Ikona wyszukiwania

Chiny chcą ograniczyć spożycie mięsa o 50%

News Icon 22.06.2016

Chiński rząd planuje zmniejszyć aż o 50% spożycie mięsa w tym kraju, a wszystko dzięki kampaniom na rzecz klimatu i coraz częstszym informacjom o tym, jaki hodowla zwierząt i wysokie spożycie mięsa mają na niego wpływ.

Oprócz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych ta decyzja ma mieć również pozytywny wpływ na zdrowie Chińczyków, których coraz więcej cierpi na otyłość i cukrzycę. A przy okazji ma zahamować degradację gleb.

Jeśli uda się wprowadzić takie zmiany, ilość dwutlenku węgla pochodzącego z hodowli zwierząt zmniejszy się do 2030 r. o miliard ton z prognozowanych na ten rok 1,8 mld.

 

Chiny planują obniżyć spozycie mięsa

Dlaczego mówimy akurat o Chinach?

W tym kraju, w którym żyje ponad 1,3 mld ludzi, mięso staje się coraz bardziej dostępne i pożądane, ponieważ jest wyznacznikiem statusu. Przeciętnie Chińczyk zjada rocznie 63 kg mięsa i do 2030 r. spożycie mogłoby wzrosnąć o kolejne 30 kg, podczas gdy w 1982 r. było to zaledwie 13 kg. Wprowadzenie nowych wytycznych i ich przestrzeganie może sprawić, że ta ilość zdecydowanie spadnie, do ok. 14-27 kg.

Mimo że spożycie na osobę nie należy do najwyższych na świecie, liczba mieszkańców sprawia, że ogólnie Chiny konsumują 28% światowej produkcji mięsa.

Wytyczne wyglądają optymistycznie, ale jaki będzie efekt? Czy rosnąca klasa średnia zgodzi się na rezygnację z takiego przywileju? Czy uda się to również wbrew tradycji, która wiąże się z jedzeniem dużej ilości mięsa, szczególnie świń? Czas pokaże.

Na podstawie tego artykułu.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).