Ikona wyszukiwania

Litwa krok od legalnego uboju rytualnego

News Icon 24.09.2014

Litewski parlament zalegalizował we wtorek ubój rytualny. Uzasadnieniem są względy ekonomiczne i rosyjskie embargo. Jest jeszcze szansa na weto prezydenta, ale to raczej mało prawdopodobne. Głosowanie nie spotkało się z takimi protestami jak w Polsce.

Nowelizacja ustawy zezwalającej na ubój rytualny została przyjęta w trybie przyspieszonym na wniosek rządu Litwy. Poparło ją 57 posłów w 141-osobowym litewskim Sejmie, 4 było przeciwko, 11 parlamentarzystów powstrzymało się od głosu.

Prawo litewskie dotychczas zabraniało uboju rytualnego, a zwierzęta musiały być ogłuszone przez zabiciem.

Aby mięso było koszerne czy halal, musi pochodzić z uboju rytualnego, czyli bez uprzedniego ogłuszania zwierząt.

Legalizację uboju zwierząt poprzedziła ostra dyskusja. "To jedna z najbardziej dziwnych, lobbingowych i skorumpowanych decyzji Sejmu" - mówi poseł Linas Balsys, przekonując, że "tak szybko nie uda się zdobyć nowych rynków".

Poseł Eugenijus Gentvilas również jest sceptyczny. "Nasze rzeźnie muszą być przygotowane do rytualnego uboju, a to nie jest takie proste" - mówi Gentvilas.

Zwolennik uboju rytualnego, poseł Kazys Starkeviczius, przekonuje, że - dla cielaków mniejszym stresem jest ubój bez uprzedniego ogłuszenia niż obecne transportowanie ich samolotami do innych państw, by tam dokonać uboju rytualnego.

Zgodnie z przyjętą we wtorek nowelizacją rytualnego uboju na Litwie można będzie dokonywać od przyszłego roku.

na podstawie informacji PAP
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).