Ikona wyszukiwania

Wyjątkowa szansa na poprawę dobrostanu ryb w UE

News Section Icon Opublikowane 28.04.2025

Uruchomiliśmy dzisiaj akcję mającą na celu przekonanie 26 europosłów i europosłanek zasiadających w Komisji Rybołówstwa (PECH), w tym 3 z Polski, do wykorzystania swoich głosów, by zapewnić rybom lepszy dobrostan w transporcie.

Chcemy przekonać Bartosza Arłukowicza, Magdalenę Adamowicz i Piotra Müllera oraz przewodniczących PECH do opowiedzenia się za dobrostanem zwierząt wodnych.

Poprosiliśmy także Europejki i Europejczyków o udostępnianie zdjęć i filmu przedstawiającego koszmarne warunki, na jakie często są skazane transportowane zwierzęta wodne. Problem dotyka nawet 1,3 miliarda ryb i innych zwierząt w UE!

Skala cierpienia w transporcie

W transporcie zwierzęta wodne są narażone na negatywne warunki, takie jak stłoczenie, brudna woda, wysokie temperatury, nieodpowiednie przenoszenie, głód, a nawet przewożenie ich bez wody, oznaczające długotrwałe duszenie. Takie przewozy mogą trwać godziny, a nawet dni.

9 na 10 Europejek i Europejczyków uważa, że dobrostan ryb powinien być chroniony co najmniej w takim samym stopniu, jak dobrostan innych zwierząt hodowlanych - wynika z naszego badania przeprowadzonego w 2024 r. Istnieją niezbywalne dowody naukowe na to, że zwierzęta wodne, takie jak m.in. ryby, ośmiornice, kałamarnice, raki, kraby czy krewetki są zwierzętami czującymi. Zasługują na ochronę na wszystkich etapach ich życia, w tym podczas transportu.

Pstrągi wrzucane do wiadra z siatki.

Europosłowie muszą ochronić ryby w transporcie

Chociaż Komisja Europejska nie przedstawiła wszystkich obiecanych projektów dotyczących zakazu hodowli klatkowej i reformy przestarzałych przepisów UE w zakresie dobrostanu zwierząt w 2023 r., to przyjęła jednak projekt dotyczący ochrony zwierząt podczas transportu. Jest on obecnie analizowany przez Parlament Europejski i Radę.

Europosłowie, w tym trójka z Polski, mają bezprecedensową możliwość włączenia do tego aktu prawnego konkretnych przepisów chroniących dobrostan ryb hodowlanych i innych zwierząt wodnych podczas transportu. Takich ruch stanowiłby również silny sygnał do dalszych pozytywnych zmian, jako że wciąż oczekujemy projektów mających na celu ochronę tych gatunków podczas hodowli i uboju.

Wśród proponowanych przez nas poprawek znajduje się m.in. uwzględnienie gatunków chronionych i ozdobnych w ustawie, wprowadzenie zapisu o transportach krótkodystansowych oraz wykreślenie wyłączenia z ustawy bezpośrednich dostaw zwierząt wodnych do przedsiębiorstw spożywczych. Pełny opis proponowanych poprawek razem z uzasadnieniem znajduje się na specjalnie przygotowanej stronie.

Pstrągi uciekające z sieci w trakcie odławiania.

Małgorzata Szadkowska, szefowa Compassion Polska, skomentowała:

„Ryby są istotami czującymi - zdolnymi do odczuwania bólu, ale też radości i smutku - mimo to UE przez lata zaniedbywała je i nie chroniła ich odpowiednimi przepisami dostosowanymi do potrzeb poszczególnych gatunków.

Europosłowie mają teraz bezprecedensową okazję, by to zmienić, popierając unijne rozporządzenie w sprawie transportu zwierząt, które wreszcie daje szansę na poprawę dobrostanu tych zwierząt w całej Unii”.

Co Ty możesz zrobić?

Krok 1

Wyślij przygotowaną przez nas wiadomość do polskich i kluczowych Europosłów i Europosłanek z apelem o ochronę ryb w transporcie.

Krok 2

Oznacz członków PECH na Instagramie, by pokazać im jak ważny jest los ryb.

Grafika pokazująca miejsac, w które należy po kolei klikać na Instagramie, by udostępnić post.
  1. Przejdź do naszego posta na Instagramie.
  2. Kliknij przycisk udostępniania pod obrazem (➤).
  3. Wybierz opcję "Dodaj do relacji".
  4. Kliknij w ekran i wybierz opcję "@ wzmianka", oznacz członków Komisji Rybołówstwa PECH, m.in.:
    @bartek_arlukowicz 
    @piotr_muller 
    @adamowicz_magda
    @carmencrespo.diaz
    @polfjard 
    @sandersmitwzn
  5. Spersonalizuj swoją relację, np. dopisując: „Posłowie powinni głosować za ochroną zwierząt wodnych” lub „Ryby potrzebują ochrony przed cierpieniem w transporcie”.
  6. Dodaj hashtagi #RethinkFish #przeRYBAne.
  7. Opublikuj relację klikając strzałkę z prawej strony.
  8. I gotowe! Twój post zostanie zobaczony przez oznaczonego polityka.

Krok 3

Udostępnij naszą akcję swoim bliskim i znajomym, którym podobnie jak Tobie zależy na dobrostanie zwierząt.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).