Ikona wyszukiwania

Kurczak z laboratorium

News Icon 17.03.2015

Kiedy swoją premierę miał pierwszy burger wyhodowany w laboratorium, mówiły o tym wszystkie media, a jego przygotowanie i degustacja były transmitowane na żywo. Jest szansa, że to samo uda się z mięsem drobiowym – izraelscy naukowcy właśnie nad tym pracują.

Jest to niezwykle istotne, ponieważ, oprócz ryb, to właśnie kurczęta są hodowane i zabijane w największej ilości, a warunki, w jakich żyją, są jednymi z najgorszych. Tylko w Polsce zabija się ok. 800 mln kurcząt rocznie. Szacuje się też, że do 2050 r. globalne zapotrzebowanie na mięso wzrośnie dwukrotnie. Mięso wyhodowane w laboratoriach pozwoliłoby więc ograniczyć, a może w końcu zastąpić, okrutny chów i ubój zwierząt.

Naukowcy mówią, że ich zadanie jest nieco trudniejsze niż było to w przypadku burgera. Zamiast włókien, które następnie łączy się w mięsień, chcą oni wyprodukować cały kawałek mięsa z pojedynczej komórki, która dzieliłaby się i namnażała, tworząc tkankę. Profesor Amit Gefen, bioinżynier z uniwersytetu w Tel Awiwie, rozpoczął już roczne prace nad możliwością produkcji takiego mięsa. Razem z Modern Agriculture Foundation, która wspiera badania finansowo, ma nadzieję na odkrycie metody hodowli do końca bieżącego roku.

Wyhodowane mięso to nie tylko korzyść dla zwierząt. Według badań uniwersytetów w Oxfordzie i Amsterdamie pozwoliłoby to na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 96%, a zużycia wody o średnio 90% w porównaniu do mięsa pozyskiwanego ze zwierząt oraz wyeliminowałoby potrzebę wykorzystywania ziemi na wypas zwierząt i uprawę roślin na pasze.

W prace nad zastąpieniem produktów pochodzenia zwierzęcego angażuje się coraz więcej wielkich nazwisk. W firmę Hampton Creek, która produkuje roślinny zastępnik jajek, zainwestował m.in. współzałożyciel Yahoo – Jerry Yang. Z kolei Bill Gates oraz założyciele Twittera - Evan Williams i Biz Stone - wsparli Beyond Meat, firmę znaną z zastępników mięsa. Modern Meadow, która pracuje nad hodowlami tkankowymi w celu zastąpienia skóry i innych produktów odzwierzęcych, zostało z kolei wsparte przez jednego z założyciela PayPala – Petera Thiela.

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).