Ikona wyszukiwania

Włoska prezydencja szansą dla zwierząt?

News Icon 29.09.2014

Włoski parlament zobowiązał się do podjęcia konkretnych tematów dotyczących dobrostanu zwierząt w czasie swojej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Bardzo się z tego cieszymy, chociaż trochę zasmuca fakt, że poparcie dla hodowli przemysłowej jest wciąż spore i nie udało się zachęcić rządu do przyjęcia wszystkich punktów.

Wnioski zostały złożone przez członków partii: Forza Italia, M5S, Scelta Civica, Ncd, SEL, Lega Nord i PD. Przed głosowaniem rząd, za pośrednictwem Sekretarza Zdrowia Vito De Filippo, wyraził opinię na temat każdego punktu wniosków.

Prace w czasie głosowania obserwowało nasze włoskie biuro - CIWF Italia. Na te kwestie udało się zwrócić uwagę parlamentu i mamy obietnicę zajęcia się nimi podczas prezydencji:

  • uznanie zwierząt jako istot czujących w implementacji standardów UE
  • promowanie terminowego dostosowania się do obowiązujących przepisów w zakresie zwierząt gospodarskich, zwłaszcza dotyczących ochrony świń (dyrektywa 2008/120/ WE) oraz transportu (rozporządzenie WE 1/2005)
  • wsparcie dla uchwalania szczegółowych przepisów poświęconych gatunkom, których unijne prawo nie obejmuje, takich jak krowy mleczne, króliki, indyki i ryby
  • poparcie zakazu klonowania zwierząt do produkcji żywności
  • wzmocnienie nadzoru weterynaryjnego Komisji Europejskiej w celu zapewnienia większej kontroli stosowania prawa wspólnotowego w zakresie bezpieczeństwa żywności, zdrowia i dobrostanu zwierząt.

Niestety kilkoma punktami jesteśmy rozczarowani, ponieważ włoski parlament nie zamierza nic zrobić w sprawie:

  • wprowadzenia obowiązkowego oznakowania mięsa drobiowego oraz innych produktów mięsnych i mlecznych zgodnie z metoda produkcji (rodzajem chowu)
  • finansowania ferm przemysłowych, na przykład z pieniędzy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju
  • stosowania norm Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt w przypadku zwierząt rzeźnych wywożonych poza kraje UE
  • ogólnoeuropejskiego zakazu uboju rytualnego.

Będziemy, a szczególnie biuro CIWF Italia, uważnie śledzić prace rządu w Unii Europejskiej, aby mieć pewność, że wypełnia swoje zobowiązania. Jednocześnie nie przestaniemy walczyć, we Włoszech, Polsce i Europie, aby punkty, które na razie nie zyskały odpowiedniej uwagi w końcu i tak zostały zatwierdzone. Ponieważ mają zasadnicze znaczenie dla poprawy dobrostanu zwierząt gospodarskich.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).