Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 19.10.2023

Komitet Obywatelski „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej”, który w Polsce reprezentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji, przygotowuje się do podjęcia kroków prawnych w związku z bezczynnością Komisji w sprawie wycofania hodowli klatkowej w UE. Największy europejski sondaż, Eurobarometr, potwierdza, że propozycja europejskiego zakazu ma ogromne poparcie społeczne.

Znamy wyniki nowego Eurobarometru

Ogromna większość Europejczyków (89%) popiera zakaz stosowania indywidualnych klatek dla zwierząt hodowlanych, ujawnił dziś nowy sondaż. Wynik ten jest odzwierciedlony także w Polsce, gdzie aż 87% badanych popiera ten zakaz.

Oficjalny raport Komisji Europejskiej*, zwany Eurobarometrem, wykazał również, że 84% ankietowanych Europejczyków chce, aby dobrostan zwierząt hodowlanych był lepiej chroniony w ich kraju. Badanie było przeprowadzane we wszystkich 27 krajach członkowskich, w tym w Polsce.

Sondaż Eurobarometr, opierający się na 26 376 wywiadach przeprowadzonych w okresie od 2 do 26 marca 2023 r., wykazał również, że:

  • 94% Europejek i Europejczyków uważa, że zwierzęta potrzebują środowiska dostosowanego tak, aby zaspokajać ich podstawowe potrzeby. Poparło to także 89% ankietowanych w Polsce.
  • 89% ankietowanych uważa, że UE musi położyć kres okaleczaniu zwierząt (obcinania/usuwania niektórych części ciała zwierząt (ogonów, uszu, dziobów, jąder, zębów itp.), podobnie jak 87% Polek i Polaków.
  • Aż 80% Polek i Polaków uważa, że dobrostan zwierząt gospodarskich powinien być lepiej chroniony niż obecnie!
Zbliżenie na grupę różowych prosiaków

Plan dalszego działania

Pomimo tak ogromnego społecznego poparcia, Komisja Europejska nie dotrzymała obietnicy złożonej swoim obywatelom i nie opublikowała przepisów dotyczących wycofania klatek. W tej sytuacji Komitet Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (ECI) „Koniec Epoki Klatkowej" rozważa podjęcie pierwszych kroków prawnych.

Członkowie Komitetu Obywatelskiego ECI Koniec Epoki Klatkowej

W składzie wspomnianego komitetu jest Polka, prezeska polskiego oddziału Compassion in World Farming, Małgorzata Szadkowska, oraz 6 obywateli z całej Europy (z Polski, Francji, Grecji, Niemiec, Włoch, Holandii i Czech). W 2018 r. zainicjowali oni Europejską Inicjatywę Obywatelską „End the Cage Age / Koniec Epoki Klatkowej" - używając demokratycznego narzędzia mającego na celu zwiększenie zaangażowania obywateli w sprawy UE, które są dla nich ważne.

Inicjatywa została podpisana przez 1,4 miliona obywatelek i obywateli i doprowadziła do wyjątkowego zobowiązania Komisji Europejskiej do wycofania klatek z hodowli zwierząt, co może stać się papierkiem lakmusowym świadczącym o wiarygodności unijnej demokracji. Nastąpiło to po kampanii 170 europejskich organizacji pozarządowych, koordynowanej przez naszą fundację.

Obiecane przepisy dotyczące zakończenia hodowli klatkowej miały zostać przedstawione we wrześniu 2023 jako część przełomowego pakietu ustawodawczego. We wtorek, po wielu niezrealizowanych okazjach w ostatnich tygodniach, Komisja ponownie nie przedstawiła obiecanego projektu, gdy ogłaszała swój harmonogram prac na 2024 rok. Wspomniana wcześniej siódemka obywatelek i obywateli przygotowuje się teraz do podjęcia kroków prawnych w związku z bezczynnością Komisji.

Kury stłoczone na hali

Rozdźwięk między Europejczykami, a Komisją

Małgorzata Szadkowska, członkini Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej i prezeska naszej fundacji, skomentowała:

„Według opublikowanego dziś oficjalnego sondażu europejskiego dotyczącego dobrostanu zwierząt, przytłaczające 87% Polek i Polaków popiera zakaz stosowania klatek w hodowli zwierząt. Nie jestem w ogóle zaskoczona tym wynikiem, ponieważ pokazuje on to, co jest powszechnie wiadome - Europejczycy bardzo troszczą się o zwierzęta, a wyniki z Polski nie odbiegają od tych z innych europejskich krajów. To świetna informacja.

Problemem jest jednak rozdźwięk, który występuje na linii obywatele europejscy, a Komisja UE. Komisja złożyła obietnice 1,4 milionom obywatelek i obywateli, którzy poparli naszą Europejską Inicjatywę Obywatelską "Koniec Epoki Klatkowej", ale przewodnicząca von der Leyen wydaje się raczej słuchać wielkiego lobby rolniczego, niż spełniać życzenia milionów Europejczyków. Jestem przekonana, że przełomowy projekt zakazu stosowania klatek jest już gotowy i nie ma żadnego powodu do dalszych opóźnień. Dlatego jako obywatelka UE i zarazem członkini europejskiego komitetu, który zaproponował wycofanie hodowli klatkowej, wspólnie rozpatrujemy swoje możliwości prawne. Komisja musi teraz spełnić oczekiwania obywateli Unii Europejskiej!

*Eurobarometr - Postawy Europejczyków wobec dobrostanu zwierząt, 19 października 2023

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).