Ikona wyszukiwania

Roślinne "mięso" jak stek

News Icon 30.10.2015

Holenderscy naukowcy opracowali unikalną technologię - na bazie białka z roślin strączkowych udało im się stworzyć "mięso", które swoją teksturą odpowiada teksturze steku.

Stek

Wiadomo, że produkcja taniego mięsa przyczynia się do okrutnego traktowania zwierząt oraz negatywnie wpływa na nasze zdrowie i stan środowiska. Jednocześnie wiele osób wcale nie ma zamiaru rezygnować z jedzenia mięsa. Może więc nadzieja leży w firmach, które produkują roślinne zastępniki takich produktów.

Boom na roślinne zastępniki

Dwa lata temu głośno było o hamburgerze wyhodowanym przez holenderskich naukowców. Ze swoich produktów znana jest już w Stanach firma Beyond Meat, niedawno pisaliśmy (tutaj) o projekcie izraelskim, w którym naukowcy pracują nad stworzeniem mięsa drobiowego, którego kawałek powstawałby z jednej komórki.

Nowy produkt - jak stek

Tym razem podobna wiadomość dotarła do nas z holenderskiego uniwersytetu Wageningen. Powstaje tam roślinne „mięso”, które odpowiada teksturze steku. Wprawdzie produkt ten nie jest jeszcze gotowy do sprzedaży i nie ma nawet nazwy, ale mamy nadzieję, że wejdzie na rynek już niedługo.

Technologia produkcji takiego mięsa pozwala na dużą elastyczność – można by je produkować na bieżąco na małą skalę w niedużych sklepach, jak i na o wiele większą, wymaganą przez masowych sprzedawców.

Zaletą tej technologii jest również możliwość wyprodukowania „mięsa” o grubości 3 centymetrów, dzięki czemu mogłoby być używane jako zastępnik steków albo piersi kurczaka. Głównym składnikiem są białka roślin strączkowych.

Grupa docelowa - osoby jedzące mięso

Oczywiście będzie to kolejny produkt w coraz szybciej rosnącym sektorze wegetariańskim, jednak celem naukowców jest dotarcie z nim do osób jedzących mięso. Produkcja tradycyjnego mięsa nie tylko jest uciążliwa dla środowiska i jest przyczyną masowego cierpienia zwierząt, ale jak mówi m.in. ostatni raport WHO – negatywnie wpływa również na nasze zdrowie. Roślinne zastępniki są więc nadzieją na pozytywną zmianę.

Źródło informacji

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).