząt z ponad 20 krajów.

Niestety festiwal się odbył i tysiące bawołów, kóz, kurcząt oraz innych zwierząt zakończyło na nim swoje życie w strachu i cierpieniu.

Ale wspólnie COŚ zmieniliśmy. Mamy nadzieję, że to początek końca.

  • udało nam się osiągnąć jeden z celów – rząd Nepalu nie wsparł festiwalu żadnymi dotacjami,
  • rząd Indii wprowadził zakaz transportu zwierząt przez granicę, dzięki czemu tysiące z nich ocalało od śmierci,
  • współpracująca z nami organizacja AWNN przekonała wielu uczestników festiwalu, aby zamiast zabijać zwierzęta za pomocą noży delikatnie nacięli np. ucho jako ofiarowanie krwi,
  • liczba zwierząt zabitych na festiwalu została znacząco zmniejszona – szacujemy, że nawet o 75% w porównaniu z poprzednią edycją festiwalu,
  • ze względu na o wiele mniejszą liczbę zabitych bawołów anulowana została umowa z zakładem skupującym mięso, co z pewnością będzie miało duży wpływ na organizatorów festiwalu,
  • pomimo starań rządu o wprowadzenie zakazu fotografowania tego, co dzieje się na festiwalu, w międzynarodowej prasie ukazało się mnóstwo zdjęć z wydarzenia, wywierając dodatkową presję, aby nigdy więcej się to nie powtórzyło.

Wszystko to daje nam nadzieję i powinno dawać nadzieję również Wam. Jednak bez konkretnych działań i presji wywieranej na rządzie Nepalu za 5 lat historia może się powtórzyć. Dlatego będziemy dalej działać na lokalnym gruncie, aby tak się nie stało.

Obejrzyj fotorelację naszych śledczych (uwaga: niektóre zdjęcia są drastyczne)

Z nadzieją na przyszłość bez rzezi na Gadhimai.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).