Ikona wyszukiwania

Europejczycy o warunkach chowu zwierząt

News Icon 29.01.2016

Konsumenci zwracają uwagę na pochodzenie swoich produktów i uważnie czytają etykiety - potwierdziło to niedawne badanie Eurobarometru, które pokazuje, że odpowiednie oznakowanie produktów odzwierzęcych to najbardziej preferowana metoda zdobywania informacji o kupowanych produktach przez zainteresowanych klientów.

W czasie zakupów podejmujemy wiele ważnych decyzji

Jak wygląda zainteresowanie takimi produktami w Europie?

W Wielkiej Brytanii 70% konsumentów deklaruje swoje zainteresowanie tym tematem i potwierdza wybieranie jajek z wolnego wybiegu zawsze lub często. W ciągu ostatnich 10 lat sprzedaż jajek pochodzących z takiej hodowli wzrosła tam aż o połowę. Według badania w całej Unii Europejskiej zainteresowanie jajkami pochodzącymi z wolnego wybiegu jest na poziomie 57% i konsumenci deklarują, że są skłonni zapłacić wyższą cenę za takie jajka.

W Niemczech 59% konsumentów było zainteresowanych zakupem kurczaków pochodzących z lepszej, mniej intensywnej hodowli, a ponad 80% twierdziło, że skłonni będą zapłacić za takiego kurczaka wyższą cenę.

We Francji zainteresowanie klientów podobnymi kurczakami wyniosło ponad 60%.

Jeśli chodzi o produkty mleczne: w Wielkiej Brytanii aż 95% konsumentów uważa, że nieakceptowalne jest trzymanie krów przez całe ich życie w zamkniętych pomieszczeniach, bez możliwości wychodzenia na zewnątrz, i bardzo podobna liczba konsumentów chce płacić więcej za produkty mleczne pochodzące ze zdecydowanie mniej intensywnych hodowli.

Ponad 60% Brytyjczyków deklaruje, że nigdy nie kupuje mleka pochodzącego od krów żyjących w ciągłym zamknięciu.

Oczekiwania wobec rolników

Co ciekawe, w badaniu Eurobarometru z października 2015 roku mieszkańcom UE zadano pytanie odnośnie do najważniejszych powinności rolników w naszym społeczeństwie.

Na pierwszym miejscu znalazło się „dostarczenie ludziom szerokiego wyboru produktów wysokiej jakości” (ponad 40% respondentów z UE i niemal 50% Polaków). Na drugim miejscu mieszkańcy UE wybrali „zapewnienie dobrostanu zwierząt gospodarskich” – 35% (Polacy uznali ten punkt za najmniej ważny spośród wszystkich powinności rolników – 22%). Jednak w pytaniu o dobre traktowanie zwierząt aż 90% Polaków uznała, że jak najbardziej uzasadnione jest ograniczenie wszystkich wypłat dla rolników, którzy standardów dobrego traktowania zwierząt nie przestrzegają.

Pełen raport z badania będzie opublikowany wkrótce.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).