Search icon

Po festiwalu Gadhimai

News Section Icon Opublikowane 04.12.2014

Festiwal Gadhimai zakończył się, do kolejnego jeszcze 5 lat. Mimo że wiele tysięcy zwierząt zostało brutalnie zabitych, są też pewne sukcesy. To, czego jesteśmy pewni już teraz to, że ta sytuacja nie może się powtórzyć, dlatego na 5 lat przed kolejnym festiwalem zaczynamy działać.

Kliknij tutaj > Obejrzyj fotorelację naszych śledczych, którzy byli na festiwalu.

Wspólnie z naszą lokalną organizacją partnerską walczyliśmy o to, żeby zatrzymać organizację festiwalu. 176 000 osób podpisało petycję wzywającą do zakończenia tej rzezi oraz zaprzestania jej finansowania przez rząd Nepalu. Spotkaliśmy się z przedstawicielami nepalskiej ambasady w Londynie i współpracowaliśmy z organizacjami zajmującymi się ochroną zwierząt z ponad 20 krajów.

Niestety festiwal się odbył i tysiące bawołów, kóz, kurcząt oraz innych zwierząt zakończyło na nim swoje życie w strachu i cierpieniu.

Ale wspólnie COŚ zmieniliśmy. Mamy nadzieję, że to początek końca.

  • udało nam się osiągnąć jeden z celów – rząd Nepalu nie wsparł festiwalu żadnymi dotacjami,
  • rząd Indii wprowadził zakaz transportu zwierząt przez granicę, dzięki czemu tysiące z nich ocalało od śmierci,
  • współpracująca z nami organizacja AWNN przekonała wielu uczestników festiwalu, aby zamiast zabijać zwierzęta za pomocą noży delikatnie nacięli np. ucho jako ofiarowanie krwi,
  • liczba zwierząt zabitych na festiwalu została znacząco zmniejszona – szacujemy, że nawet o 75% w porównaniu z poprzednią edycją festiwalu,
  • ze względu na o wiele mniejszą liczbę zabitych bawołów anulowana została umowa z zakładem skupującym mięso, co z pewnością będzie miało duży wpływ na organizatorów festiwalu,
  • pomimo starań rządu o wprowadzenie zakazu fotografowania tego, co dzieje się na festiwalu, w międzynarodowej prasie ukazało się mnóstwo zdjęć z wydarzenia, wywierając dodatkową presję, aby nigdy więcej się to nie powtórzyło.

Wszystko to daje nam nadzieję i powinno dawać nadzieję również Wam. Jednak bez konkretnych działań i presji wywieranej na rządzie Nepalu za 5 lat historia może się powtórzyć. Dlatego będziemy dalej działać na lokalnym gruncie, aby tak się nie stało.

Obejrzyj fotorelację naszych śledczych (uwaga: niektóre zdjęcia są drastyczne)

Z nadzieją na przyszłość bez rzezi na Gadhimai.