Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 07.12.2023

Opublikowany dzisiaj projekt Komisji Europejskiej dotyczący reformy przestarzałych i nieadekwatnych zasad transportu żywych zwierząt nie wystarczy, aby zakończyć cierpienie 44 milionów zwierząt hodowlanych, które transportowane są w ramach i poza UE każdego roku.

Projekt Komisji zawiera nieco bardziej rygorystyczne wymogi dotyczące transportu zwierząt, w tym nowe przepisy mające na celu:

  • skrócenie części podróży i
  • ograniczenie transportu szczególnie wrażliwych zwierząt, takich jak nieodsadzone (młode) cielęta czy zwierzęta w zaawansowanej ciąży.

Projekt może jednak prowadzić do braku regulacji w zakresie długości podróży morskich, źle określonych dopuszczalnych temperatur i nowych luk prawnych stworzonych przez błędne i brakujące definicje.

Zaledwie w zeszłym tygodniu, razem z Eurogroup for Animals opublikowaliśmy nowy, szokujący raport ukazujący ogromną skalę cierpienia na skutek handlu żywymi zwierzętami w Unii Europejskiej. Raport pt. Cierpienie ukryte w danych: długodystansowy transport zwierząt hodowlanych w UE obnażony ujawnia prawdziwy horror, którego każdego roku doświadczają 44 miliony zwierząt podczas koszmarnego transportu, który może trwać nawet trzy tygodnie. Wykazał on również, że nieadekwatne i wprowadzające w błąd oficjalne rejestry UE maskują ogrom cierpienia zwierząt, które ma miejsce tuż przed naszymi oczami.

Krowy wglądające zza krat w transporcie

Małgorzata Szadkowska, Prezeska Compassion in World Farming Polska powiedziała: „Mimo, że projekt unijnych przepisów dotyczących transportu zwierząt wykazuje umiarkowaną gotowość do wzmocnienia przepisów chroniących zwierzęta, jest ogromną straconą szansą, ponieważ po prostu nie wystarczy, aby zakończyć cierpienie 44 milionów zwierząt transportowanych do krajów UE i spoza UE każdego roku. Na całym świecie ustawodawcy zmierzają w kierunku wprowadzenia zakazu transportu zwierząt – takie ograniczenia zostały już przyjęte w Niemczech, Luksemburgu i Nowej Zelandii i oczekuje się, że wkrótce także w Wielkiej Brytanii i Australii.”

Potrzebne jest to, czego chcą obywatele UE – zakaz transportu żywych zwierząt do krajów spoza UE i zdecydowanie bardziej restrykcyjne przepisy ograniczające czas transportu, zapewniające odpowiednie dostosowanie podróży do warunków pogodowych, a także zaprzestanie transportu najbardziej wrażliwych zwierząt - zwierząt najmłodszych lub w zaawansowanej ciąży, choć na tym lista się nie kończy.”

„Choć cieszą nas starania, aby poprawić dobrostan zwierząt, w tym opublikowane dziś propozycje dotyczące zwierząt towarzyszących, jednak Komisja zawiodła obywatelki i obywateli UE, nie realizując obiecanych kompleksowych reform w zakresie dobrostanu zwierząt. Brakuje wciąż głównego projektu, tj. propozycji nowych przepisów wynikających z podpisanej przez 1,4 miliona osób Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej i jednoznacznego zobowiązanie się do zakazu hodowli klatkowej. Do realizacji tego Komisyjnego zobowiązania, jak wiemy, nie dopuściła branża hodowli przemysłowej.”

Przerażone świnie w klatce

Przeważające dziewięć na dziesięć obywatelek i obywateli Unii Europejskiej uważa, że ochrona dobrostanu zwierząt hodowlanych jest ważna. Ogromna większość z nich – aż 94 procent, jak wynika z konsultacji przeprowadzonych przez nas w latach 2021-2022 – opowiedziała się za zakończeniem eksportu żywych zwierząt.

W ostatnim czasie w sumie ponad 900 tysięcy obywatelek i obywateli zaapelowało do UE, aby położyła kres eksportom żywych zwierząt poprzez naszą petycję stworzoną razem z FOUR PAWS, WeMove Europe i Animals International.

Aby zakończyć cierpienie zwierząt i wziąć na poważnie głos setek tysięcy obywatelek i obywateli UE, nie wystarczą niewielkie zmiany w prawie. Do tego wymagane są konkretne, ambitne, systemowe reformy na rzecz zwierząt, a nie wąskiego lobby sektora hodowli przemysłowej – zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).