Ikona wyszukiwania

Ratujmy nasze antybiotyki!

Press Release Section Icon 01.11.2016

Stosowanie antybiotyków w Europie jest ponad dwukrotnie wyższe u zwierząt, niż u ludzi. Co gorsze, w europejskich gospodarstwach ponad 91% antybiotyków podawanych jest zwierzętom masowo, w paszy lub w wodzie pitnej, najczęściej w przemysłowej hodowli świń i drobiu.

antybiotyki_fb_share.jpg
SYTUACJA W POLSCE
  • Polska zajmuje niechlubne 2 miejsce w Europie pod względem zużycia w hodowli zwierząt Krytycznie Ważnych Antybiotyków (tj. najsilniejszych w leczeniu chorób ludzi);
  • 60% wszystkich antybiotyków stosowanych jest w hodowli zwierząt;
    W ciągu 3 lat (2011-2014) zużycie antybiotyków w rolnictwie wzrosło o 23%;
  • Prawie 600 ton antybiotyków podano zwierzętom hodowlanym w 2014r.;
  • Zwierzętom podaj się średnio 3 razy więcej antybiotyków, niż wynosi zalecana bezpieczna dawka (140,8 mg leków na kilogram masy ciała zwierzęcia, podczas gdy maksymalna bezpieczna dawka nie powinna przekraczać 50 mg/kg).

Zachęcamy polskich obywateli, by wezwali Ministra Rolnictwa i Ministra Zdrowia, do podjęcia natychmiastowych działań w kwestii nadużywania antybiotyków w rolnictwie.

Pełna informacja prasowa znajduje się tutaj.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).