Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 13.10.2023

Tegoroczny Światowy Dzień Bez Klatek wypada w kluczowym momencie dla przyszłości zwierząt hodowlanych w Unii Europejskiej.

Mieliśmy świętować...

Dwa lata temu Komisja Europejska zobowiązała się, że do końca września 2023 roku przedstawi przepisy wycofujące hodowlę klatkową. Ta niezwykła obietnica była odpowiedzią na naszą inicjatywę obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej”, w której 1,4 miliona obywatelek i obywateli UE opowiedziało się za odejściem od stosowania klatek w chowie zwierząt hodowlanych. 

Mieliśmy nadzieję, że w tegoroczny Dzień Bez Klatek będziemy świętować wprowadzenie nowych przepisów. Niestety wrzesień minął, a Komisja Europejska wciąż milczy w temacie klatek. W związku z tym postanowiliśmy wykorzystać to święto do jeszcze intensywniejszego nagłośnienia powagi sytuacji.

... a był protest

11 października zebraliśmy się przed budynkami Unii Europejskiej w Brukseli, by wyraźnie przypomnieć o składanych przez Komisję Europejską obietnicach. W wydarzeniu uczestniczyły osoby z wielu europejskich oddziałów naszej fundacji oraz grupy Eurogroup for Animals pod jednym hasłem - "End the Cage Age / Koniec Epoki Klatkowej".

Grupa protestujących z planszami i koszuklami z logo inicjatywy Koniec Epoki Klatkowej

Uczestnicy mieli ze sobą specjalnie przygotowane koszulki, plakaty i plansze z głównym przekazem naszej akcji. Protestującym towarzyszyły także niemożliwe do przeoczenia wielkie nadmuchiwane zwierzęta hodowlane.

Nadmuchiwana krowa i kura przed budynkami UE w Brukseli

W trakcie wydarzenia wyświetlaliśmy filmy związane z realiami hodowli klatkowej oraz pokazujące łamane właśnie obietnice składane obywatelom i obywatelkom w kwestii odejścia od stosowania klatek dla zwierząt hodowlanych. Przypominaliśmy także przewodniczącej Komisji jej własne słowa na temat priorytetów działań KE:

Skoro to ważne dla Europejczyków,  jest to ważne dla Europy

Ogromne poparcie dla inicjatywy Koniec Epoki Klatkowej powinno zatem przełożyć się na zaangażowanie w zrealizowanie obecanych planów zgodnych z wolą Europejek i Europejczyków.

Grupa reprezentantów Compassion na tle ekranu ze słowami Ursuli von der Leyen

W trakcie protestu głos zajęła Olga Kikou, szefowa naszego brukselskiego biura w Compassion w World Farming. Mówiła między innymi o naszej determinacji w walce o obiecane reformy, o tym, że proponowane prawa przeszły pozytywnie wszystkie oficjalne kontrole, o tym, że takie złamanie zaufania obywateli i obywatelek nie jest akceptowalne w demokratycznym społeczeństwie.

Olga Kikou przemawiająca na proteście
Widzimy dziś, że Komisja nie tylko nie realizuje tego, czego wszyscy oczekiwali, do czego się zobowiązała, ale w rzeczywistości odchodzi od obietnic, które złożyła obywatelom, pomimo ogromnego poparcia ze strony tak wielu osób w całej Europie.

dodała Olga Kikou.

Polski kontekst

Członkinią europejskiego komitetu inicjatywy Koniec Epoki Klatkowej i współautorką jest Polka – Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji.  

W Polsce hoduje się w klatkach rocznie ponad 42 miliony zwierząt hodowlanych, takich jak kury, świnie, cielęta czy króliki. Polska jest także pierwszym krajem unijnym, w którym „klatkowych” kur jest najwięcej.  

Przeprowadziliśmy w Polsce śledztwa pokazujące chów klatkowy wszystkich zwierząt wymienionych w inicjatywie, tj.: kur, świń, cieląt oraz królików. Raporty z szokującymi zdjęciami zostały przekazane do Ministerstwa Rolnictwa. 

Wiadomość do przewodniczącej Komisji

Światowej sławy działaczka na rzecz ochrony przyrody i nasza patronka, dr Jane Goodall, dołączyła do obywateli, obywatelek i organizacji pozarządowych, wzywając Unię Europejską do powstrzymania cierpienia i zakończenia epoki klatkowej. Film z jej wiadomością wideo do prezydent von der Leyen został wświetlony na wielkim ekranie skierowanym w stronę budynków UE w trakcie protestu.

Każdego roku 300 milionów czujących zwierząt jest zamykanych w klatkach na fermach przemysłowych w całej Europie. Te systemy hodowli przemysłowej są przestarzałe i powodują ogromne cierpienie milionów zwierząt, z których wszystkie są w stanie odczuwać frustrację, strach i ból… Byłam naprawdę zdenerwowana, gdy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von Der Leyen nie zapowiedziała reform w swoim przemówieniu o stanie Unii. Wygląda na to, że posłuchała Agri-lobby, a nie milionów obywateli i obywatelek UE, którzy popierają obiecany zakaz stosowania klatek.

dr Jane Goodall w wiadomości do przewodniczącej KE

TWOJA KOLEJ, aby wzmocnić przekaz!

Przyłącz się do nas w naciskach na Komisję Europejską i jej przewodniczącą. Nie dajmy zapomnieć im o cierpieniu zwierząt w klatkach!

Zostaw komentarz na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej, domagając się natychmiastowego opublikowania prawa wycofującego klatki z hodowli zwierząt.

  1. Wejdź na stronę Komisji.
  2. Wpisz swoje dane.
  3. Uzupełnij temat wiadomości, np. "Stop the suffering in cages" (tłum. Zatrzymaj cierpienie w klatkach).
  4. Wpisz treść wiadomości - przykładowy tekst znajdziesz na szarym polu poniżej.
  5. Wybierz temat (dostępny jest jeden, Online message to president...) oraz preferowany język.
  6. Zaznacz zgodę RODO i przejdź przez antyspam.
  7. Kliknij przycisk Send message (tłum. Wyślij wiadomość).

Dear President von der Leyen,

Two years ago, the European Commission committed to ending the use of cages in animal farming throughout the European Union.  

I respectfully call on you to present the legislative proposals to reform animal welfare as soon as possible and stop the suffering for hundreds of millions of animals.

We can stop the suffering together.

On behalf of all farmed animals,

Thank you

Tłumaczenie przykładowej wiadomości:

Szanowna Przewodnicząca von der Leyen,

dwa lata temu Komisja Europejska zobowiązała się do zaprzestania stosowania klatek w hodowli zwierząt w całej Unii Europejskiej.  

Z całym szacunkiem wzywam Panią do jak najszybszego przedstawienia projektów legislacyjnych mających na celu reformę dobrostanu zwierząt i zakończenie ciepienia dla setek milionów zwierząt.

Razem możemy położyć kres cierpieniu.

W imieniu wszystkich zwierząt hodowlanych,

Dziękuję.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).