Ikona wyszukiwania

Europejscy Ministrowie walczą o poprawę dobrostanu zwierząt

News Icon 01.12.2016

Ministrowie Rolnictwa ze Szwecji, Holandii, Niemiec i Danii zwrócili się do Komisji Europejskiej o przegląd europejskiego prawa dotyczącego dobrostanu zwierząt hodowlanych.

„Czas na zdecydowane działania”

Dania, Niemcy i Holandia już od 2014 roku współpracują na rzecz promocji dobrostanu zwierząt w UE, a w 2015 roku do tej koalicji dołączyła Szwecja. Postulują o zmianę i zaostrzenie przepisów dotyczących gospodarki hodowlanej, transportu i uboju. Domagają się między innymi podniesienia standardu życia świń, ograniczenia procederu obcinania im ogonów, a także zaprzestania bolesnych kastracji prosiąt. Kolejną propozycją jest utworzenie europejskiej platformy zajmującej się dobrostanem, której zadaniem będzie wspieranie narodowych, regionalnych i lokalnych inicjatyw promujących prawa zwierząt hodowlanych. Platforma służyłaby też jako forum do dyskusji o ogólnoeuropejskich standardach w hodowli.

„Zdrowe zwierzęta nie potrzebują antybiotyków”

Koalicja zwraca również uwagę na konieczność ulepszenia przepisów dotyczących korzystania z antybiotyków w rolnictwie i zaznacza, że antybiotyki są zbyt ważne, by używać ich do maskowania złych warunków życia zwierząt.

Zwierzęta na fermach przemysłowych żyją w potwornych warunkach, które sprzyjają infekcjom i rozwojowi bakterii, więc antybiotyki podaje się nie tylko osobnikom chorym, ale zapobiegawczo całym stadom. Politycy podkreślają, że podejmowanie działań mających na celu poprawę warunków na fermach przemysłowych jest krytycznie istotne, jeśli chcemy nadal skutecznie leczyć infekcje zarówno zwierząt, jak i ludzi.

Poinformuj polskiego Ministra Zdrowia oraz Ministra Rolnictwa o konieczności podjęcia zdecydowanych działań, o których mówą Ministrowie ze Szwecji, Danii, Holandii i Niemiec:

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).