Ikona wyszukiwania

Indyjski stan zakazuje składania zwierząt w ofierze

News Icon 23.10.2014

Indyjski stan Himachal Pradesh zakazał właśnie praktykowania dawnej tradycji poświęcania zwierząt w ramach religijnych rytuałów, uznając ją za okrutną i barbarzyńską.

Sąd nakazał policji oraz innym organom, aby egzekwowały nowe przepisy i pilnowały, czy zwierzęta nie są zabijane w ten sposób. Dotyczy to szczególnie zabijania kóz w świątyniach hinduskich an terenie całego stanu.

"Nikt nie będzie mógł już poświęcać zwierząt w miejscach kultu religijnego. Dotyczy to również terenu i budynków przylegających do świątyni" - stwierdzili sędziowie orzekający w tej sprawie, po czym dodali: "Tysiące zwierząt jest zabijanych każdego roku w imię religii".

Decyzja zapadła w ostatni poniedziałek.

Składanie zwierząt w ofierze powoduje ogromny ból i cierpienie u niewinnych zwierząt. Nie ma już dłużej przyzwolenia na to, aby były zabijane w celu przebłagania jakiegoś boga.

Sąd zakwestionował także powody składania zwierząt w ofierze, stwierdził, że na takie rytuały nie ma miejsca w XXI wieku.

Postępowanie sądowe rozpoczęło się w wyniku działań organizacji działających na rzecz praw zwierząt i petycji, której celem było zebranie poparcia dla wprowadzenia zakazu. Z radością przywitały one decyzję sądu. "Bardzo się cieszymy z orzeczenia sądu, nareszcie zakończy się to wielowiekowe okrucieństwo wobec zwierząt w imię religii" - powiedział Rajeshwar Negi, działacz prozwierzęcy.

Są też jednak przeciwne głosy. Jeden z lokalnych prawodawców stwierdził: "Ta decyzja jest sprzeczna z wiarą i zwyczajami wielu ludzi".

Kozy, a czasem także owce, często są składane w ofierze na początku zimy w świątyniach całego stanu, aby zadowolić hinduskie bóstwa. Zwierzęta są symbolicznie ofiarowane, a później zabierane do domów, gdzie stanowią pożywienie w czasie surowej zimy himalajskiej.
Niektóre akty ofiarowania zwierząt odbywają się także w czasie festiwali, takich jak "shaad" i "bhunda", w czasie których wiele zwierząt zabija się za pomocą noży u wejścia do świątyń.

Compassion in World Farming bardzo aktywnie działa w tym roku, aby nie dopuścić do wydarzenia, w czasie którego na olbrzymią skalę zabijane są w ten sposób zwierzęta. Chodzi o festiwal Gadhimai w Nepalu. Odbywa się on co 5 lat i w tym roku planowana jest kolejna edycja. Ostatnim razem zginęło na nim ok. 250 000 zwierząt zaszlachtowanych nożami.

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).