Ikona wyszukiwania

Ptasia grypa atakuje na całym świecie

News Icon 02.12.2016

Wzrasta liczba krajów, donoszących o wybuchu epidemii ptasiej grypy, wywoływanej przez dwie odmiany wirusa.  

laying-hens-dead01-copyright-ciwf-326200.jpg

W listopadzie problem pojawił się w sześciu Europejskich państwach – Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt potwierdziła występowanie wirusa H5N8 na fermach w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Danii, Holandii i Chorwacji. Niepokojące doniesienia docierają do nas również z Indii, Korei Południowej, Japonii, Ukrainy, Rumunii i Egiptu.

Po wykryciu wirusa, przenoszonego przez dzikie ptactwo wędrujące, konieczny jest ubój wszystkich zagrożonych ptaków, do czego doszło już na kilku fermach w Holandii i Niemczech. W Szwecji zarejestrowano pierwsze przypadki zarażenia nie tylko wśród ptaków dzikich, ale też na fermie kur niosek, znajdującej się na południu kraju. Kolejne doniesienia pojawiają się niemalże codziennie w większości krajów europejskich, także w Polsce. W Danii wirus rozprzestrzenił się już na cały kraj.

W Azji sytuacja prezentuje się równie niepokojąco. Po wykryciu wysoce zaraźliwego wirusa, Japonia zdecydowała się na ubój ponad 500 tysięcy kur i kaczek, podczas gdy pojawienie się wirusa H5N6 na wielu fermach na terenie Korei Południowej doprowadziło do uboju ponad 510 tysięcy ptaków. Ostatni wybuch epidemii ptasiej grypy w Korei Południowej miał miejsce w roku 2014, trwał ponad 660 dni i doprowadził do śmierci co najmniej 13 milionów ptaków.

Choroba ta bardzo szybko rozprzestrzenia się w stadzie, a w przypadku dużego zagęszczenia hodowlanych ptaków i złych warunków sanitarnych może przekształcić się w dużo groźniejszy i bardziej zaraźliwy szczep. Dlatego właśnie przemysłowe fermy drobiu stanowią idealne środowisko dla rozwoju wirusa.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).